Jak skutecznie wyciszyć pokój w bloku? Do dyspozycji masz wiele różnych rozwiązań, z których niektóre wymagają remontu, a inne – nie. Jakie są domowe sposoby na wyciszenie okien, ścian i sufitu? Jak tanio wygłuszyć pokój muzyka, gracza czy sypialnię dziecięcą? Oto wskazówki!
Z tego artykułu dowiesz się:
Hałasy odczuwalne w pomieszczeniach dają się najczęściej we znaki mieszkańcom bloków. Szczekający pies, biegające dzieci sąsiadów, płacz niemowlęcy czy dźwięki klaksonów z pobliskiej ulicy potrafią zburzyć spokój i popsuć nastrój na dobre.
W artykule znajdziesz uniwersalne porady na wyciszenie ścian pokoju w bloku. Podpowiemy, jakich materiałów użyć przy remoncie oraz jak wytłumić pokój bez żadnego remontu. Pokażemy także sprytne triki na natychmiastowe wyciszenie akustyczne pokoju oraz doradzimy, jakich kolorów użyć we wnętrzu, by panowała w nim spokojna atmosfera.
Dlaczego warto wyciszyć pokój w domu?
Wiele osób, które mieszkają w bloku, doświadcza problemów z hałaśliwymi sąsiadami, gwarem ulicy, który nie pozwala się skupić ani odpocząć. Czasem też bywa tak, że to my jesteśmy twórcami hałasu. Dotyczy to np. rodzin z małymi dziećmi, amatorskich lub zawodowych muzyków, miłośników muzyki czy gier wideo. Niezależnie od tego, jakie jest źródło hałasu, pomieszczenia da się i warto skutecznie wyciszać, wygłuszać oraz wytłumiać.
Jak działa na nas hałas? Oto negatywne skutki złej akustyki pomieszczeń:
stres, niepokój, rozdrażnienie,
zmęczenie i dekoncentracja, odczuwalna, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu trzeba pracować (np. w domowym biurze),
duszności, nadciśnienie, problemy sercowo-krążeniowe,
nerwice i inne choroby psychiczne,
wyczerpanie psychiczne i fizyczne,
agresja,
zaburzenia hormonalne,
zaburzenia snu,
nieprawidłowy rozwój dzieci.
Jaka dawka hałasu uważana jest za zbyt dużą? Już hałas poniżej 35 dB, choć uważany za nieszkodliwy, może wywoływać zmęczenie i irytację. Negatywny wpływ na układ nerwowy wywołuje hałas od 35 do 70 dB — odczuwamy wtedy problemy z zasypianiem i koncentracją. Stałe przebywanie w hałasie powyżej 70 dB powoduje pogorszenie słuchu i zaburzenia układu nerwowego. Próg bólu to hałas o mocy 120 dB.
Jak te dane odnieść do domowych czynności? Zwykła głośna rozmowa to hałas od 30 do nawet 60 dB. Ruch uliczny w dużym mieście generuje hałas o mocy ok. 80 dB. Urządzenia jak młot pneumatyczny to 100 dB. Jak widać, okazji do hałasu w mieście nie brakuje. Dlatego warto upewnić się, czy mieszkanie jest odpowiednio wyciszone, a jeśli trzeba, poprawić jego akustykę.
Jak wyciszyć pokój w domu?
O tym, jak wyciszyć mieszkanie najlepiej pomyśleć już na etapie jego wykończenia lub remontu. Wtedy mamy do dyspozycji najwięcej różnych możliwości. Na rynku znajdziesz m.in.:
płyty akustyczne do wygłuszenia i wytłumienia ścian, idealne, gdy chcemy, aby to z naszego pokoju nie dochodziły niepożądane dźwięki;
podwieszane sufity doskonałe, gdy źródłem hałasu są sąsiedzi mieszkający nad nami;
kasetony sufitowe ze sztucznych tworzyw, które oprócz swojej roli dekoracyjnej świetnie sprawdzają się do tłumienia dźwięków z mieszkań wyżej;
dźwiękoszczelne okna, polecane do mieszkań w centrach wielkich miast – skutecznie eliminują hałas wywoływany ulicznym ruchem;
dźwiękoszczelne drzwi zewnętrze i wewnętrzne – wyposażone w specjalne maty czy inne materiały ograniczające przedostawanie się niepożądanych dźwięków;
ścienne panele tapicerowane,
maty akustyczne oraz przegrody czy parawany wykonane z materiałów tłumiących dźwięki.
Jak wyciszyć pokój dziecka?
Czym wyciszyć pokój dziecięcy? W tym pomieszczeniu źródłem hałasu najczęściej jest… Twoje własne dziecko, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie wytłumienie ścian i podłóg, by odgłosy żywiołowych dziecięcych zabaw nie przeszkadzały sąsiadom.
