text.skipToContent text.skipToNavigation

Pleśń na ścianie: przyczyny, skutki i sposoby usuwania

Grzyb i pleśń na ścianie w domu to problem nie tylko estetyczny. To także duże zagrożenie dla zdrowia. Niezależnie od przyczyn powstawania pleśni na ścianach, jej wykwity natychmiast trzeba usuwać. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik.

Grzyb na ścianie w pokoju to problem starych domów, ale także nowego budownictwa. Mają z nim do czynienia inwestorzy, wykonawcy czy architekci odnawiający używane mieszkania oraz osoby zajmujące się home stagingiem.

Wykwity pleśni i grzybów najczęściej bywają białe, szare lub czarne. W zależności od stopnia zaawansowania pleśń w mieszkaniu może być mniej lub bardziej widoczna. Zawsze jednak pozostaje bardzo szkodliwa. Jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek oznaki grzyba w domu, reaguj od razu. W wielu przypadkach pozbycie się pleśni na murze jest łatwe, choć zdarzają się sytuacje, gdy niezbędny będzie remont lub pomoc wykwalifikowanych fachowców.

W artykule znajdziesz informacje, od czego powstaje grzyb w mieszkaniu oraz jakie są przyczyny powstawania pleśni na ścianach. Podpowiemy, jak sprawdzić, czy pojawił się grzyb na ścianie, co robić i w jaki sposób zabezpieczyć się przed ponownym pojawieniem się jego wykwitów.

Jakie są przyczyny powstawania pleśni na ścianie?

Dlaczego powstaje grzyb w mieszkaniu? Przyczyn tego zjawiska może być kilka. Najczęściej winowajcą jest nadmierna wilgoć w pomieszczeniach. Warto też pamiętać, że pleśń i grzyb mogą się pojawić na ścianach zarówno tam, gdzie jest wilgotno i chłodno, jak i przy podwyższonej temperaturze, np. w kuchniach i łazienkach. Gdy wilgoć nie jest odprowadzana właściwie, tzn. gdy nie wietrzy się pomieszczeń czy źle działa wentylacja, wcześniej czy później pleśń w pokoju się pojawi.

Ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów wzrasta też, gdy suszy się zimą i jesienią ubrania w domu, gdy nie działa okap w kuchni, gdy po kąpieli i gotowaniu nie otwiera się okien.

Dlaczego grzyb na ścianie powstaje, gdy żaden z powyższych powodów nie występuje? Kolejną przyczyną (niestety trudniejszą do usunięcia) jest zawilgocenie murów z powodu błędów konstrukcyjnych, takich jak mikropęknięcia, nieszczelności, źle wykonane ściany czy fundamenty, brak odpowiedniej izolacji murów itd. Drobinki wody będą wnikać do środka, co jest szczególnie widoczne przy złej pogodzie.

Dlaczego powstaje pleśń na ścianach w nowym mieszkaniu lub w domu? Tu przyczyną bardzo często jest po prostu nadmierna szczelność pomieszczeń przy jednoczesnym wytwarzaniu dużej ilości wilgoci. Można temu zaradzić, wietrząc pomieszczania, stosując osuszacz powietrza i dbając o właściwą wentylację wnętrz.

Jak rozpoznać, czy na ścianie występuje pleśń?

Pierwsza oznaka pleśni i grzybów to niepokojące czarne kropki. Trzeba być jednak czujnym, ponieważ nasze mieszkania kolonizują różne gatunki grzybów i pleśni – niektóre mają zabarwienie białe, inne szarawe, żółte czy zielonkawe. Niektóre naprawdę może być ciężko dostrzec!

Czy jest różnica między grzybem a pleśnią na ścianie w mieszkaniu? Tak. Pleśń to grzyby, które kolonizują wyłącznie powierzchnie, nie wnikając do środka murów. Są więc łatwiejsze do usunięcia – wystarczy je zetrzeć ze ściany czy z powierzchni mebla. Grzyb, szczególnie zaawansowany, potrafi zaatakować także wewnątrz. Nierzadko trzeba więc ścianę skuwać do „gołych” murów, aby się go pozbyć. Ponadto grzyb wydziela nieprzyjemny zapach i szybko się rozrasta, tworząc narośle. 

Najczęściej ściany w mieszkaniach i domach kolonizują takie grzyby jak pleśniak zielony, kropidlak czarny, stroczek łzawy, twardziak łuskowaty.

Jak wpływa pleśń na zdrowie mieszkańców?

