Tęsknota za tym, co dawne. Miłość do rzeczy, kolorów i wzorów z przeszłości. Fascynacja, rzemiosłem i solidnymi meblami sprzed wielu lat. A jednocześnie twórcze wykorzystywanie starych elementów, by stworzyć z nich coś nowego zgodnie z filozofią zero waste. Takie idee przyświecają najmodniejszemu dziś pomysłowi na aranżację wnętrz, jakim jest vintage i retro.
Z artykułu dowiesz się, czym są wnętrza w duchu vintage oraz co różni je od stylistyki retro. Poznasz też najnowsze tendencje w designie, które można określić jako modern retro i neo retro. Podpowiemy, jak urządzić nowoczesny salon retro, jak dobrać do niego kolory i meble. Pokażemy również inspiracje z salonem w stylu retro, w których główną rolę gra piękna paleta kolorów MAGNAT Ceramic.
Salon retro, vintage, modern retro – jakie są różnice?
Jedno i drugie odnosi się do takiego pomysłu na urządzenie mieszkania czy domu, który nawiązuje do wzorów z przeszłości. Stosuje się je czasem jako zamiennik i nie ma w tym nic złego, ale warto zauważyć, że vintage i retro dzielą subtelne różnice. Czasem możesz spotkać się także z określeniem jak modern vintage czy modern retro.
Wnętrza vintage nie mają metki ani daty ważności. To bardzo ogólne określenie aranżacji, w których czuć po prostu ducha przeszłości. W Polsce przyjęło się za vintage uważać aranżacje, które inspirowane są latami 50., 60. czy 70. Czasem rozkwitu polskiego designu i meblarstwa, który przyniósł nam takie perełki jak fotel 366 Józefa Chierowskiego, krzesła projektu Rajmunda Teofila Hałasa czy meblościankę Bogusławy i Czesława Kowalskich. Równie dobrze jednak wnętrze vintage może inspirować się wzorami z innych lat i innych krajów.
Nowoczesny salon retro z klasykami polskiego designu. Ściany pomalowane farbą MAGNAT Ceramic w kolorze C71 liliowy aragonit.
C49 kamień faraonów
Charakterystyka stylu Vintage
Vintage czerpie z przeszłości i łączy ją ze współczesnością – to jego najważniejszy wyróżnik. Nie tworzy wnętrz muzealnych i nie hołduje zasadzie, że im starszy rocznik, tym lepiej. Zamiast antyków równie dobrze sprawdzą się meble wyszperane na pchlim targu, pamiątki po babci, odrestaurowane skarby z piwnicy. Miesza się je z nowoczesnymi rozwiązaniami, tworząc niepowtarzalny miks.
Nazwa retro odnosi się zwykle do wnętrz, w których odtwarza się świat z przeszłości, nie mieszając go raczej z nowymi elementami. Czasem są to nawet nowe aranżacje, ale wykonane tak, by odwzorowywały te historyczne. Z tego powodu retro jest mniej „pojemne” – paleta kolorów bywa ograniczona, podobnie jak wzory i kształty mebli. Także potrzeby mieszkańców (a więc i sposób myślenia o wnętrzach) na przestrzeni lat zmieniły się zdecydowanie.
Aby wprowadzić „retro” w nowy świat, używa się czasem takich określeń jak modern retro lub neo retro. Każde z nich oznacza właśnie retro, ale podane na nowo i dostosowane do współczesnych potrzeb i wymagań mieszkańców.
Stylistyka retro w salonie. Na ścianie znalazła się farba MAGNAT Ceramic w kolorze C49 kamień faraonów.
Nowoczesny salon w stylu retro – wskazówki aranżacyjne
Jeśli jesteś szczęściarzem (szczęściarą) i masz do dyspozycji autentyczne, zachowane mieszkanie w kamienicy lub starym domu, czeka Cię zdecydowanie ułatwione zadanie. Musisz zachować jak najwięcej oryginalnych elementów i „dopełnić” aranżację bardziej współczesnymi meblami, kolorami, dodatkami.
Co z dawnych lat najczęściej uda się odrestaurować lub pozostawić? Stolarkę okienną i drzwiową – piękne białe, wysokie okiennice i podwójne drzwi w kamienicach to fantastyczna dekoracja każdego salonu w klimacie modern retro. Czasem można też zachować lub odnowić autentyczne podłogi (np. w jodełkę polską lub francuską), sztukaterie, oświetlenie, grzejniki, a przede wszystkim meble – solidne, drewniane, po starannej renowacji, staną się prawdziwą gwiazdą takiego wnętrza.
Styl retro w salonie lubi mieszać kolory, np. pastelowy turkus i mocny musztardowy, tak jak na zdjęciu. Do takiego zestawienia przyda się neutralna baza – tu użyto farby MAGNAT Ceramic w kolorze C77 biały granit.
C77 biały granit
Druga opcja (znacznie częstsza) to wprowadzenie elementów modern retro do nowego mieszkania lub domu. Jak to zrobić?