Tupot dziecięcych nóżek to problem, który często spędza sen z powiek (dosłownie). Można mu zapobiec, dobierając odpowiednią podłogę o wysokich walorach akustycznych. Na etapie remontu czy wykończenia mieszkania warto zadbać o odpowiednią izolację akustyczną podłogi. Skuteczne są w tym podłogi dwu- oraz trzywarstwowe i wszelkiego typu panele pływające. Pod podłogą można także zamontować specjalne maty akustyczne i podkłady, które poradzą sobie z odgłosami kroków czy rzucania na ziemię ciężkich rzeczy jak np. piłka.
Oprócz tego na podłodze powinna się znajdować wykładzina lub gruby dywan – to prosty i bardzo skuteczny sposób na wytłumienie dźwięków.
Jak wyciszyć sypialnię?
Jak wygłuszyć ściany w pokoju, w którym śpimy? Polecany i prosty do zastosowania bez większego remontu sposób to panele tapicerowane. Najczęściej wykłada się nimi ścianę za łóżkiem w sypialni, choć nadają się także np. na ściany boczne. Panele przykleja się do ściany z pomocą specjalnych rzepów, dlatego ich montaż jest banalnie prosty. Wyglądają świetnie i skutecznie eliminują dźwięki dochodzące z sypialni oraz do sypialni.
W sypialni szczególnie warto zwrócić uwagę na okna i drzwi. Na te ostatnie można zastosować specjalne pianki i maty – w sklepach znajdziesz wiele gotowych rozwiązań.
C29 szary piryt
Jak wyciszyć biuro domowe?
W przestrzeni, w której pracujemy, o akustykę trzeba zadbać szczególnie. Jak tanio wyciszyć pokój do pracy? Pomocą służą maty i panele akustyczne – możesz je przykleić do ścian lub drzwi. Są także maty stojące w formie parawanów i maty w formie wiszących przesłon.
Ciekawym materiałem o doskonałych właściwościach akustycznych jest korek. Korkowe okładziny ścienne doskonale wytłumią pokój, a do tego są naturalne i wyglądają designersko.
Jak wyciszyć pokój streamera?
W pomieszczeniu gracza o hałas nietrudno. Jego źródłem są sprzęty elektroniczne oraz głośniki. Z drugiej strony samym streamerom bardzo zależy na tym, aby pomieszczenie nie odbijało dźwięków, co pogarsza jakość transmisji czy nagrania wideo.
W sklepach znajdziesz bez problemu trójwymiarowe okładziny akustyczne zaprojektowane specjalnie do pokojów graczy czy youtuberów. Montuje je się na ścianach – najlepiej na wszystkich lub przynajmniej na jednej, przy której robi się nagrania. Wyglądają modnie, a do tego bardzo skutecznie poprawiają akustykę pomieszczenia.
Jak wyciszyć pokój muzyka?
Izolacja akustyczna pokoju muzyka to klucz do dobrego samopoczucia pozostałych domowników. Pamiętaj o:
doszczelnieniu krawędzi drzwi,
powieszeniu w oknach grubych zasłon i położeniu na podłodze wykładziny lub dywanu,
zamontowaniu na ścianach paneli wygłuszających.
Jak wyciszyć pokój domowym sposobem?
Jeśli nie chcesz remontować pomieszczenia, prostym domowym sposobem na to, jak wyciszyć pokój w bloku, jest wykorzystanie grubych tkanin – zasłon w oknach, dywanu czy nawet tekstyliów na ścianach. Akustykę poprawiają tkaniny grube, mięsiste i pofałdowane.
Warto też postawić więcej mebli. Mogą to być meble wolnostojące, choć najlepiej wygłuszają pomieszczenie szafy w zabudowie.
KL24 oliwkowy
Jakich kolorów użyć, aby pokój zyskał wyciszającą atmosferę?
Ostatni etap to dobór kolorów, które działają wyciszająco i kojąco na zmysły. Proponujemy barwy ziemi i kolory zaczerpnięte z przyrody — beże, odcienie piaskowe, szarości, brązy, zielenie, błękity. Wybierz np. takie barwy jak C73 Intensywny Szmaragd MAGNAT Ceramic, KL35 Naturalny Len MAGNAT #kolorLove, KL24 Oliwkowy MAGNAT #kolorLove czy B27 Piaskowy Opal MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka.
Wyciszenie pokoju – o tym pamiętaj
Jak wyciszyć mieszkanie bez remontu? Sprawdzą się meble, tkaniny, dywany. Z kolei jeśli zastanawiasz się, czym wyciszyć ścianę od sąsiada, pomyśl o matach i panelach wygłuszających czy panelach tapicerowanych. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci podnieść komfort w Twoich wnętrzach.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Porada
Budżet na wyższym poziomie: koszty wykończenia mieszkania a jakość wykonania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim? To pytanie zadaje każdy, kto kupuje lub planuje kupić własne M w bloku. Sprawdź, z jakimi kosztami wykończenia mieszkania za m2 musisz się liczyć w roku 2024.
-
Inspiracja
Kaseton styropianowy: czym jest i czy warto go stosować w trakcie remontów?
Jak sprawić, aby wnętrze wyglądało niepowtarzalnie? Do łask wróciła sztukateria styropianowa na sufit i ściany, w tym kasetony styropianowe. Co warto wiedzieć o tej dekoracji? Podpowiadamy.