Własne kino domowe to sposób, by cieszyć się doskonałymi filmami w zaciszu czterech kątów i na własnych warunkach. Jak zaprojektować domową salę kinową? W artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki i aranżacje pokoju kinowego.
Prywatna sala kinowa do niedawna była synonimem luksusu. Dziś domowe sale kinowe coraz częściej goszczą także w mniej zamożnych domach. Przy możliwościach technologicznych, jakie dają współczesne telewizory, na własne kino w domu może sobie pozwolić coraz więcej osób. Komfort oglądania filmów jak w prawdziwym kinie jest nie do przecenienia!
Sprawdź, jak urządzić domową salę kinową. Podpowiadamy, jakich elementów wyposażenia nie powinno w niej zabraknąć, jak wykończyć podłogę, ściany i sufit. Pokazujemy przepis na udaną aranżację sali kinowej w domu, ceny i inspiracje.
Jak stworzyć domową salę kinową?
Jaka jest różnica pomiędzy kinem domowym a domową salą kinową? Wbrew pozorom całkiem spora. Kino domowe to zestaw sprzętu audiowizualnego, który zapewnia doskonały wielokanałowy dźwięk oraz wizualne efekty. Najczęściej umieszcza się je w salonie, który w dzień może służyć do swoich „normalnych” celów, a wieczorami zmieniać się w kącik kinowy.
Sale kinowe w domu to oddzielne pomieszczenia, które zaprojektowane są wyłącznie do oglądania filmów. Mogą też pełnić funkcję pokoju do rozrywki, ale całe wyposażenie podporządkowane jest doskonałym efektom wizualnym i akustycznym. Jakość obrazu i dźwięku jest tu kluczowa, a przy dobrym projekcie sali kinowej w domu może nawet przewyższać profesjonalne kino.
Czego potrzebujesz, aby urządzić salę kinową w domu? Cena aranżacji takiego pomieszczenia będzie wysoka właśnie ze względu na jego wyjątkowość. Jest tu potrzebny dobry projekt, który często powstaje z udziałem architekta wnętrz, akustyka i specjalisty od inteligentnych systemów.
Sala kinowa musi też zostać zaplanowana pod kątem najlepszego materiału na podłogi, ściany i sufit, co ma ogromne znaczenie dla jakości dźwięku. Liczy się również nowoczesny sprzęt audio i wideo, sprytne schowanie okablowania i sprzężenie urządzeń audio-wideo z domową automatyką.
Gdy koszty projektu sali kinowej w domu i jej wykonanie przerastają Twoje możliwości, druga opcja to właśnie zdecydowanie tańsze kino domowe w salonie.
KL21 czarny
Jakie są korzyści posiadania domowej sali kinowej?
Dlaczego warto zainwestować w domową salę kinową? Oto największe zalety posiadania kina w domu:
Nowoczesna technologia pozwala na uzyskanie doskonałych efektów dźwiękowych oraz obrazu w jakości nieodbiegającej od tej kinowej. Pomagają w tym wielkoformatowe telewizory, innowacyjne systemy głośników czy odtwarzania filmów. Dzięki temu dostęp do seansu kinowego masz w dowolnej chwili. To Ty decydujesz, kiedy zaczynasz seans i zatrzymujesz go na żądanie.
Sala kinowa w domu pozwala oszczędzić czas na wyjście z domu oraz pieniądze z drożejących z roku na rok biletów. Profesjonalne kino masz w zasięgu ręki!
Domowa sala kinowa to doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników i koneserów kina. Mogą tu spędzać czas samemu lub z przyjaciółmi, a przy okazji doskonale się bawić.
Nie musisz się martwić zachowaniami innych osób. Koniec z rozmowami w czasie ciekawego seansu i rozsypanym popcornem!
Pokój kinowy możesz też połączyć z innymi przestrzeniami do rozrywki: domową winiarnią, pokojem bilardowym czy nawet domowym spa.
Jakie są podstawowe elementy wyposażenia domowej sali kinowej?
Jak urządzić domową salę kinową? Zacznijmy od rozmiarów pomieszczenia. Powinno mieć metraż co najmniej 20 mkw, ale optymalna wielkość prywatnej sali kinowej to nawet 38-40 mkw.
Kolejny ważny parametr to izolacyjność ścian, która powinna wynosić 60-65 decybeli. Ściany muszą być dźwiękochłonne. Termin też oznacza pochłanianie dźwięku i zapobieganie jego odbijaniu, co pogarsza jakość odbioru. Im wyższa dźwiękochłonność, tym dźwięki będą wyraźniejsze i mocniejsze. W jaki sposób podnieść dźwiękochłonność? Niezbędne jest odpowiednie wykończenie ścian, sufitów i podłóg. Należy unikać gładkich i twardych powierzchni, które powodują zbyt duży pogłos oraz zbyt dużej ilości mebli.
Podłoga w domowej sali kinowej: najlepsza będzie podłoga pływająca z warstwą wełny mineralnej, sprawdzi się też wykładzina PVC.
Sufit w domowej sali kinowej: idealne rozwiązanie to sufit podwieszany, który poprawia akustykę i dźwiękoszczelność, a dodatkowo można w nim schować okablowanie. W projektach domowych sal kinowych stosuje się też specjalne warstwowe płyty perforowane, które obniżają pogłos.
Ściany w domowym kinie: należy je wykończyć dźwiękochłonnymi okładzinami akustycznymi, mogą to być płyty perforowane, płyty z wełny drzewnej czy różnych tworzyw. Sprawdza się również naturalny korek oraz płyty gipsowo-kartonowe z dodatkowym materiałem izolacyjnym.
Jak dobrać kolor ścian do okładzin akustycznych? Sprawdź przydatne akcesoria, takie jak wzorniki kolorów. Dowiedz się też, jak łączyć kolory.
Gdy masz już wybrany materiał na podłogi, ściany i sufit, pozostaje jeszcze sprawa wyposażenia pomieszczenia w sprzęt. Minimum to dobrej jakości panoramiczny telewizor o wymiarach 60 lub więcej cali (optymalnie 100 cali). Niezbędny będzie również zestaw głośników, odtwarzacz czy amplituner.
Bardziej zaawansowanym kinomanom może spodobać się opcja z ekranem, projektorem, Blu-ray, amplitunerem i wysokiej jakości zestawem głośników. Duży ekran można zainstalować w suficie podwieszanym i wyposażyć w możliwość elektrycznego zwijania do kasety.
C59 szary kwarc
Jakie są najlepsze wybory mebli do wygodnego oglądania filmów w domowej sali kinowej?
Jakich mebli nie powinno zabraknąć w domowej sali kinowej? Jeśli jesteś miłośnikiem atmosfery rodem z dawnych kin, poszukaj na pchlim targu lub na wyprzedaży prawdziwych foteli kinowych sprzed lat. Klimat kina z dzieciństwa gwarantowany!
Jeśli wolisz nowocześniejszy styl, kup wygodne sofy modułowe oraz ewentualnie fotele. Ważne, by były tapicerowane miękką tkaniną, co pomoże dodatkowo wytłumić dźwięki.
Jaki kolor ścian wybrać do domowej sali kinowej?
W sali kinowej w domu najbardziej wskazane są ciemne kolory ścian. Dobrym pomysłem jest czerń, ale jeśli nie jesteś fanem tak mrocznej stylistyki, wybierz ciemną szarość lub granat, które są doskonałą alternatywą dla czarnego koloru ścian.
Farba na ściany w pokoju kinowym w domu powinna być matowa, ponieważ lepiej pochłania światło niż farba połyskliwa czy satynowa. Nasze propozycja to farba MAGNAT Ceramic – matowa ceramiczna farba o doskonałym właściwościach, łatwa do utrzymania w czystości i odporna na wielokrotne zmywanie i szorowanie.
Kolory, które sprawdzą się w sali kinowej w domu to: C54 Stylowy Antracyt, C60 Grafitowy Antracyt, C59 Szary Kwarc, C80 Ciemnozielony Malachit, C67 Bezkresny Tanzanit.
Domowa sala kinowa – ciekawe aranżacje wnętrza
Urządzając domową salę kinową, spełnić musisz szereg parametrów związanych z akustyką i dźwiękoszczelnością. Oprócz technologicznych wyzwań liczy się także atmosfera i dobry styl. Domowe kino to przecież miejsce rozrywki, relaksu i odpoczynku dla całej rodziny. Bogata paleta farb MAGNAT pomoże Ci stworzyć doskonałą przestrzeń do zabawy!
Sprawdź też inne nasze artykuły poradnikowe, np. jak zastosować we wnętrzu nowoczesny stiuk.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Porada
Budżet na wyższym poziomie: koszty wykończenia mieszkania a jakość wykonania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim? To pytanie zadaje każdy, kto kupuje lub planuje kupić własne M w bloku. Sprawdź, z jakimi kosztami wykończenia mieszkania za m2 musisz się liczyć w roku 2024.
-
Inspiracja
Jak stworzyć pokój bilardowy w domu? Krok po kroku
Marzysz o przestrzeni do gier i rozrywki we własnym domu? Taką funkcję może spełnić pokój bilardowy. Dowiedz się, jak go urządzić i wyposażyć w stoły bilardowe oraz inne meble i akcesoria.