text.skipToContent text.skipToNavigation

Malowanie natryskowe. Dlaczego warto rozważyć tę metodę remontu?

W jaki sposób malować ściany i sufity? Jedną z popularnych metod jest malowanie natryskowe przy użyciu specjalnego pistoletu i agregatu malarskiego. Jaki sprzęt wybrać do malowania natryskowego ścian? Czy nadaje się do niego każda farba? Czy możesz zająć się malowaniem ścian natryskowo samodzielnie? Oto odpowiedzi.

Jakie są metody malowania ścian? Należy do nich malowanie pędzlem, wałkiem i malowanie natryskowe. O ile dwie pierwsze metody zna każdy, kto choć raz odświeżał mieszkanie, o tyle malowanie natryskowe ścian cieszy się mniejszą popularnością, ponieważ wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Wbrew pozorom farbą do malowania natryskowego ścian mogą jednak posługiwać się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Metoda ta ma wiele zalet, choć także kilka ograniczeń.

W artykule podpowiemy, jak działa malowanie ścian natryskowo oraz jak wybrać odpowiedni sprzęt. Doradzimy również, które farby natryskowe do ścian są szczególnie warte polecenia.

Jak działa proces malowania natryskowego?

Na czym polega natryskowe malowanie ścian? Technika ta polega na wyrzucaniu drobinek farby pod wpływem wysokiego ciśnienia, najczęściej za pomocą agregatu hydrodynamicznego. Farba umieszczona w specjalnym agregacie zostaje rozbita na malutkie krople, a następnie wydostaje się z dyszy urządzenia na malowane podłoże.

Natryskowe malowanie ścian wykorzystuje się powszechnie przez profesjonalistów. Pozwala to znacznie przyspieszyć prace malarskie, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Równie dobrze z farby do malowania natryskowego mogą też skorzystać inwestorzy wykańczający czy odnawiający swoje mieszkanie lub dom.

Warto wiedzieć, że można wyróżnić trzy rodzaje malowania natryskowego, choć tylko jeden z nich jest dziś przydatny w przypadku malowania ścian i sufitów wewnętrznych. Metody malowania natryskowego to:

  • Natrysk powietrzny niskociśnieniowy HVLP — farbę rozprowadza się tu z wykorzystaniem powietrza o niskim ciśnieniu, maksymalnie 0,9 bar. Strumień farby jest delikatny, co dobrze sprawdza się np. przy malowaniu stolarki okiennej, części samochodowych czy listew. Metoda ta nie nadaje się jednak do malowania farbami lepkimi, jedynie do lekkich farb i lakierów.

  • Natrysk powietrzny (pneumatyczny) — farbę w tej metodzie rozprowadza się na powierzchni przy pomocy sprężonego powietrza pod ciśnieniem od 3 do 6 bar. Metoda ta ma jednak dużą wadę – podczas malowania wytwarza się mgiełka, która brudzi okolicę stanowiska malarskiego i powoduje sporą stratę materiału. Nanosić w ten sposób można tylko rzadkie powłoki. Z tego powodu natrysku pneumatycznego używa się dziś raczej w lakiernictwie, a nie do malowania ścian.

  • Natrysk hydrodynamiczny — metoda natryskowego malowania najczęściej dziś wykorzystywana przy wykańczaniu wnętrz i zdecydowanie najdoskonalsza. Nadaje się do malowania ścian i innych powierzchni, w tym np. kasetonów styropianowych. Metoda ta polega na wyrzucaniu przez pistolet malarski farby pod bardzo wysokim ciśnieniem, sięgającym nawet 250 bar, ale bez wykorzystania powietrza. Dzięki temu przy malowaniu natryskowym nie jest emitowana mgiełka. Nie ma więc strat farby ani problemów związanych z pokrywaniem stanowiska malarskiego powłoką farby. Metoda odpowiednia do różnych rodzajów farby.

Jakie są zalety malowania natryskowego?

Co daje malowanie natryskowe? Po pierwsze, zdecydowanie skraca czas malowania. Szacuje się, że średni czas pokrywania farbą przy malowaniu natryskowo wynosi 4 m2 na minutę. To wielokrotnie krócej niż tradycyjne malowanie przy użyciu wałka. Przyspieszenie prac jest najbardziej odczuwalne w przypadku dużych powierzchni.

Kolejna zaleta natryskowego malowania ścian to mniejszy koszt malowania ścian, dzięki sporemu ograniczeniu zużycia materiału. Oszczędności zależą od umiejętności fachowca oraz od rodzaju natrysku – zdecydowanie najlepiej wypada pod tym względem natrysk hydrodynamiczny.

Warto też dodać, że natryskowe malowanie jest bardziej precyzyjne niż tradycyjne. Farba natryskowa kryje bardzo dokładnie i dociera nawet w niewielkie zakamarki. Sprawdza się także na bardzo nierównej powierzchni. Dzięki temu nie powstają zacieki, a farba nie skapuje i nie zalega w narożnikach. Efekt? Gładka i bardzo równa ściana czy sufit.

