Purpura to kolor szlachetny, tajemniczy i bardzo elegancki, choć we wnętrzach trudny do zastosowania. Do jakich aranżacji warto wybrać purpurowe ściany? Zobacz nasze pomysły i inspiracje na purpurowy i fioletowy kolor ścian, mebli i dodatków.
Nie każdemu spodobają się purpurowe ściany. Jeśli jednak cenisz ciemne, głębokie kolory i dobrze się czujesz w ich otoczeniu, fioletowy kolor ścian to może być pomysł dla Ciebie. Jeśli wolisz bezpieczniejszą i ponadczasowa opcję – postaw na purpurowy kolor w dodatkach czy jako obicie mebli tapicerowanych.
Purpura to barwa znana i poważana od starożytności, kojarzona z luksusem, bogactwem i władzą. Choć nie jest łatwo ją wprowadzić do aranżacji wnętrz, w odpowiednim zestawieniu doda pomieszczeniom szlachetnego, wyjątkowego charakteru.
Jak urządzić salon, sypialnię, kuchnię czy łazienkę z fioletowymi ścianami, meblami i dodatkami? Jaka jest różnica pomiędzy kolorem purpurowym i fioletowym? Z czym zestawiać purpurową barwę? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Pokażemy także kilka inspiracji z farbami MAGNAT.
C36 fiołkowy ametyst
Kolor purpurowy – czym się wyróżnia?
Nie każdemu spodobają się purpurowe ściany. Jeśli jednak cenisz ciemne, głębokie kolory i dobrze się czujesz w ich otoczeniu, fioletowy kolor ścian to może być pomysł dla Ciebie. Jeśli wolisz bezpieczniejszą i ponadczasową opcję – postaw na purpurowy kolor w dodatkach czy jako obicie mebli tapicerowanych.
Purpura to barwa znana i poważana od starożytności, kojarzona z luksusem, bogactwem i władzą. Choć nie jest łatwo ją wprowadzić do aranżacji wnętrz, w odpowiednim zestawieniu doda pomieszczeniom szlachetnego, wyjątkowego charakteru.
Co to za kolor – purpurowy? To ciemny, bardzo intensywny fiolet z domieszką czerwieni. Purpura może mieć różne tony, mniej lub bardziej czerwone, wpadające w śliwkę lub w granat.
Nazwa koloru pochodzi od purpury – naturalnego barwnika, używanego w starożytności do barwienia tkanin. Barwniki te pozyskiwano najczęściej z muszli mięczaków łowionych w Morzu Śródziemnym. Określano ten barwnik jako purpurę tyryjską – od miasta Tyr (w obecnym Libanie, dawniej Fenicji). Ponieważ barwnik był bardzo drogi, używano go jedynie do barwienia najszlachetniejszych i najbogatszych tkanin – płaszczy królewskich czy szat kapłanów. W starożytnym Rzymie purpurową togę mogli nosić jedynie cesarze.
Czy purpura i fiolet to to samo? Niektórzy utożsamiają te dwa kolory – tak też jest w języku angielskim, gdzie „purple” oznacza właśnie kolor ciemnofioletowy. Można jednak przyjąć, że kolor purpurowy od fioletu odróżnia jednak to, że purpura ma w sobie więcej czerwonej barwy, jest więc cieplejsza niż zimny fiolet.
Jakie kolory są zbliżone do purpury? Na pewno kolor śliwkowy i jagodowy – oba zaczerpnięto od kolorystyki owoców. Blisko purpury sytuuje się również oberżyna (kolor pysznych warzyw jesiennych). Miłośnikom purpury i ścian fioletowych mogą się spodobać także nieco jaśniejsze lawendowe ściany czy zbliżony do nich wrzosowy kolor ścian.
Purpura jest jednym z najciemniejszych przedstawicieli barw z gamy fioletów. Wolisz ją w jaśniejszej odsłonie? Sprawdź liliowy kolor ścian.
Jak działa na nasze umysły i samopoczucie kolor purpurowy? Przyciąga uwagę i zdecydowanie robi wrażenie. Lubią go osoby twórcze, które nie boją się eksperymentować i podejmują odważne decyzje. Purpura symbolizuje królewskość i szlachetność. Kojarzy się z duchowością i ezoteryką. Utożsamia się ją z dostatkiem i luksusem oraz wyrafinowaniem.
Jak wykorzystać purpurowy kolor ścian we wnętrzach?
Szukasz pomysłu na kolor purpurowy i fioletowy w aranżacji wnętrz? Sprawdź pomysły na purpurę w salonie, kuchni, łazience i sypialni. W każdej z tych propozycji na ścianach pojawiają się kolory z palety farb MAGNAT.
