Przytulna przestrzeń
KL01 kość słoniowa
Jakie kolory najlepiej łączyć na poddaszu, aby stworzyć harmonijną atmosferę?
Poddasze urządza się trudno i dotyczy to przede wszystkim kolorów. Problem polega na tym, że okna dachowe dają o wiele mniej światła niż okna zwykłe. Nie są w stanie doświetlić całej przestrzeni poddasza, a dodatkowo światło napotyka na różne przeszkody – słupy, filary itd. Podstawą przy malowaniu ścian ze skosami jest więc wybór farby, która optycznie rozjaśni i powiększy pomieszczenie.
Najlepszy wybór na kolory ścian na poddaszu to jasne barwy. Nie musi to być czysta biel. Wystarczą kolory off white takie jak kremowy, waniliowy, śmietankowy, alabastrowy, écru, koronkowy. Inny dobry pomysł na to, jakie kolory w pokoju na poddaszu zastosować, to bardzo jasne pastele – delikatny róż, beż, szarość.
Pamiętaj, że poddasze jest zwykle pomieszczeniem o niewielkim metrażu, który dodatkowo pomniejszają pochyłe ściany. Każdy kolor jest tu więc bardzo widoczny i na dodatek każdy wybrany odcień wydaje się ciemniejszy niż jest w rzeczywistości. Jeśli zastosujesz jasne barwy, poddasze wyda się większe i ciemniejsze. Jeśli ciemne – zamienisz przestrzeń pod skosami w miejsce ponure, przytłaczające i ciemne. W aranżacji użyto farby MAGNAT #kolorLove KL01 kość słoniowa.
Co należy wziąć pod uwagę przy łączeniu różnych kolorów na poddaszu?
Jak pomalować pokoje na poddaszu i połączyć tu różne kolory? Tak jak przy doborze kolorów do innych wnętrz, weź pod uwagę podstawowe zasady łączenia kolorów, związane z tzw. kołem barw.
Koło barw to graficzne odzwierciedlenie kolorów, które ze sobą harmonizują i kolorów, które są do siebie kontrastowe. Barwy, które leżą naprzeciwko siebie na kole barw, to tzw. kolory kontrastowe czyli dopełniające. Będzie to np. czerwony i zielony, niebieski i pomarańczowy. Mózg ludzi widzi takie połączenia jako kontrastowe, żywe i pobudzające.
Kolory, które leżą na kole barw obok siebie to kolory harmonijne. Patrząc na nie, odczuwasz spokój, harmonię, ukojenie. Przykład takiego połączenia to zielony i niebieski.
Koło barw pokazuje też różne odcienie tego samego koloru, np. zieleń od jasnej, pastelowej po ciemną, butelkową. Jeśli zestawisz ze sobą różne odcienie tego samego koloru, także otrzymasz efekt spokoju i harmonii.
Na kole barw nie ma koloru białego, czarnego i szarego. To kolory neutralne, co znaczy, że pasują do każdego koloru, z jakim zostaną zestawione.
KL04 szara biel
Jak dobrać do siebie barwy na poddaszu?
Najlepsza do skosów opcja to kolory jasne i chłodne, które rozjaśnią przestrzeń i dadzą uczucie oddalenia, a więc powiększą optycznie. Możesz wybrać biel i jeden z jasnych kolorów oraz zestawić ze sobą dwa albo trzy kolory leżące obok siebie na kole barw. Uzyskasz wtedy efekt spokojnego, harmonijnego wnętrza. Inna opcja to dwa odcienie tego samego koloru zestawione razem.
Na poddaszu unikaj raczej łączenia dwóch kolorów kontrastowych. Wybierz też jeden kolor jako bazę, a pozostałe wprowadzaj raczej w dodatkach. Jeśli np. podobają Ci się „czerwone ściany”, pomaluj tak jedną ścianę, a pozostałe pozostaw w bieli. Podobnie rzecz wygląda np. z modnym teraz „kolorem ścian indygo". Aranżacja wykonana przy użyciu farby MAGNAT #kolorLove KL04 Szara Biel.
Jakie są popularne kombinacje kolorystyczne do zastosowania na poddaszu?
- Biały jako baza i beżowy jako kolor dopełniający. „Beżowy salon” na poddaszu to propozycja dla miłośników natury i przytulnych aranżacji.
- Biały oraz jasnoszary, idealny do "wnętrza modern classic" użyj go tam, gdzie chcesz wprowadzić nowoczesny, nieco chłodny wystrój.
- Biały i różne odcienie jasnej zieleni, np. oliwkowy, szałwiowy, seledynowy. Doskonałe połączenie do pokojów na poddaszu w stylu boho.
- Jasnoszary i różne kolory pasteli. „Jaki kolor pasuje do szarych ścian?”. Nasza propozycja to bardzo jasny, turkus, mięta lub pastelowy różowy.
Jak dobierać kolory na poddaszu w zależności od specyfiki pomieszczenia, takiej jak jego rozmiar, kształt czy ilość naturalnego światła?
Jak malować skosy, aby pomieszczenie wydało się większe? Sprawdź te triki:
- Na małym poddaszu pomaluj na biało ściany i skosy. Ustaw też jasne meble i dodatki. Pokój wyda się jaśniejszy, przestronniejszy oraz czystszy.
- Ciemniejszym kolorem maluj tylko ściany pionowe, nigdy skosy. Te zawsze powinny zostać jasne, ponieważ ciemne przytłaczają i zmniejszają optycznie wnętrze.
- Jeśli chcesz wyznaczyć strefy, jedną ze ścian pomaluj na kolor ciemniejszy (pionową). Przyciągnie ona wzrok w to miejsce. Podłoga powinna być jasna i neutralna, podobnie jak meble.
- Do pokoju ze skosami wybieraj kolory chłodne, które sprawiają, że wnętrze wydaje się przestronniejsze. Dobry wybór to jasny błękit, jasna zieleń, gorszy – pomarańczowy czy czerwony.
Czy należy stosować jednolity kolor czy pozwolić na występowanie różnych odcieni tego samego koloru na podłodze i ścianach poddasza?
Na jaki kolor pomalować pokój na poddaszu? Ten sam, czy kilka różnych odcieni? W bardzo małym pokoju najlepsza opcja to jeden kolor – biel, kolory off white czy bardzo jasne beże i szarości. Dopasuj też do nich bardzo jasną, niemal białą podłogę, a stworzysz czystą i świeżą aranżację.
Jeśli Twoje poddasze jest nieco większe, możesz zaryzykować dwa różne kolory na ścianach, przy czym ciemniejszym pomaluj jedną pionową ścianę, a jaśniejszym – wszystkie pozostałe.
Jakie dodatkowe elementy dekoracyjne można zastosować, aby dobrze łączyły się z wybranymi kolorami na poddaszu?
Poddasze powinno być jasne, co nie znaczy, że ma wydawać się zimne i sterylne. Warto ocieplić tę przestrzeń, używając kolorowych dodatków. Mogą to być zasłony w jednym z modnych odcieni, puszysty dywan, wzorzyste poduszki dekoracyjne, kolorowe grafiki na ścianach. Świetnie wygląda też tapeta na jednej ze ścian (pionowej), choć wybieraj wzory jasne i dodające głębi, np. trójwymiarowe.
Poddasze urządza się trudniej niż inne pomieszczenia w domu. Wyzwaniem są skosy, mała ilość światła i niewielki metraż pokoju na poddaszu. Dobór odpowiednich kolorów z palety MAGNAT pomoże Ci zamienić ciemne poddasze w jasną i pełną harmonii przestrzeń.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Garderoba na poddaszu - kolor ścian, inspiracje i porady
Poddasze jest przestrzenią trudną do aranżacji, przez co w wielu domach po prostu stoi niezagospodarowane. Schodzące nisko skośne ściany zabierają mu powierzchnię użytkową i zniechęcają do adaptacji pomieszczenia na przydatny pokój. Warto jednak dać szansę tej przestrzeni. Kreatywne podejście do projektu może otworzyć drzwi do ciekawych rozwiązań, np. do stworzenia wyjątkowej garderoby.
-
Inspiracja
Jak urządzić domową siłownię na poddaszu? - porady eksperta
Domowa siłownia to świetna alternatywa dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoją kondycję, ale nie lubią chodzić do siłowni publicznej. Trening w domu pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Dowiedz się, jak zaaranżować swoją przestrzeń treningową, by twój sprzęt nie zajmował miejsca w przypadkowych miejscach w domu.