• Styl retro w salonie to przede wszystkim meble z duszą. Liczą się drewniane solidne komody, regały z nadstawkami, szafy, klasyki designu z czasów PRL, ale także starsze, nawet przedwojenne modele.
• Kolorystyka retro salonu to najczęściej jasne, neutralne ściany oraz podłogi w kolorze drewna (i ze wzorem jodełki lub innym inspirowanym starymi parkietami). Na ścianach możesz postawić na ponadczasową biel (idealne tło dla klasyków z PRL-u), kolory off white, łagodne szarości lub beże. Inna opcja to jedna ściana pomalowana w mocniejszym kolorze. Na topie są odcienie zieleni, niebieskie czy ciemniejsze kolory ziemi oraz rudości.
• Styl retro uwielbia pastele. Z palety kolorów MAGNAT Ceramic polecamy takie odcienie jak C65 lawendowy angelit, C32 błękitny topaz, C74 rajski fluoryt, C64 czarujący kwarc, C38 szmaragdowa toń. Każdy z nich znakomicie pasuje do stylistyki retro. Połącz je z drewnem np. w odcieniu orzechowym.
• Styl retro to także wzory geometryczne: koła, paski, kwadraty, kropki.
• Modern retro nie lubi minimalizmu. Nie bój się łączenia różnych motywów, dużej liczby dodatków, galerii na ścianach, grafik, figurek, dekoracyjnego szkła. Baw się stylami, konwencją i pomysłami z różnych epok.
• Jako dodatki wykorzystaj: plakaty z epoki, stary gramofon, używane walizki, reklamy w stylu retro, stare afisze kinowe lub teatralne. Fantastyczną zdobyczą będzie też porcelana z Włocławka czy Bolesławca, pikasy, czyli figurki z Ćmielowa, kilimy i makatki, stare zegary, dzbanki siwaki.
Jak urządzić salon w stylu retro? Inspiracje z farbą MAGNAT Ceramic
Nie wiesz, jak urządzić salon retro? Inspiracje z dwóch pięknych pokojów znajdziesz niżej.
W każdym z nich na ścianie pojawiają się modne kolory z palety MAGNAT Ceramic.
Miłośnikom koloru i energetycznych zestawień spodoba się fantastycznie kolorowy salon w stylu łączącym modern retro z klimatami rodem ze Skandynawii. Prosta sofa na drewnianych nóżkach ma granatowy odcień, a tuż obok niej stanął odnowiony fotel – klasyk designu. Gwiazdą tego salonu jest jednak ściana za sofą, którą zamieniono w prawdziwą galerię sztuki. Do tak wielu kolorów dobierz białą farbę na ścianę, np. odcień C45 biały MAGNAT Ceramic.
Kolorowy salon w stylu retro. Inspiracje od marki MAGNAT – użyta farba to odcień C45 biały MAGNAT Ceramic.
C45 biały
Styl retro w salonie - inna propozycja!
Wolisz bardziej stonowane wnętrza?
Ten piękny salon w kamienicy na pewno przypadnie Ci do gustu. Styl retro jest tu zaznaczony bardzo subtelnie. Skandynawska sofka ma łagodny, miętowy kolor, a do przeszłości wnętrza nawiązuje oryginalny grzejnik i stolarka drzwiowa oraz efektowna jodełka na podłodze. Ściany pomalowano na biało. To odcień C77 biały granit MAGNAT Ceramic.
Salon w stylu retro to piękna, przytulna i ciepła przestrzeń, sentymentalna, pełna pamiątek i wspomnień, ale jednocześnie zaskakująco współczesna. Jeśli kochasz wnętrza z duszą, paleta farb MAGNAT Ceramic z pewnością pomoże Ci ją stworzyć. Już dziś zobacz kolory idealne do aranżacji inspirowanych przeszłością!
Salon w stylu scandi retro. Na ścianach farba MAGNAT Ceramic w kolorze C77 biały granit.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Jak urządzić łazienkę na poddaszu w stylu vintage?
Styl vintage to ukłon w stronę przeszłości – jej zamiłowania do dekoracji, pięknych przedmiotów, finezyjnych form i bogactwa szczegółów. Stylistyka ta powstała w opozycji do minimalizmu, prostoty i surowości typowych dla nowoczesności. Vintage to przytulność i sentymentalizm oraz elegancja i wyrafinowanie. Zobacz, jak urządzić łazienkę w tym stylu.
-
Inspiracja
Kuchnia w stylu retro loft – pomysł na kuchnię z charakterem
Szukasz pomysłu na kuchnię? Jesteś kreatywny, kochasz wolność, cenisz sobie minimalizm oraz funkcjonalność i praktyczność przedmiotów, a jednocześnie z sentymentem myślisz o estetyce pomieszczeń urządzanych w drugiej połowie ubiegłego wieku? W takim razie powinieneś urządzić kuchnię w stylu retro loft.