text.skipToContent text.skipToNavigation

Kaseton styropianowy: czym jest i czy warto go stosować w trakcie remontów?

Jak sprawić, aby wnętrze wyglądało niepowtarzalnie? Do łask wróciła sztukateria styropianowa na sufit i ściany, w tym kasetony styropianowe. Co warto wiedzieć o tej dekoracji? Podpowiadamy.

Sztukaterie i sufity styropianowe jeszcze niedawno kojarzyły się z designem rodem z PRL i odchodzącą w zapomnienie estetyką. Dziś kasetony dekoracyjne, w tym kasetony sufitowe, podobnie jak gzymsy, listwy czy rozety, znów wróciły „na salony” razem z modą na wnętrza klasyczne, vintage czy eklektyczne.

Gdzie można zastosować kasetony sufitowe styropianowe oraz różnego typu płytki styropianowe na ścianę? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Podpowiemy również, jakie są największe zalety korzystania z kasetonów ozdobnych, czy lepiej wybrać styropian, czy inne tworzywo oraz jak je fachowo zamontować. Znajdziesz tu informacje o cenie kasetonów ze styropianu i innych tworzyw oraz o tym, jak i czym je pomalować.

MAGNAT Ceramic grafitow antrac C60 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic grafitow antrac C60 2,5L

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Jakie są zastosowania kasetonów styropianowych?

Kasetony ze styropianu, podobnie jak inne pomysły aranżacyjne jak np. beton architektoniczny, cegła czy lamele to oręż w ręku osób zajmujących się projektowaniem wnętrz. Pomagają nadać wnętrzu oryginalny wygląd, a przy okazji pełnią też funkcję praktyczną.

Gdzie stosuje się dziś kasetony sufitowe? Podobnie jak inne elementy sztukaterii ściennej i sufitowej, pojawiają się zwykle w najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach w domu – salonie czy jadalni. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by z ich pomocą urządzić sypialnię czy kuchnię, a nawet przedpokój.

Kasetony i styropianowe panele sufitowe to lekkie i cienkie płyty dekoracyjne, które przykleja się do sufitu przy pomocy kleju do styropianu. Niczym się więc pod tym względem nie różnią od takich elementów sztukateryjnych jak rozety czy listwy.

Kasetony sufitowe, w odróżnieniu, od klasycznej sztukaterii, w całości zasłaniają sufit. Podobne elementy wykorzystuje się również do dekoracji ścian. Mogą być białe lub pomalowane na dowolny kolor farbą emulsyjną (np. MAGNAT Ceramic lub MAGNAT #kolorLove). W sklepach znajdziesz też bez problemu kasetony i panele naśladujące inne materiały np. cegłę, marmur czy drewno.

Sztukateria ścienna i sufitowa to tradycyjny sposób dekoracji wnętrz, znany od starożytności, a szczyt popularności osiągający w renesansie czy baroku. Tradycyjnie elementy sztukateryjne wykonywano z gipsu. Dziś najczęściej robi się je z tworzyw sztucznych – styropianu czy styroduru.

Jakie są zalety korzystania z kasetonów styropianowych?

Dlaczego warto zamontować na suficie panele styropianowe sufitowe? Oto najważniejsze zalety ozdobnego styropianu na sufit i ściany:

  • Panele sufitowe ze styropianu poprawiają wygląd wnętrza i nadają mu pożądany styl aranżacji. Stosuje się je przede wszystkim w takich stylach jak klasyczny, paryski, styl kamienicy. Pięknie prezentują się we wnętrzach retro i vintage. Coraz częściej projektanci i architekci używają ich także w projektach minimalistycznych i nowoczesnych, aby wprowadzić oryginalny element i stworzyć kontrast ozdobnych sufitów z surowym wystrojem.

  • Płyty sufitowe styropianowe świetnie maskują wszystkie nierówności, pęknięcia i skazy ścian i sufitów. Z tego powodu sprawdzają się szczególnie w starym budownictwie, gdzie niemożliwością bywa doprowadzenie ścian do ładnego wyglądu.

  • Kasetony i płyty mogą zmienić proporcje pomieszczenia – poszerzyć je, powiększyć lub zmniejszyć, dzięki zastosowanym kolorom i wzorom.

  • Kasetony styropianowe na ściany i sufit mają dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Ocieplą pomieszczenie, wytłumią dźwięki, ochronią strop. To dobry sposób na wygłuszenie sypialni lub pokoju dziecka.

  • W sklepach możesz znaleźć bardzo wiele kasetonów z dodatkowymi właściwościami. Są wśród nich kasetony powlekane ognioodporne, kasetony z podwyższoną odpornością na wilgoć (ze specjalną warstwą folii – doskonałe np. do kuchni czy łazienki), odporne na rozwój grzybów, pleśni czy bakterii.

C29 szary piryt

Jakie są różnice między kasetonami styropianowymi a innymi materiałami wykończeniowymi?