Pistoletem malarskim łatwiej się też posługiwać niż wałkiem. Aby zmienić ścianę, wystarczy tylko przesunąć pistolet w drugą stronę. Można też malować kilka ścian jednocześnie.

Co więcej, malowanie natryskowe oznacza mniej sprzątania. Umiejętnie zastosowana farba nie skapuje ani nie brudzi podłogi czy otoczenia.

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do malowania natryskowego?

Aby pomalować ścianę czy sufit metodą natryskową, potrzebujesz specjalistycznego urządzenia. Na sprzęt do malowania natryskowego ścian składa się:

  • Pistolet malarski, którym farba wydostaje się i pokrywa ścianę.

  • Wąż ciśnieniowy i dysza dostosowana do struktury i grubości zastosowanej farby;

  • Agregat malarski z pompą, przystosowany do farby, której zamierzasz użyć. Warto wybrać agregat wysokiej jakości, z wydajną pompą, który zagwarantuje precyzyjne pokrycie ściany i bezawaryjną pracę.

  • Filtr do pistoletu malarskiego, który zapobiega przedostawaniu się brudu poprzez układ natryskowy, co mogłoby wpłynąć negatywnie na jakość wykończenia ściany.

  • Inne akcesoria jak np. osłona dyszy czy przedłużka do malowania trudno dostępnych miejsc i sufitów.

Koszt takiego zestawu to od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Oznacza to, że przy malowaniu mieszkania zdecydowanie lepiej skorzystać z usług fachowców lub wypożyczyć taki sprzęt niż kupować go samodzielnie.

Oprócz tego potrzebujesz też środków ochrony osobistej – kombinezonu, rękawic, maski. Niezbędne będą również folie i taśmy malarskie do zabezpieczenia stanowiska.

Gdzie najczęściej stosuje się malowanie natryskowe?

Natryskową metodą malowania posługiwać się mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Będzie odpowiednia szczególnie do dużych powierzchni ścian i sufitów, do malowania innych powierzchni, do pokrywania farbą trudno dostępnych powierzchni.



Jak malować metodą natryskową?

Zanim zaczniesz malować natryskowo, podpowiadamy, aby przeprowadzić test (np. na kawałku tektury), który pokaże, czy ciśnienie jest odpowiednie i czy farba wydostaje się i pokrywa powierzchnię we właściwy sposób.

Pistolet należy trzymać w odległości 15-20 cm od malowanej ściany. Farbę rozprowadza się w linii prostej, swobodnym ruchem i przy luźnym nadgarstku. Malowania nie można przerywać, aby nie powstały w tym miejscu różnice kolorów. Po zakończeniu prac agregat i pistolet malarski trzeba wymyć wodą i wyczyścić.



Jakie mogą być potencjalne trudności lub problemy związane z malowaniem natryskowym?

Wśród ograniczeń metody malowania natryskowego ścian jest na pewno wyższy niż w przypadku malowania tradycyjnego koszt sprzętu. Ważne też są odpowiednie umiejętności — przed malowaniem właściwym trzeba trochę poćwiczyć, aby efekt końcowy był zadowalający.

Malowanie natryskowe to sposób na szybki i tani remont. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą farb MAGNAT, które doskonale nadają się także do natryskowego malowania ścian.

Chcesz wiedzieć więcej o malowaniu i remoncie wnętrza? Sprawdź nasze artykuły, jak łączyć kolory oraz jak stosować czarny kolor ścian.


 

Zobacz inne inspiracje

  • Purpurowy kolor pięknie wygląda na obiciu mebli tapicerowanych. Doskonałym tłem będzie wtedy neutralna biel na ścianach, np. C77 Biały Granit MAGNAT Ceramic.

    Inspiracja

    Purpura to kolor szlachetny, tajemniczy i bardzo elegancki, choć we wnętrzach trudny do zastosowania. Do jakich aranżacji warto wybrać purpurowe ściany? Zobacz nasze pomysły i inspiracje na purpurowy i fioletowy kolor ścian, mebli i dodatków.

    dalej
  • Bordowa ściana w salonie dobrze komponuje się z innymi ciepłymi barwami jak np. musztardowa. Ściana pomalowana farbą KL34 Czerwony MAGNAT #kolorLove.

    Inspiracja

    Bordowy kolor we wnętrzu − ciekawe aranżacje pokoi w kolorze bordowym

    Kolor bordowy to ciemny i nasycony odcień czerwieni. Czasem określa się go jako barwę czerwonego wina. Podoba Ci się ten szlachetny odcień? Dowiedz się, jak zastosować kolor bordo w salonie, kuchni, sypialni i łazience.

    dalej