Oświetlenie w sypialni jest bardzo ważnym elementem aranżacji tego pomieszczenia. Kreuje atmosferę spokoju i odpoczynku. Pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Jak wybrać odpowiednie lampy do sypialni? Jak dobrać do nich kolorystykę wnętrza? Sprawdź podpowiedzi.
Wybór światła do sypialni jest nie mniej istotny niż decyzja, jakie wybrać oświetlenie salonu oraz oświetlenie w kuchni. Można powiedzieć, że nawet ważniejszy, ponieważ to właśnie światłem tworzysz sypialniany nastrój.
Jakie oświetlenie do sypialni zamówić? Gdzie należy rozmieścić źródła światła i jak wybrać oprawy oświetleniowe? Czy żyrandol do małej sypialni to dobry pomysł? Jaka lampka będzie najlepsza do czytania przed snem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
KL14 jasny popielaty
Stylowe oświetlenie w sypialni: trendy i inspiracje
Jakie powinno być światło do sypialni? Najważniejsza zasada to dobór oświetlenia w taki sposób, aby wprowadzało w miły, odprężający nastrój. Nie należy więc montować intensywnych źródeł światła, zwłaszcza takich, które świecą światłem zimnym, jasnym, wyrazistym. Pogorszy ono jakość snu i nie zapewni właściwych warunków do relaksu.
Lampy sufitowe, lampki nocne, żyrandole i kinkiety do sypialni powinny być dopasowane do stylu aranżacji tego pomieszczenia. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zgrać design lampy z Twoim ulubionym stylem wnętrzarskim.
Styl boho – odpowiednie będą nastrojowe zestawy oświetleniowe do sypialni wykonane z naturalnych materiałów – plecionek, rattanu, miękkich tkanin, z chwostami, koralikami, frędzelkami. Wśród lamp wiszących przy łóżku, kinkietów czy lampek nocnych doskonale prezentują się te z kloszami wykonanymi z makramy. Ciekawą propozycją są również stojące lub wiszące lampy do sypialni połączone z miejscem na roślinę doniczkową.
Styl skandynawski i minimalistyczny – idealnie do tego stylu pasują nowoczesne lampy do sypialni w kolorze białym. Mogą mieć elementy drewniane lub w kolorze czarnego matu. Białe lampy są ponadczasowe i pasują do wielu różnych aranżacji. Świetnie tłumią światło, które staje się miękkie i delikatne. Nie zaciemniają jednak pomieszczenia, Twoja sypialnia będzie więc jasna i przyjemna.
Styl glamour i modern classic – wybierz eleganckie lampy ze szklanymi kloszami oraz złotymi lub mosiężnymi detalami. W tym stylu dozwolone są także kryształowe lampy wiszące w sypialni, a nawet efektowne żyrandole.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje oświetlenia w sypialni?
W zestawach lamp do sypialni nie powinno zabraknąć takich rodzajów oświetlenia jak lampka nocna, przeznaczona do czytania i budowania nastroju, wisząca lampa do sypialni, plafon lub żyrandol oraz kinkiet, który dodatkowo doświetla pomieszczenie.
Żadna sypialnia nie obejdzie się bez lampki nocnej. Zapewni ona odpowiednią atmosferę. Ukoi do snu, a rano wprowadzi w dobry nastrój. Lampka nocna najczęściej jest małą lampką stołową, którą stawia się na stoliku nocnym. Czasem zdarzają się także małe podręczne kinkiety – dużą popularnością cieszą się ostatnio kierunkowe kinkiety montowane w ścianie przy łóżku lub w tapicerowanym wezgłowiu.
Designerskim pomysłem są lampki nocne sufitowe, które kreują wyjątkowy wygląd wnętrza. Lampa wisząca do sypialni może być minimalistyczna (i takie są najmodniejsze), choć swoich zwolenników ma także nowoczesne lampy do sypialni lub oświetlenie, które łączy klasykę z nowoczesnym designem.
Oprócz lampek nocnych, które znajdują się przy łóżku, niezbędne będzie także oświetlenie ogólne. Najczęściej jest to lampa wisząca, lampa sufitowa np. w formie plafonu czy żyrandol i kinkiety. W nowoczesnych wnętrzach zdarza się oświetlenie ukryte, spoty czy reflektorki. W sypialni loftowej — lampy w stylistyce fabrycznej lub źródła światła umieszczone na szynach (szynoprzewody).
Dodatkowe oświetlenie może też zapewnić pasek ledowy, umieszczony przy meblach lub przy karniszu oraz ledon, czyli umieszczony na ścianie neon ledowy.
KL35 naturalny len
Jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów oświetlenia w sypialni?
Najważniejszą zasadą aranżacji nastrojowej sypialni jest różnorodność źródeł światła. Lampa wisząca dbająca o oświetlenie ogólne nie stworzy odpowiedniej atmosfery oraz nie nadaje się do czytania. Lampka nocna jest niezbędna do czytania oraz pełni funkcję praktyczną – zapala się ją przy wstawaniu lub w nagłych wypadkach. Z kolei nastrojowe ledony, taśmy ledowe, kinkiet wprowadzają w miły, kojący nastrój.
Urządzając sypialnię, nie zapomnij o często pomijanym rodzaju oświetlenia, jakim jest światło w zabudowie lub w garderobie. Najczęściej to małe kierunkowe lampki lub taśmy ledowe. Pomagają one znaleźć niezbędne rzeczy w szafie i pokazują całą jej zawartość.
Jakie kolory światła są polecane do stosowania w sypialni?
W sypialni odpowiednie jest światło o ciepłej temperaturze barwowej, wynoszącej od 2000 do 300 K (kelwinów). Taka temperatura światła daje naszemu mózgowi jasny sygnał, że czas na odpoczynek, ponieważ najbardziej przypomina naturalne wieczorne światło słoneczne.
Jeśli chcesz stworzyć w sypialni przytulną, kojącą i spokojną atmosferę, zamontuj w źródłach światła ledowe żarówki o ciepłej barwie. Nie powinny one być zbyt intensywne, a światło warto wybrać delikatne, by nie raziło w oczy wieczorem i w nocy.
C45 biały
Co zrobić, aby oświetlenie w sypialni było funkcjonalne i przyjemne dla oczu?
Oprócz wyboru właściwej temperatury barwowej żarówek koniecznie zwróć uwagę na rodzaj klosza. W sypialni nie poleca się lamp w postaci tzw. żarówek Edisona (czyli całkowicie pozbawionych kloszy). Lepszym rozwiązaniem są jasne klosze, które dają ciepłe, miękkie i rozproszone światło. Mogą to być tradycyjne klosze czy abażury tekstylne, idealne do stylu klasycznego, angielskiego, prowansalskiego, modern classic.
Inna propozycja to klosze z jasnego szkła – mlecznego, dymionego, pastelowego. Unikaj natomiast kloszy bardzo ciemnych i w kolorach czerwonych czy pomarańczowych. Te barwy nie są polecane w sypialni, ponieważ dają energię, zamiast wyciszać.
Jak oświetlić sypialnię? Podsumowanie
Przy wyborze oświetlenia do sypialni najważniejsze to dobrać oprawy w taki sposób, by wprowadzały kojącą, przytulną i spokojną atmosferę. Z tego samego powodu warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową żarówek – powinna być ciepła, a moc niezbyt intensywna.
Najlepszym tłem dla oświetlenia w sypialni będą ściany w kolorze jasnym, neutralnym lub ciepłym – złamana ciepła biel, beże, kolory ziemi czy szarości na ścianach to idealny wybór. Oświetlenie ścian stanie się wtedy dopełnieniem pięknej aranżacji. Właśnie takie kolory znajdziesz w palecie MAGNAT!
Sprawdź też inne nasze poradniki, np. jak wprowadzić do wnętrza styl nadmorski.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Porada
Wizualizacja wnętrz: dlaczego warto ją wykonać?
Co daje wizualizacja wnętrz? To ważny etap w projektowaniu każdego mieszkania, domu czy innej przestrzeni. Projekty z wizualizacją wnętrz pomagają zobaczyć przyszły wygląd pomieszczenia. Co warto wiedzieć o tej usłudze?
-
Porada
Odbiór mieszkania: Twoje prawa, obowiązki i jak zabezpieczyć swoje interesy?
Odbiór mieszkania deweloperskiego to ważny etap przy zakupie lokalu na rynku pierwotnym. Można się tym zająć samemu, choć bezpieczniej jest skorzystać z pomocy fachowców. Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera? Porady i listę zadań znajdziesz w artykule.