text.skipToContent text.skipToNavigation

Czyste powietrze w mieszkaniu – jak zredukować ilość formaldehydu w powietrzu

Czyste powietrze jest człowiekowi niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego coraz częściej mówi się o wprowadzeniu zmian technologicznych w przemyśle surowcowym, ograniczaniu transportu samochodowego czy zamianie pieców węglowych na kotły bio. Wiele osób pomija bądź nie dostrzega problemu zanieczyszczonego powietrza w mieszkaniu, uznając, że szkodliwe związki, np. dwutlenek węgla znajdują się tylko w powietrzu na zewnątrz. Nic bardziej mylnego. Większość domów i mieszkań jest również źródłem zanieczyszczonego powietrza, ze względu na zawarty w nim formaldehyd.

Co to jest formaldehyd?

Formaldehyd znajduje się w każdym domu dlatego bardzo często jesteśmy narażeni na jego działanie. – To gaz o ostrej, przenikliwej woni, który jest bardzo niebezpieczny dla ludzi. W małych stężeniach jest tolerowany przez organizm człowieka, ale w pomieszczeniach, w których przebywamy może osiągnąć stężenie, które okaże się dla nas bardzo niebezpieczne. Formaldehyd jest substancją, która podrażnia spojówki oczu oraz błony śluzowe dróg oddechowych. Powoduje pieczenie oczu, łzawienie, kaszel, kichanie, suchość w gardle oraz katar. W trakcie wielu badań medycznych zaobserwowano zaburzenia czynności płuc, zmniejszenie częstości i głębokości oddechów oraz nadmierną skłonność do zwężania się oskrzeli (tzw. nadreaktywność oskrzeli). Udowodniono, że formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, szczególnie u dzieci zamieszkujących pomieszczenia wyposażone w meble z płyt wiórowych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski, Kierownik Laboratorium Analiz Śladowych w Zakładzie Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.

Sposoby na redukcję formaldehydu w powietrzu

Czy istnieją jakieś sposoby, aby zmniejszyć stężenie gazu, jakim jest formaldehyd w naszych mieszkaniach?

Oczywiście. Przede wszystkim należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Otwierając okna, wpuszczamy do domu czyste i świeże powietrze, odprowadzając to zanieczyszczone na zewnątrz. Pomocne w tym wypadku będą także odpowiednio dostosowane do budynku urządzenia wentylacyjne oraz filtry powietrza.

Formaldehyd w kosmetykach

Dodatkowo, należy uważnie sprawdzać skład kupowanych przez nas produktów. W ten sposób unikniemy nabycia towarów zawierających formaldehyd.

Jeżeli dokonamy zakupu, w szczególności ubrań lub pościeli – należy je wyprać przed użyciem.  Dobry wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu mają także rośliny. Filtrują one powietrze z toksycznych związków w nim zawartych i zapewniają dzięki temu optymalny mikroklimat.

Szczególnie polecane są takie gatunki jak: skrzydłokwiat, wężownica, dracena, paprotka, figowiec, filodendron oraz aloes.

Materiały budowlane a formaldehyd

Tak jak w przypadku ubrań czy środków czystości, tak również w przypadku materiałów budowlanych należy wybierać produkty bezpieczne dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest ceramiczna farba MAGNAT CERAMIC CARE – nowość na rynku farb do ścian.

Wykorzystuje ona innowacyjną formułę ANTY FORMALDEHYD, dzięki której oczyszcza powietrze z formaldehydu. Wyłapuje znajdujący się w powietrzu formaldehyd i w procesie chemicznym zamienia go w niewidoczne cząsteczki pary wodnej. MAGNAT CERAMIC CARE zapewnia redukcję poziomu formaldehydu (nawet o 98%*) mogącego występować w powietrzu wewnątrz pomieszczeń

Farba MAGNAT CERAMIC CARE jest produktem hipoalergicznym – bezpiecznym dla osób skłonnych do alergii. Ponadto, zawarte w niej cząsteczki srebra hamują rozwój bakterii na powłoce farby, a specjalne składniki chronią przed powstawaniem grzybów i pleśni na wymalowanej powierzchni. Antystatyczne właściwości farby ograniczają przyciąganie kurzu do wymalowanych ścian. MAGNAT CERAMIC CARE tworzy powłoki odporne na plamy i ścieranie, przez co łatwo utrzymać ściany długo w idealnej czystości.  Farba dostępna jest w 50 gotowych kolorach. Dedykowana do sypialni, pokoi dziecięcych oraz pomieszczeń biurowych. Dzięki swoim doskonałym właściwościom z powodzeniem możemy ją także stosować w kuchniach, salonach i korytarzach oraz tam, gdzie chcemy zredukować ilość formaldehydu w powietrzu. * Wyniki uzyskane w badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych na zlecenie FFiL Śnieżka SA, przedmiotem których jest statyczny proces redukcji formaldehydu (HCHO). W jego trakcie powłokę pomalowaną farbą MAGNAT CERAMIC CARE umieszcza się w komorze zamkniętej, o wysokim stężeniu formaldehydu, tj. (1000 µg/m³), z której po 24 godzinach pobiera się próbkę powietrza i określa poziom HCHO pozostałego w komorze. Szybkość i skuteczność procesu redukcji formaldehydu oraz czas jego wiązania przez wymalowanie wykonane farbą MAGNAT CERAMIC CARE zależą od: stężenia HCHO w pomieszczeniu, cyrkulacji powietrza, kubatury pomieszczenia, wielkości wymalowanej powierzchni (m²).

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Porada

    5 faktów o farbach funkcyjnych do pokoi dziecięcych

    Farby funkcyjne to takie, które poza właściwościami dekoracyjnymi mają dodatkowe atrybuty. Mogą one m.in. regulować wilgotność w powietrzu bądź zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów. Innowacyjne połączenie kilku parametrów pozwala stworzyć nie tylko piękne, ale przede wszystkim bezpieczne wnętrze. Jest to szczególnie ważne w przypadku aranżacji pomieszczeń w których przebywają dzieci i gdzie spędzają dużo czasu. W takich wnętrzach muszą panować odpowiednie warunki. Jakie fakty przemawiają za wyborem farb funkcyjnych do sypialni najmłodszych członków rodziny?

    dalej
  • Porada

    Farba oczyszczająca powietrze do sypialni i pokoju dziecka

    Szukając idealnej farby do pokoju dziecięcego lub sypialni zazwyczaj głównym powodem wyboru konkretnego produktu jest jego odcień oraz odporność na zmywanie plam. A co ze zdrowiem? Prawdziwym hitem wśród farb do pokoi dziecięcych i sypialni jest nowość marki MAGNAT, farba MAGNAT CERAMIC CARE o wyjątkowych właściwościach, która samoistnie oczyszcza powietrze z formaldehydu. Jej innowacyjna receptura zapewnia redukcję poziomu formaldehydu występującego w powietrzu wewnątrz pomieszczeń, którego źródłem mogą być, m.in. meble, panele podłogowe, materiały budowlane, dywany, wykładziny, a nawet lakier do paznokci. Farba MAGNAT CERAMIC CARE redukuje jego stężenie nawet o 98%* i skutecznie przyczynia się do poprawy jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Zobacz jak prawidłowo pomalować pokój, by w pełni wykorzystać jej możliwości.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść