Wilgotne ściany są zmorą wielu inwestorów. Problem dotyczy zarówno starych, jak i nowych budynków. Jakie są skuteczne metody osuszania ścian w mieszkaniu czy domu? Sprawdź nasze wskazówki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wilgoć może się gromadzić w murach z wielu różnych powodów takich jak nieszczelności, przenikanie wody gruntowej, brak właściwej wentylacji. Niezależnie od przyczyny, wilgoć w budynku trzeba koniecznie usunąć. Stanowi zagrożenie dla zdrowia domowników, a także dla stabilności i bezpieczeństwa konstrukcji budynku.
Wśród sposobów na osuszanie domu znajdziemy metody inwazyjne jak iniekcje, termoiniekcje czy elektroiniekcje, metody elektrofizyczne oraz sztuczne metody osuszania ścian budynków polegające np. na stosowaniu gorącego powietrza, mikrofal, metod kondensacyjnych i absorpcyjnych. W artykule omówimy każdą z metod osuszania ścian z wilgoci. Podpowiemy też, jak zadbać, aby w domu i mieszkaniu nie pojawiała się wilgoć.
Jakie są przyczyny wilgoci w domu?
Z problemem nadmiernej wilgotności mierzy się wielu właścicieli budynków. Wśród przyczyn wilgoci w domu można wyróżnić:
Stały kontakt z wodą ścian fundamentowych przez co wilgoć jest w stanie penetrować ściany domu nawet do 15 metra powyżej fundamentów Najczęstszą przyczyną jest zła konstrukcja fundamentów i brak odpowiedniej izolacji od gruntu
Przenikanie wody przez drobne szczeliny w ścianie z czym borykają się głównie właściciele starych nieocieplonych budynków Woda wnika do domu i pojawia się wewnątrz a dzieje się tak szczególnie przy pogodzie z opadami i dużą wilgotnością powietrza
Przeciekanie wody z sieci wodnych np kanalizacyjnych czy wodociągowych zalanie domu z powodu awarii
Nadmierna kondensacja pary wodnej z powodu braku odpowiedniej wentylacji w domu Niewłaściwy obieg powietrza może prowadzić do gromadzenia się kropelek wody na ścianach czy oknach
Codzienne czynności w domu Najwięcej wilgoci generuje prasowanie suszenie ubrań na suszarce lub grzejnikach kąpiel gotowanie Wilgoć zbiera się w pomieszczeniach i przy braku właściwej wentylacji osadza się na ścianach
Na czym polega osuszanie ścian?
Osuszanie budynku to proces, który polega na pozbyciu się wilgoci gromadzącej się w murach i wewnątrz domu. Sposób na odwilgocenie ścian zawsze trzeba dopasować do przyczyny wilgoci – jej określenie jest więc tu pierwszym i najważniejszym zadaniem. Zupełnie inne będą metody osuszania ścian fundamentowych, a inne – likwidowania wilgoci w źle wentylowanych pomieszczeniach.
Rozwiązania w zakresie osuszania budynków z wilgoci dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze zakładają konieczność ingerencji w mury, np. w postaci iniekcji określonych substancji. Te drugie mogą polegać na odprowadzaniu wilgoci poprzez podgrzanie jej, na fizycznym osuszaniu wilgoci mikrofalami lub urządzaniami kondensacyjnymi. Sposobów osuszania murów jest bardzo wiele i zawsze należy je skonsultować z ekspertem.
Jak długo trwa osuszanie ścian?
Długość procesu odwilgocenia domu zależy od przyczyn pojawiania się wilgoci i wielkości obszaru, który trzeba osuszyć. Przy nagłym wystąpieniu wilgoci (np. zalaniu z powodu awarii czy opadów) osuszanie budynku trwa od 10 do nawet 20 dni. Na ten czas ma wpływ ilość wilgoci, rodzaj płaszczyzny, która wymaga osuszenia, szczelność pomieszczenia. Najtrudniejszym procesem jest osuszanie fundamentów i osuszanie podposadzkowe.
Długość procesu odwilgocenia domu zależy od przyczyn pojawiania się wilgoci i wielkości obszaru, który trzeba osuszyć. Przy nagłym wystąpieniu wilgoci (np. zalaniu z powodu awarii czy opadów) osuszanie budynku trwa od 10 do nawet 20 dni. Na ten czas ma wpływ ilość wilgoci, rodzaj płaszczyzny, która wymaga osuszenia, szczelność pomieszczenia. Najtrudniejszym procesem jest osuszanie fundamentów i osuszanie podposadzkowe.
Skuteczne metody osuszania ścian w domu
Jak osuszyć ściany z wilgoci? Oto najpopularniejsze sposoby na osuszanie budynków.
Metoda iniekcji
Metodę iniekcji stosuje się przede wszystkim, gdy przyczyną wilgoci jest podciąganie kapilarne wilgoci z gruntu. Ten sposób osuszania wilgoci polega na stworzeniu przegrody, która przerwie podciąganie wilgoci, a ponad nią powstanie obszar o normalnej wilgotności.
Iniekcje wykonuje się środkami na bazie krzemianów alkalicznych oraz różnych kompozycji np. alkalicznych krzemianów i metylosilikonianów, silanów wodorozpuszczalnych i parafin. Wśród stosowanych metod są też iniekcje cementowe oraz iniekcje specjalnymi kremami iniekcyjnymi w postaci emulsji, która działa hydrofobowo.
