text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak oświetlić salon? Porady eksperta

Jak wybrać oświetlenie nowoczesnego salonu, a jak wnętrza w stylu modern classic, japandi czy boho? Sprawdź nasze wskazówki, jak oświetlić salon, by prezentował się modnie i efektownie. Pokazujemy ciekawe pomysły na oświetlenie salonu!

Oświetlenie salonowe ma ogromny wpływ na aranżację i funkcjonalność tej części domu. Piękne lampy do salonu wprowadzają odpowiedni nastrój, dopełniają wystrój wnętrza, podkreślają jego styl i charakter.

Chcesz się dowiedzieć, jak wybrać lampy do pokoju dziennego w różnym stylu, od minimalistycznego po salon retro? Wskazówki i inspiracje od marki MAGNAT znajdziesz w naszym artykule.

MAGNAT Ceramic biały granit C77 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały granit C77 2,5L

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

C62 alabastrowy kryształ

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Ładne lampy do salonu są jego dekoracją i sposobem, by podkreślić styl wnętrza. Nie można jednak zapominać, że oświetlenie do salonu spełnia ważną funkcję. Przy jego wyborze musisz więc przestrzegać najważniejszych zasad projektowania światła.

Najważniejszym rodzajem światła jest oświetlenie ogólne. Jego zadanie to równomierne doświetlenie przestrzeni i uzupełnienie światła dziennego. Taką funkcję pełnią zwykle sufitowe lampy w salonach. Najczęściej będzie to lampa wisząca, dekoracyjny żyrandol lub plafon.

Oprócz tego przy aranżacji salonu nie można zapominać o oświetleniu strefowym. To ono wydziela poszczególne strefy funkcjonalne — wypoczynkową z sofą i stolikiem kawowym, jadalnianą ze stołem i krzesłami, strefę rozrywki ze ścianą telewizyjną czy przestrzeń domowego biura, która często znajduje się w salonie.

Przy sofie będzie to więc lampa podłogowa oraz lampy stołowe na komodach. Nad stołem w jadalni powinna zawisnąć wisząca długa lampa do salonu, a kącik do czytania oświetlić możesz małą lampką biurkową lub kinkietem.

Dobierając komplet oświetlenia do salonu, koniecznie zwróć uwagę na moc żarówki i na jej temperaturę barwową. W pokoju dziennym najlepiej sprawdza się światło neutralne lub ciepłe. Zachęca ono do odpoczynku po pracowitym dniu. Pamiętaj, że nie można ze sobą mieszać światła ciepłego z zimnym!

Jakie rodzaje oświetlenia są najbardziej popularne do salonu?

Jeśli projektujesz pokój dzienny, do wyboru masz oświetlenie do salonu w wielu wersjach. Oto pomysły na modne lampy do salonu:

  • Lampy stołowe — najczęściej grają rolę oświetlenia strefowego lub dekoracyjnego. Sprawdzają się szczególnie w bardziej klasycznych stylach aranżacji takich jak art déco, Hamptons, modern classic czy styl nowojorski. Warto je ustawić na komodzie, konsoli czy stoliku pomocniczym. Stołowe lampki do salonu uzupełniają główne źródło światła i tworzą przytulną, kojącą atmosferę. W sklepach znajdziesz mnóstwo pięknych i designerskich modeli ze szkła, ceramiki, drewna, a nawet metalu, betonu i tworzywa. Pięknie prezentują się szklane czy tekstylne klosze w różnych kolorach i wzorach. Warto wziąć pod uwagę także dodatkowe funkcje takich lampek w salonie: możliwość ściemniania, obsługi smartfonem czy wybór ciepłego lub zimnego światła żarówki.

  • Lampy wiszące — znajdują się zwykle w centralnym punkcie sufitu lub nad stołem w salonie. Czasem bywają też oświetleniem strefy wypoczynkowej z kanapą. Ozdobne lampy do salonu to jego najpiękniejsza dekoracja! Możesz wybrać model z jednym, dwoma, trzema lub wieloma źródłami światła. Ta ostatnia propozycja to doskonały pomysł na oświetlenie do dużego salonu. Popularnością cieszą się lampy z kloszami ze szkła — kolorowego, przezroczystego lub dymionego. W stylu glamour ładnie prezentują się efektowne żyrandole lub lampy ledowe z kryształkami, czasem nawet o kilkudziesięciu ledowych źródłach światła. Lampy duże do salonu najlepiej wyglądają na sporym metrażu i w przestrzeniach otwartych z wysokim sufitem.

  • Lampy podłogowe — efektowna designerska dekoracja każdego salonu. Pięknie doświetlają strefę wypoczynkową lub kącik do czytania z fotelem. Nawet gdy nie są włączone, zdobią przytulny salon i nadają mu niepowtarzalny styl. Możesz w ciekawy sposób zagospodarować z ich pomocą pusty narożnik salonu. Najpopularniejsze są lampy podłogowe na jednej nodze, choć w sklepach z oświetleniem nie brakuje też ciekawych lamp podłogowych typu trójnóg.

