Chłodne, świetliste i szlachetne barwy stają się ważnym elementem współczesnych wystrojów wnętrz. Pozwalają wprowadzić spokój i harmonię do naszych mieszkań, a także są bazą do stworzenia bardzo przytulnych aranżacji.Podział na ciepłe i chłodne barwy jest powszechnie znany. Choć te drugie stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród architektów i projektantów wnętrz, to wiele osób wciąż obawia się, że zimny kolor wprowadzi do domu również zimną atmosferę. W przełamaniu stereotypów na temat barw może pomoc zrozumienie ich natury i znaczenia. Chłodne kolory przede wszystkim działają kojąco i relaksująco.
Elegancja i spokój
Zielenie z nutą błękitu w odcieniu szmaragdu pozwalają odpocząć oczom po długim dniu spędzonym przed komputerem, szarości natomiast, ze swym księżycowym urokiem, wprowadzają do wnętrza odrobinę mistyki, tajemnicy i spokoju. Barwy mają także swoje znaczenie kulturowe. Ciepłe kolory kojarzone z ogniem wywołują żywe emocje – namiętność, miłość, pasję, ale także łączone są z przepychem i bogactwem. Chłodne barwy związane z żywiołem wody przywodzą na myśl spokój, ukojenie, lojalność, pokorę i cierpliwość. Barwy te także przywołują wyobrażenie arystokratycznej elegancji i powściągliwości.
NOWOCZEŚNIE
Klasyczna i neutralna szarość srebrzystego granitu w połączeniu z wnoszącą powiew świeżości szmaragdową tonią w zdecydowany sposób oddziela od siebie poszczególne przestrzenie, nie wywołując kontrowersji. Surowa szarość emanuje spokojem, od której odbija się turkusowy żywioł, zupełnie tak jak w przypadku uzupełniających się energii jin i jang.
Kamienie szlachetne
Barwy minerałów i kamieni szlachetnych uwielbiają swoje towarzystwo. Dzięki oryginalnej grze dwóch barw – diamentowej bieli i egzotycznego szmaragdu - wnętrze staje się jednocześnie żywiołowe i eleganckie. W przypadku kuchni i jadalni jest to efekt najbardziej pożądany. Diamentowa biel daje poczucie krystalicznej czystości, porządku i wyrafinowania. Szmaragd natomiast ożywia wnętrze swoim naturalnym urokiem, zachęcając do kulinarnych eksperymentów. Połączenie dwóch kolorów ścian we wnętrzu może stanowić aranżacyjną grę, ale także pełnić funkcję praktyczną, np. oddzielać od siebie rożne strefy funkcyjne - sypialnianą od gościnnej, gościnną od biurowej itd. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku wszelkiego typu mieszkań jednopokojowych, takich jak loft czy kawalerka, dotyczy to zarówno dużych, jak i małych przestrzeni. Dzięki grze kolorów duże i otwarte lofty zyskają odrobinę przytulności, a w mniejszych mieszkaniach wywołamy wrażenie odrębności i intymności.
C1 Biały Diament
DUET DOSKONAŁY
Połączenie bieli i szmaragdu sprawdzi się doskonale w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Ograniczona liczba mebli gra na korzyść aranżacji. Otwarte półki sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne, efekt wzmacniają nie nachalne kolory mebli w odcieniach jasnego drewna lub bieli.
C29 szary piryt
Szarość niejedno ma imię
Szarość jest kolorem uniwersalnym, pasującym do każdego stylu i wnętrza, stanowi świetne i nienarzucające się tło dla mebli oraz rożnego typu dekoracji. Szary kolor dobrze współgra z najróżniejszymi barwami, w szczególności odcieniami niebieskiego. Gdy występuje sam, sprawia wrażenie spokojnego i stonowanego, dopiero w połączeniu z drugim kolorem zmienia się jak kameleon, uwydatniając właściwości towarzyszących mu barw. We wnętrzu możemy bawić się nie tylko kolorami ścian, ale także ich fakturą. Drobnoziarnista struktura ozdobnego tynku w połączeniu z jedwabiście gładką ścianą daje niezwykle oryginalny efekt. Szarość niejedno ma imię. Może występować w wielu odcieniach i tonacjach. Począwszy od ciemnego grafitu, przez barwy srebrzyste, na kolorach kamieni i betonu kończąc. Tak olbrzymi potencjał warto wykorzystać, zestawiając ze sobą jak największą liczbę zniuansowanych odcieni barwy. Styl loftowy coraz bardziej zyskuje na popularności. Zakochał się w nim cały świat. Nic dziwnego, w końcu doskonale wpisuje się w naszą postindustrialną epokę. Elegancki, prosty i surowy salon jak ulał pasuje do mieszkańców wielkich, średnich i małych miast.
Industrial
Łączenie elementów
Taką funkcję może pełnić wyrafinowana sofa w stylu Chesterfield lub urocze futrzane pokrowce na krzesła. Kwintesencją stylu industrialnego jest połączenie betonowych, metalowych i drewnianych elementów. Betonowy tynk ze swoją fascynującą fakturą, charakterystycznymi przebarwieniami i ujmującymi nierównościami dodaje wnętrzu artystycznego i niczym nieposkromionego charakteru. Drewniane podłogi delikatnie łagodzą to wrażenie, zupełnie tak jak czynią to wyraziste dodatki w postaci dekoracyjnych poduszek oraz miękkiego dywanu.
Młodzieżowa awangarda
Pokój młodzieżowy w stylu miejskiego loftu to idealna propozycja dla każdego młodocianego buntownika. Ciemny odcień popielu doda wnętrzu powagi, dojrzałości i szlachetności. Jasny odcień szarości natomiast pięknie odbije wpadające przez okno promienie słoneczne, rozświetlając pokój srebrzystym blaskiem.
Nastolatki nie lubią nudy, dlatego w pokoju powinny znaleźć się przełamujące szarą rutynę energetyczne dodatki. Pomarańczowa ściana i nawiązujące do niej elementy wystroju dodadzą pokojowi mocy i charakteru. Ponadto kolor pomarańczowy wspomaga jakże potrzebną do nauki koncentrację.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Porada
Malowanie natryskowe. Dlaczego warto rozważyć tę metodę remontu?
W jaki sposób malować ściany i sufity? Jedną z popularnych metod jest malowanie natryskowe przy użyciu specjalnego pistoletu i agregatu malarskiego. Jaki sprzęt wybrać do malowania natryskowego ścian? Czy nadaje się do niego każda farba? Czy możesz zająć się malowaniem ścian natryskowo samodzielnie? Oto odpowiedzi.
-
Porada
Wizualizacja wnętrz: dlaczego warto ją wykonać?
Co daje wizualizacja wnętrz? To ważny etap w projektowaniu każdego mieszkania, domu czy innej przestrzeni. Projekty z wizualizacją wnętrz pomagają zobaczyć przyszły wygląd pomieszczenia. Co warto wiedzieć o tej usłudze?