Iniekcje mogą być grawitacyjna (w mury wlewa się płyn) oraz ciśnieniowe, które można stosować nawet przy całkowitym nasyceniu muru wodą. Niektórzy eksperci stosują też inne metody np. elektroiniekcję, w której z iniekcją łączy się proces elektroosmozy oraz termoiniekcję przy użyciu generatora mikrofali.
Metody elektrofizyczne
Skutecznym sposobem osuszania budynków jest korzystanie z metod elektrofizycznych (elektroosmozy). W dużym skrócie rozwiązanie to polega na polaryzacji pola elektromagnetycznego, które prowadzi do odwrócenia ruchu kapilarnego wody. Dzięki temu woda po prostu wraca do gruntu. To znakomita metoda osuszania fundamentów. Niezbędna jest do niej fachowa wiedza oraz odpowiednie urządzenia.
Metody sztuczne
Do osuszania ścian w budynkach najczęściej stosuje się metody sztuczne, nieinwazyjne. Należą do nich takie sposoby odwilgocenia domu jak:
Osuszanie absorpcyjne polegające na wykorzystaniu urządzeń pochłaniających wilgoć (osuszaczy) Wychwytują one wilgoć z powietrza oraz z murów Będą skuteczne jedynie przy szczelnych oknach i drzwiach ale ich zaletą jest fakt że można ich używać przy normalnym użytkowaniu pomieszczeń
Osuszanie kondensacyjne polega na skropleniu pary wodnej dzięki czemu woda gromadzi się w pojemniku urządzenia skąd może być usunięta Urządzenia kondensacyjne wymagają zamkniętych okien i drzwi Są jednak skuteczne i bezpieczne dla domowników
Osuszanie mikrofalami skuteczny sposób na osuszanie starych budynków oraz likwidowanie skutków zalania Polega na absorpcji energii promieniowania przez specjalny generator emitujący pole elektromagnetyczne
Jak zapobiegać wilgoci w domu?
Ponieważ przyczyn pojawiania się wilgoci w domu jest wiele, sposobów na je uniknięcie także jest równie dużo. Jeśli problemem jest niewłaściwa konstrukcja fundamentów, niezbędne będą naprawy i przeróbki budowlane. Bardzo często problem wilgoci w domu likwiduje skuteczna termoizolacja oraz usunięcie mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło wydostaje się na zewnątrz, a wilgoć wnikać może do domu.
Warto też przemyśleć swoje codzienne nawyki. Dużym błędem jest suszenie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, prania na grzejnikach wewnątrz domu. Lepszym rozwiązaniem będzie automatyczna suszarka. Warto też regularnie wietrzyć pomieszczenia i sprawdzić, czy w domu jest odpowiednia wentylacja.
Dobrym rozwiązaniem przy powracającej wilgoci jest zakup wydajnego osuszacza kondensacyjnego. Likwiduje on problem wilgoci w przypadku nieszczelnego budynku czy codziennego użytkowania domu.
Pamiętaj też, aby w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności zawsze używać farby odpowiedniej do tego typu wnętrz. Z oferty MAGNAT wybierz więc MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka. To wysokiej jakości farba ceramiczna, polecana szczególnie do wnętrz narażonych na okresowe zwiększone zawilgocenie i kondensację pary wodnej takich jak łazienka, kuchnia czy pralnia. Farba chroni ściany przed rozwojem bakterii, o które przy zwiększonej wilgotności nietrudno. Wysokie właściwości użytkowe i hydrofobowe gwarantują plamoodporność i łatwe zmywanie zabrudzeń (nawet trudnych plam) bez utraty koloru.
Sprawdź też, jaka farba do mebli będzie najlepsza oraz jak wybrać farbę do boazerii?
Dlaczego osuszanie ścian jest ważne?
Wilgotne ściany stanowią zagrożenie dla stabilności konstrukcji budynku. Prowadzą do pęknięć i kruszenia murów.
Z kolei wewnątrz pomieszczeń wilgoć sprawia, że pojawia się szkodliwa dla zdrowia i życia domowników pleśń oraz grzyby. To nie tylko problem estetyczny, ale także zwiększone ryzyko zachorowania na alergie, astmę i wiele innych groźnych chorób.
Ile kosztuje osuszanie ścian?
Koszt osuszania ścian zależy od czasu, jaki będzie potrzebny aby pozbyć się wilgoci, jej przyczyny oraz powierzchni, jaką należy osuszyć. Cena będzie więc zawsze ustalana indywidualnie przez firmę, która profesjonalnie się tym zajmuje.
Zobacz również artykuł o tynkach dekoracyjnych wewnętrznych.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
7 pomysłów na salon z elementami drewna na ścianie
Drewno to niekwestionowany lider w grupie naturalnych materiałów używanych do aranżacji wnętrz. Wprowadza do nich organiczną elegancję i ciepło. Idealnie sprawdza się w postaci mebli, dodatków oraz pokrycia podłóg i ścian. Zobacz, jak możesz uatrakcyjnić swoje ściany w salonie przy użyciu tego leśnego surowca.
-
Inspiracja
Jak urządzić modny, przytulny salon - poradnik
Salon to takie miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu na wspólnych aktywnościach. To nie tylko serce domu, ale również centrum rozrywki, relaksu i spotkań ze znajomymi. Prawdziwą sztuką jest urządzić je tak, by każdy z domowników czuł się tu naprawdę dobrze. Wiadomo, że w pokoju dziennym powinno być ciepło i przyjemnie. Dowiedz się, jak urządzić swój przytulny salon.