  • Kinkiety — lampy ścienne to uzupełnienie oświetlenia głównego lub rodzaj światła strefowego. Najczęściej wybiera się je do dużych salonów, na ścianę za sofą lub za telewizorem w salonie. Szczególnie dobrze prezentują się na tle kolorowej ściany pomalowanej farbą lub wykończonej tapetą. Ładnie eksponują obrazy, grafiki, galerie ścienne. Pamiętaj, aby dopasować je kolorystycznie i stylistycznie do innych opraw oświetleniowych w salonie.

KL04 szara biel

Jakie są zalety stosowania odpowiedniego oświetlenia w salonie?

Oświetlenie salonów sprawia, że stają się one wygodniejsze i bardziej komfortowe. Pomaga podzielić je na strefy funkcjonalne, powiększa optycznie lub wręcz przeciwnie — sprawia, że wydają się przytulniejsze i bardziej domowe. Taką samą rolę odgrywa też oświetlenie w sypialni czy oświetlenie w kuchni.

Oświetlenie ma ogromny wpływ na kolorystykę wnętrza, w tym przede wszystkim ścian. W zależności od temperatury barwowej światła (chłodna, ciepła, neutralna) ten sam kolor ścian może prezentować się zupełnie inaczej. Przykład? Chociażby modny jasny szary. W ciepłym oświetleniu będzie wydawał się ciepły, nieco nostalgiczny. W chłodnym — zimny, nawet smutny.

W większości przypadków najlepsze do salonu jest oświetlenie o barwie neutralnej lub nieco ciepłej. Zawsze warto jednak kupić najpierw próbki farby, aby upewnić się, czy w oświetleniu, które panuje w naszym salonie, kolor ten się sprawdzi. Pamiętaj też, aby farby wybierać w świetle dziennym.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy doborze oświetlenia do salonu?

Pamiętaj, że salon to najbardziej reprezentacyjna część domu, a jednocześnie przestrzeń, w której spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Dekoracje i detale, w tym także oświetlenie, odgrywają tu bardzo dużą rolę.

Lampy do salonu dobieraj tak, by pasowały do jego kolorystyki, a przede wszystkim do stylu wnętrza. Przykład? W salonie modern classic pięknie wyglądają oprawy ze złotymi detalami. W salonie vintage lampy — klasyki designu, w salonie loftowym lampy typu „pająk” lub druciane oprawy oświetleniowe. W stylu skandynawskim i japandi zamontuj proste, funkcjonalne lampy o prostym designie i wykonane z naturalnych materiałów jak drewno czy szkło.

Zwróć uwagę, aby oświetlenie pasowało do siebie. Raczej nie mieszaj różnych stylistyk. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór lamp o tej samej stylistyce lub całych zestawów oświetleniowych. W ten sposób całemu pomieszczeniu nadasz designerski, ale pełen harmonii wygląd.

C54 stylowy antracyt

Dodatkowe akcenty świetlne w salonie

Ostatni ważny element świetlnej układanki to oświetlenie dekoracyjne. Służy ono do podkreślania grafik czy obrazów, pokazuje zawartość przeszklonych witryn, uwypukla detale tapety czy ściany dekoracyjnej. Mogą to być kinkiety ścienne, reflektorki lub kolorowe listwy ledowe na ścianie telewizyjnej, lub w podwieszanym suficie.

Podpowiedzieliśmy Ci, jak dobrać lampę do pokoju gościnnego oraz inne rodzaje oświetlenia w salonie. Sprawdź paletę kolorów MAGNAT polecanych do modnych pokojów dziennych.

Przeczytaj też inne nasze artykuły poradnikowe, np. jak dobrać kolor ścian do kuchni z oknem narożnym.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Włoski styl w domu kojarzy się z wygodnymi, luksusowymi meblami wypoczynkowymi i pięknym oświetleniem. Proponowany kolor ściany to C1 Biały Diament MAGNAT Ceramic.

    Inspiracja

    Elegancja i funkcjonalność. Styl włoski we wnętrzach, inspiracje i porady

    Mieszkanie w stylu włoskim zachwyca elegancją, szykiem i słynnym dla tego kraju „la dolce vita”. Sprawdź, jak wprowadzić styl włoski we wnętrzach, jak dobrać kolory, materiały, meble oraz dodatki.

    dalej
  • Prywatna sala kinowa jest zwykle zaaranżowana w ciemnych kolorach i wyposażona w nastrojowe oświetlenie. Proponowany kolor ściany to C31 Grafitowy Marmur MAGNAT Ceramic.

    Inspiracja

    Domowa sala kinowa

    Własne kino domowe to sposób, by cieszyć się doskonałymi filmami w zaciszu czterech kątów i na własnych warunkach. Jak zaprojektować domową salę kinową? W artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki i aranżacje pokoju kinowego.

    dalej