Jednym z największych atutów kasetonów styropianowych i styrodurowych jest ich uniwersalny charakter. Do małych wnętrz idealne będą białe kasetony na sufit, ale jeśli potrzebujesz koloru, każdy taki element bez problemu pomalujesz na dowolny odcień. Co więcej, jeśli chcesz, możesz zamówić kasetony drewnopodobne, naśladujące beton czy kamień – opcji w sklepach budowlanych jest mnóstwo.

Styropian, styrodur i inne tworzywa mają wiele zalet. Są tanie i lekkie. Wyróżnia je łatwy montaż, dostępny dla każdego bez konieczności korzystania z usług fachowców. Dzięki temu możesz ozdobić sufit, ale też np. stworzyć ciekawą ścianę za telewizorem (z dodatkową opcją wygłuszania dźwięków) czy oryginalną ścianę za łóżkiem w sypialni.

Warto też wiedzieć, że kasetony i płyty dekoracyjne ze styropianu lub styroduru są nietoksyczne i nieszkodliwe dla alergików. Ważne też, że można je myć – kasetony zmywalne wystarczy przemyć wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.

W porównaniu z innymi materiałami wykończeniowymi kasetony ograniczają straty ciepła, co może pomóc zmniejszyć domowe rachunki.

Czy ten sposób na wykończenie ściany lub sufitu ma jakieś wady? Jest to tworzywo sztuczne, co może przeszkadzać zwolennikom naturalnych materiałów i ekologicznych, zrównoważonych wnętrz. Sztukateria nie zawsze ma też dobrą jakość – aby uniknąć szybkiego zużycia elementów i uszkodzeń mechanicznych warto zawsze kupić produkty wysokiej jakości od sprawdzonych dostawców.

Jakie są dostępne rozmiary i kształty kasetonów styropianowych?

W jakiej formie kupuje się płyty i kasetony styropianowe? To lekkie i cienkie okładziny, które do powierzchni sufitu lub ściany przykleja się klejem. Najczęściej mają formę kwadratów 50 x 50 cm lub 60 x 60 cm. Zdarzają się również panele prostokątne np. o wymiarach 50 x 100 cm lub mniejsze – 60 x 30 cm. Niektóre panele do złudzenia naśladują deski – mają np. format 17 x 100 cm.

Jaka jest cena kasetonu styropianowego? Kupując najtańszy, zwykły biały kaseton ścienny lub sufitowy w jednej z popularnych sieciówek zapłacisz ok. 17 zł za paczkę 8 płyt 50x50 cm. Oczywiście kasetony grubsze, z dekoracjami czy dodatkową powłoką będą droższe – kilkadziesiąt zł za paczkę. Tak czy inaczej, to naprawdę tani sposób na szybkie wykończenie ściany lub sufitu.

Jakie są sposoby montażu kasetonów styropianowych?

Montaż kasetonów styropianowych jest banalnie prosty. Potrzebujesz jedynie kleju do styropianu, który zwykle kupuje się w sklepie budowlanym razem z kasetonami. Klejem smaruje się brzegi i narożniki kasetonów, a następnie klei do podłoża.

Warto też wiedzieć, że kasetony możesz bardzo łatwo dociąć do swoich potrzeb – służy do tego nóż do tapet lub specjalne podgrzewane ostrze do cięcia styropianu.

Pamiętaj też, że po przymocowaniu kasetonów styropianowych możesz je pomalować. Polecamy dowolną farbę emulsyjną z oferty MAGNAT – np. MAGNAT Ceramic lub MAGNAT #kolorLove. Z kolei do malowania kasetonów sufitowych na biało odpowiednia będzie farba MAGNAT Ultra Matt.

Kasetony styropianowe przeżywają dziś drugą młodość. Jeśli podobają Ci się klasyczne, romantyczne, pałacowe czy paryskie aranżacje, zdecydowanie warto przemyśleć wykończenie ścian i sufitów tymi elementami sztukaterii. Pamiętaj, że do ich malowania doskonała będzie farba MAGNAT!

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Odpowiednią farbą do malowania natryskowego ścian jest farba MAGNAT Ceramic.

    Porada

    Malowanie natryskowe. Dlaczego warto rozważyć tę metodę remontu?

    W jaki sposób malować ściany i sufity? Jedną z popularnych metod jest malowanie natryskowe przy użyciu specjalnego pistoletu i agregatu malarskiego. Jaki sprzęt wybrać do malowania natryskowego ścian? Czy nadaje się do niego każda farba? Czy możesz zająć się malowaniem ścian natryskowo samodzielnie? Oto odpowiedzi.

    dalej
  • Tapeta i farba na ścianie w salonie. Ścianę możesz pomalować farbą MAGNAT Ceramic np. C77 Biały Granit MAGNAT Ceramic.

    Porada

    Przewodnik po wyborze tapety i farby: jak stworzyć doskonałe połączenie?

    Szukasz pomysłu na ciekawe wykończenie ściany w salonie, jadalni czy sypialni? Spróbuj połączenia tapety i farby! Sprawdź nasze wskazówki, jak zestawić farbę i tapetę na ścianie oraz inspiracje od marki MAGNAT.

    dalej