Kolor purpurowy w salonie
Choć ciemne kolory ścian są dziś modne, nie do każdego wnętrza pasują i nie w każdym wyglądają dobrze. Najbezpieczniejszy sposób na kolor purpurowy w salonie to wprowadzenie go pod postacią dodatków.
Kolor purpurowy pasuje do eleganckich wnętrz w stylu klasycznym. W salonie na zdjęciu widzimy go w bardzo subtelnej odsłonie – jako kolor dodatków i dekoracji. Doskonale ożywia beżowe meble o klasycznej formie. Do salonu w takim stylu dobierz neutralny, ale dosyć ciepły kolor ścian. Nasza propozycja to farba MAGNAT Ceramic C2 Aksamitny Agat.
C2 aksamitny agat
B28 jasnoszara perła
Kolor purpurowy w kuchni
Jak wprowadzić kolor purpurowy do kuchni i z czym go zestawić? W propozycji na zdjęciu mocny akcent purpurowy to stylowa lodówka retro. Aby całe wnętrze nie było zbyt ciemne i ponure, warto kolor fioletowy zestawić z bielą. Tutaj białe są nie tylko fronty mebli kuchennych, ale i drzwi czy listwy przypodłogowe.
Ścianę w kuchni warto pomalować farbą w kolorze neutralnym. Polecany kolor z palety farb MAGNAT to MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka. Do takiej aranżacji będą pasować kolory jak B27 Piaskowy Opal, B28 Jasnoszara Perła czy po prostu B5 Biały.
Kolor purpurowy w łazience
Purpurowy kolor możesz wprowadzić do łazienki z pomocą dodatków. Ozdobne lustro w tym odcieniu wygląda efektownie i dodaje romantycznego charakteru wnętrzu. Ciekawym rozwiązaniem są również płytki w kolorze z gamy fioletów – może to być purpurowy, jagodowy, śliwkowy lub jaśniejszy liliowy czy wrzosowy.
Ścianę w łazience z purpurowymi akcentami pomaluj farbą MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka, dedykowaną pomieszczeniom o podwyższonej wilgotności takim jak łazienki. Polecane kolory to np. B21 Biały Kamień czy B28 Jasnoszara Perła.
B21 biały kamień
KL14 jasny popielaty
Kolor purpurowy w sypialni
Fioletowa sypialnia to pomysł dla marzycielek i romantyczek. Kolory z palety fioletów bardzo dobrze odnajdują się również w sypialni w stylu glamour. Łączy się je z bielą, różem, złotem, kryształami czy lustrzanymi powierzchniami. Purpurowy kolor pięknie wygląda w towarzystwie szarości, która dodaje mu elegancji.
Jakie są możliwości aranżacji purpurowych wnętrz w różnych stylach?
W jakich stylach aranżacji warto zastosować kolor purpurowy? Oto nasze propozycje:
Styl glamour w połączeniu ze złotem srebrem kryształami i pikowaniami
Styl vintage szczególnie inspirowany latami 80
Styl minimalistyczny w połączeniu z bielą i betonem
Styl modern classic razem ze sztukateriami czy jodełką na podłodze
Jakie są zalety i wady wykorzystania purpurowych kolorów w wystroju wnętrz?
Urządzając wnętrze z kolorem purpurowym, musisz wziąć pod uwagę, że to kolor ciemny, a przez to trudny w odbiorze. Kluczem do purpurowych wnętrz jest bardzo dobre doświetlenie pomieszczeń – światłem dziennym oraz sztucznym. W małym mieszkaniu purpurowy się nie sprawdzi – będzie zbyt ciemny. Na niewielkim metrażu lepiej zastosować jaśniejsze odcienie fioletu – liliowy czy wrzosowy.
Wiesz już, do jakich wnętrz pasuje kolor purpurowy i z czym go zestawiać. Sprawdź paletę kolorów MAGNAT. Znajdziesz w niej piękne odcienie fioletu oraz kolory, które doskonale pasują do purpurowych mebli czy dodatków.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Porada
Smugi, zacieki na ścianach po malowaniu – jak zapobiegać?
Planujesz remont w domu i chciałbyś mieć piękne i gładko pomalowane ściany? Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, musisz liczyć się z tym, że na pomalowanych powierzchniach mogą pojawić się smugi, zacieki lub bąble. Zobacz, jak możesz temu zapobiec i cieszyć się jednolicie wymalowanymi ścianami.
-
Porada
Osuszanie ścian — jak pozbyć się wilgoci z domu
Pastelowe wnętrza zawierają w sobie nutę łagodności, optymizmu i młodości. Są jasne, kojarzą nam się ze słońcem i dlatego sprawdzają się niemal w każdym wnętrzu, szczególnie w ciemnym, ciasnym i ponurym.