Grzyby rozmnażają się dzięki zarodnikom, które wydzielają w powietrze. Wdychane przez człowieka, przedostają się do płuc, a stamtąd transportowane są po całym ciele. Wśród problemów zdrowotnych i chorób, które powoduje wdychanie zarodników pleśni i grzybów są:

  • częste bóle głowy i uczucie zmęczenia już przy narażeniu na niewielką dawkę pleśni czy grzybów;

  • bezsenność, rozdrażnienie, pogorszenie koncentracji;

  • problemy z oddychaniem, astma;

  • alergie oddechowe;

  • choroby kręgosłupa;

  • bóle mięśni i stawów;

  • problemy z układem nerwowym, drętwienia rąk i nóg;

  • spowolniony rozwój dzieci i niemowląt.

Jak można usunąć pleśń z powierzchni ściany?

Wiesz już, jak powstaje grzyb na ścianie oraz pleśń w pokoju. Co robić, aby się ich pozbyć? Najważniejsza kwestia to wyeliminowanie przyczyn powstawania pleśni. Jeśli przyczyną jest nadmierna wilgotność, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, otwierać okna i pamiętać, aby trzymać je w opcji „rozszczelnionej”. Unikaj też suszenia mokrych ubrań na kaloryferach. Lepiej zainwestować w automatyczną suszarkę lub wywieszać pranie na świeżym powietrzu.

Problem nadmiernej wilgotności może też rozwiązać osuszacz powietrza. Najtańsze urządzenia znajdziesz już w cenie od ok. 500 zł.

Jeśli problem leży w nieodpowiedniej konstrukcji domu, pęknięciach w murach lub w złej izolacji fundamentów od podłoża, niezbędny będzie remont i usunięcie przyczyny przedostawania się wilgoci do środka domu.

Masz już pleśń na ścianach? Co robić, aby się jej pozbyć? Należy ją zetrzeć przy pomocy specjalnych środków do usuwania pleśni. Zawierają one m.in. chlor, który skutecznie zmywa pleśń ze ściany. Najczęściej musisz po prostu pokryć zagrzybioną powierzchnię ściany substancją grzybobójczą i wytrzeć ją szmatką.

Niektórzy stosują także środki domowe, które mogą się sprawdzić, gdy pleśni jest jeszcze niewiele. Jednym z takich domowych środków grzybobójczych jest mieszanka octu z wodą (1/4 szklanki octu i ½ szklanki wody). Stosuje się też roztwór wody z sodą.

Dlaczego warto zatrudnić specjalistę do usuwania pleśni na ścianie?

Kiedy usuwać pleśń na ścianie, korzystając z usług fachowców? Wtedy, gdy jest jej na tyle dużo, że nie jesteś w stanie zwalczyć jej samodzielnie. Pomoc specjalisty będzie też niezbędna, kiedy grzyb wniknął w ściany. Ścieranie wierzchniej warstwy niewiele tu pomoże. Trzeba usunąć pleśń przy pomocy specjalistycznych środków, a często skuć ścianę, by skutecznie i na zawsze pozbyć się tego szkodnika.



Jakie środki można zastosować, aby zapobiec ponownemu powstawaniu pleśni na ścianie?

Oprócz wyżej wymienionych zasad, jak zapobiegać pojawieniu się pleśni i grzybów na ścianie, zwróć też uwagę na dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności zalecamy stosowanie specjalnych farb hydrofobowych takich jak MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka. Dzięki specjalnej formule powłoka pomalowana farbą odporna jest na rozwój grzybów i bakterii. Z tego powodu warto nią malować ściany w pomieszczeniach narażonych okresowo na zwiększone zawilgocenie i kondensację pary wodnej takich jak łazienka, kuchnia czy pralnia.

Wiesz już, od czego robi się pleśń na ścianach oraz jak i dlaczego powstaje grzyb w mieszkaniu. Zastosuj nasze wskazówki i pozbądź się tego problemu raz na zawsze! Sprawdź też inne nasze porady: jaki jest koszt malowania ścian.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • wałek Magnat.jpg

    Porada

    Smugi, zacieki na ścianach po malowaniu – jak zapobiegać?

    Planujesz remont w domu i chciałbyś mieć piękne i gładko pomalowane ściany? Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, musisz liczyć się z tym, że na pomalowanych powierzchniach mogą pojawić się smugi, zacieki lub bąble. Zobacz, jak możesz temu zapobiec i cieszyć się jednolicie wymalowanymi ścianami.

    dalej
  • 87892838_osuszanie-murow.jpg

    Porada

    Osuszanie ścian — jak pozbyć się wilgoci z domu

    Pastelowe wnętrza zawierają w sobie nutę łagodności, optymizmu i młodości. Są jasne, kojarzą nam się ze słońcem i dlatego sprawdzają się niemal w każdym wnętrzu, szczególnie w ciemnym, ciasnym i ponurym.

    dalej