text.skipToContent text.skipToNavigation

Syndrom chorego budynku – jak rozwiązać ten problem?

W pomieszczeniach spędzamy większość naszego życia. Zamknięci w czterech ścianach pracujemy, uczymy się, śpimy, jemy i odpoczywamy. Jednak długie przebywanie w budynku może być dla nas niebezpieczne. Po kilku godzinach możemy odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy lub oczu. Są to objawy syndromu chorego budynku.

Czym jest syndrom chorego budynku?

Syndrom chorego budynku to zespół dolegliwości, które pojawiają się w związku z częstym i długotrwałym przebywaniem w pomieszczeniach zamkniętych. W szczególności dotyczy to budynków mieszkalnych oraz miejsc pracy, np. biura czy hali produkcyjnej.

Kilkugodzinny pobyt w tego typu budynku skutkuje m.in. bólem głowy, mdłościami, podrażnieniem dróg oddechowych i oczu, suchym kaszlem, zmęczeniem, problemem z koncentracją.

Ponadto, ogromny wpływ na pojawianie się uporczywych dolegliwości ma nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia. Niedostosowane do obiektu wentylatory nie usuwają formaldehydu z powietrza, przez co dostaje się on do naszych dróg oddechowych, powodując różne choroby i alergie. 

MAGNAT Ceramic niebia chalcedon C57 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic niebia chalcedon C57 2,5L

Syndrom chorego budynku - skutki przebywania

Badania nad syndromem chorego budynku zaczęto prowadzić już w latach 70. XX wieku.

W roku 1983 Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym potwierdziła, że w około 30% nowo powstających budynków panuje niekorzystny dla człowieka mikroklimat. Oszacowano, że wśród osób przebywających w tego typu obiektach nawet 30% może doświadczać objawów chorobowych.

Wymienione dolegliwości są skutkiem wpływu użytych do budowy materiałów. Mogą one wydzielać szkodliwe dla zdrowia człowieka związki chemiczne, tzw. lotne związki organiczne (np. formaldehyd). Znajduje się on w składzie płyt wiórowych, materiałów budowlanych, meblach, panelach podłogowych, dywanach, wykładzinach czy materiałach izolacyjnych.

Uwalniany jest w trakcie codziennego użytkowania i ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

W jaki sposób rozwiązać problem syndromu chorego budynku?

Problem syndromu chorego budynku można zniwelować przede wszystkim poprzez wietrzenie pomieszczeń i instalację dobrej jakości systemu wentylacyjnego.

Wentylacja odpowiednio dopasowana do rodzaju budynku i ilości przebywających w nim osób dostarczy optymalną dawkę czystego i świeżego powietrza. Należy pamiętać również o jej regularnej konserwacji, dzięki czemu system będzie właściwie spełniał swoją funkcję.

Ponadto, wiele zależy od materiałów użytych do budowy i wykończenia domu. Jeśli są wyprodukowane ze szkodliwych substancji, należy je zastąpić tymi ekologicznymi i zdrowymi dla człowieka. Wymiana mebli, podłogi czy ocieplenia korzystnie wpłynie na mikroklimat budynku.

Znaczną różnicę odczujemy także przemalowując ściany farbą poprawiającą jakość powietrza w twoim domu.

A13 księżycowy hematyt

MAGNAT Ceramic Care - farba niwelująca formaldehyd w powietrzu

Farby ekologiczne cieszą się dużą popularnością. Są bezpieczne dla człowieka i nie zawierają w swoim składzie substancji toksycznych. Od niedawna istnieje na rynku produkt, który daje użytkownikom jeszcze większe możliwości.

To farba MAGNAT CERAMIC CARE, która dzięki unikatowej technologii oczyszcza powietrze z formaldehydu (nawet o 98%)*.Formaldehyd znajduje się w każdym domu dlatego bardzo często jesteśmy narażeni na jego działanie. – To gaz o ostrej, przenikliwej woni, który jest bardzo niebezpieczny dla ludzi. W małych stężeniach jest tolerowany przez organizm człowieka, ale w pomieszczeniach, w których przebywamy może osiągnąć stężenie, które okaże się dla nas bardzo niebezpieczne.

Formaldehyd jest substancją, która podrażnia spojówki oczu oraz błony śluzowe dróg oddechowych. Powoduje pieczenie oczu, łzawienie, kaszel, kichanie, suchość w gardle oraz katar. W trakcie wielu badań medycznych zaobserwowano zaburzenia czynności płuc, zmniejszenie częstości i głębokości oddechów oraz nadmierną skłonność do zwężania się oskrzeli (tzw. nadreaktywność oskrzeli).

Udowodniono, że formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, szczególnie u dzieci zamieszkujących pomieszczenia wyposażone w meble z płyt wiórowych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski, Kierownik Laboratorium Analiz Śladowych w Zakładzie Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.

MAGNAT Ceramic Care - właściwości

Farba MAGNAT Ceramic Care wyłapuje z powietrza formaldehyd i następnie zamienia go w niewidzialne cząsteczki pary wodnej. Jest produktem hipoalergicznym – bezpiecznym dla dzieci i alergików. Można ją stosować we wszystkich pomieszczeniach, w których chcemy poprawić jakość powietrza: w sypialniach, pokojach dziecięcych, salonach, kuchniach, korytarzach oraz powierzchniach biurowych.

Jej zastosowanie zapobiega wystąpieniu syndromu chorego budynku.* Wyniki uzyskane w badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych na zlecenie FFiL Śnieżka SA, przedmiotem których jest statyczny proces redukcji formaldehydu (HCHO).

W jego trakcie powłokę pomalowaną farbą MAGNAT CERAMIC CARE umieszcza się w komorze zamkniętej, o wysokim stężeniu formaldehydu, tj. (1000 µg/m³),z której po 24 godzinach pobiera się próbkę powietrza i określa poziom HCHO pozostałego w komorze. Szybkość i skuteczność procesu redukcji formaldehydu oraz czas jego wiązania przez wymalowanie wykonane farbą MAGNAT CERAMIC CARE zależą od: stężenia HCHO w pomieszczeniu, cyrkulacji powietrza, kubatury pomieszczenia, wielkości wymalowanej powierzchni (m²).

MAGNAT Care perłowy agat A2 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Care perłowy agat A2 2,5L

MAGNAT Care egipski perydot A45 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Care egipski perydot A45 2,5L

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Porada

    Czyste powietrze w mieszkaniu – jak zredukować ilość formaldehydu w powietrzu

    Czyste powietrze jest człowiekowi niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego coraz częściej mówi się o wprowadzeniu zmian technologicznych w przemyśle surowcowym, ograniczaniu transportu samochodowego czy zamianie pieców węglowych na kotły bio. Wiele osób pomija bądź nie dostrzega problemu zanieczyszczonego powietrza w mieszkaniu, uznając, że szkodliwe związki, np. dwutlenek węgla znajdują się tylko w powietrzu na zewnątrz. Nic bardziej mylnego. Większość domów i mieszkań jest również źródłem zanieczyszczonego powietrza, ze względu na zawarty w nim formaldehyd.

    dalej
  • Porada

    Jak samodzielnie wykonać dekorację przy pomocy farby tablicowej

    W aranżacjach pomieszczeń mieszkalnych od lat panuje moda na motywy zwierzęce. Pojawiają się dywany w panterkę, narzuty w paski zebry, czy kanapy ze wzorem skóry węża. Wzornictwo zwierzęce wprowadza drapieżny element do naszych spokojnych, domowych wnętrz. Do przedstawionego standardu zwierzęcych motywów dołączył kolejny, z pewnością nie taki dziki jak wymienione wyżej, ale równie wdzięczny, a jest nim motyw kota. Wielu z nas kocha koty. Symbolizują niezależność, indywidualizm, dumę. Jedni hodują żywe zwierzęta, drudzy ozdabiają ściany tapetą, zdjęciami lub obrazami o kociej tematyce, a jeszcze inni ozdabiają swoje wnętrza dekoracjami z motywem kota. Jeśli jesteś miłośnikiem tych pięknych zwierząt, spróbuj sam wykonać kota z drewna. Nasi eksperci poprowadzą Cię od momentu przygotowania wszystkich potrzebnych materiałów, aż do umieszczenia gotowej dekoracji w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu. Dekoracją, jaką Ci proponujemy, jest kot kapelusznik. To ciekawa figura, którą można dowolnie kolorować i wykorzystywać w różnych wnętrzach, od salonu po łazienkę. Do wykonania kota kapelusznika potrzebujesz: kawałek sklejki (jej wielkość uzależniona jest od oczekiwanych rozmiarów kota),wyrzynarkę, Farbę Tablicową marki Magnat, ołówek, kuwetę, wałek, papier ścierny, folię malarską i kredę.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść