text.skipToContent text.skipToNavigation

Home staging: jak przygotować dom do sprzedaży i zwiększyć jego wartość?

Home staging to pojęcie, które zrobiło karierę na Zachodzie czy w Stanach Zjednoczonych. Oznacza ono takie przygotowanie i upiększenie domu, aby zwiększyć jego wartość przy sprzedaży. Także w Polsce coraz więcej firm i osób zajmuje się home stagingiem. Co warto wiedzieć o tej usłudze?

Wiele osób, które planują sprzedaż mieszkania, wystawia je na rynek bez żadnych specjalnych przygotowań. Gdy lokal dłuższy czas nie znajduje nabywców, zaczynają myśleć o obniżeniu ceny. A co, gdyby podnieść wartość mieszkania poprzez remont, odświeżenie czy sprytne wypunktowanie jego zalet? Właśnie tym zajmuje się home staging oraz home stagerzy.

Wbrew pozorom, home staging nie oznacza gruntownego remontu. To raczej pakiet wielu mniejszych działań. Mniejszych, ale bardzo skutecznych. Doświadczony home stager potrafi podnieść wartość mieszkania o 10 czy nawet 20% i skrócić czas oczekiwania na sprzedaż o 40%!

W artykule znajdziesz wskazówki dotyczące ciągle dosyć nowej w Polsce usługi, jaką jest home staging: co to jest, na czym polegają poszczególne działanie home stagera i jak podnoszą wartość nieruchomości!

MAGNAT Ceramic zgaszony kalcyt C69 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic zgaszony kalcyt C69 2,5L

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Czym dokładnie jest home staging?

Home staging narodził się w Stanach Zjednoczonych. To trend, który polega na umiejętnym przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży lub do wynajęcia. Dzięki temu wartość nieruchomości się zwiększa, a lokal wydaje się przyszłym nabywcom atrakcyjniejszy i lepiej dopasowany do ich potrzeb. Efekt? Kupują go lub wynajmują szybciej i chętniej.

Słowo-klucz to w tym wypadku atrakcyjność. Home staging to pakiet działań, które uatrakcyjniają mieszkanie czy dom, wydobywają jego mocne strony. Home stagerzy porównują czasem swoją pracę do wróżki, która przygotowuje Kopciuszka na bal. Tak jak księżniczka na balu, mieszkanie ma prezentować się olśniewająco i zrobić wrażenie na gościach. I nie chodzi tu o oszukiwanie – tego robić nie wolno. Trzeba wydobyć z mieszkania cały jego potencjał i pokazać je od jak najlepszej strony.

Choć home staging to nie projektowanie wnętrz, wielu projektantów świadczy też takie usługi.

Jakie są korzyści wynikające z zastosowania home stagingu w sprzedaży nieruchomości?

Zastosowanie zasad home stagingu pomoże Ci:

  • Wynegocjować najwyższą możliwą cenę za sprzedaż swojej nieruchomości —  badania dowodzą, że może być ona o 10, 20, w wyjątkowych sytuacjach nawet o 40% wyższa niż cena tego samego mieszkania sprzedanego bez skorzystania z usług home stagingu.

  • Przyciągnąć jak największą liczbę osób zainteresowanych zakupem lub wynajmem Twojej nieruchomości.

  • Skrócić czas oczekiwania na sprzedaż, a więc czas, w którym mieszkanie jest na rynku. Docenią to zwłaszcza ci, którzy chcą (lub muszą) sprzeda nieruchomość szybko.

  • Home staging pomaga też w sprzedaży mieszkań uważanych za trudne —  mało atrakcyjnych, z wieloma ograniczeniami, tzw. niesprzedawalnych. Okazuje się, że na każde mieszkanie znajdzie się nabywca. Trzeba tylko znaleźć do niego klucz.

C43 zwycięski aleksandryt

Jakie są najważniejsze elementy home stagingu?

Pracę nad home stagingiem zaczyna się od określenia swojej grupy docelowej. Wróćmy do porównania z Kopciuszkiem na balu. Twój Kopciuszek powinien dobrze wiedzieć, komu chce się pokazać. Nie da się skierować oferty do wszystkich.

Ustal więc, kto potencjalnie byłby zainteresowany Twoim lokalem. Single lubiący miejskie życie? Rodziny z dziećmi? Osoby 50+ szukające wygodnego i komfortowego mieszkania? Wypisz uczciwie wszystkie mocne i słabe strony swojej nieruchomości, jej otoczenia czy infrastruktury. Dzięki temu dowiesz się, dla kogo Twoje mieszkanie jest najbardziej odpowiednie i działania w ramach home stagingu przygotujesz pod tę grupę.

Jakie wyróżniamy najważniejsze elementy home stagingu?

  • Usunięcie zbędnych elementów, mebli, dekoracji, rodzinnych pamiątek.

  • Solidne posprzątanie całego wnętrza, usunięcie śladów zalania, plam czy pleśni na ścianie.

  • Odświeżenie wnętrza, często z wykorzystaniem prostych i niedrogich środków. Może to być pomalowanie ścian czy mebli, aby wprowadzić do mieszkania świeżość i nadać mu ponadczasowy wygląd.

  • Poprawienie oświetlenia – dodanie nowych lamp, oświetlenia strefowego czy punktowego, które ładnie podkreśli największe atuty mieszkania.

  • Dodanie nowych mebli czy innych elementów wykończenia – w zależności od posiadanego budżetu.

  • Wprowadzenie dodatków i dekoracji pasujących do stylu aranżacji wnętrza.

  • Przygotowanie mieszkania do zdjęć (stylizacja) i wykonanie sesji fotograficznej na potrzeby ogłoszenia.

Jakie są najpopularniejsze techniki wykorzystywane w home stagingu?

Czy wiesz, że większość przyszłych nabywców mieszkania wyrabia sobie opinię o nim przez pierwszych 10 sekund po wejściu do lokalu? Masz 10 sekund, aby zrobić wrażenie!

Home stagerzy wykorzystują w swojej pracy wiele trików. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Odpersonalizowanie mieszkania: zanim zobaczą je przyszli nabywcy, z mieszkania powinny zniknąć rzeczy osobiste poprzednich domowników. Dzięki temu potencjalnym klientom będzie łatwiej poczuć się tu jak u siebie. Usuwa się więc zdjęcia, zabawki, rodzinne pamiątki, ubrania czy suszarkę z praniem.

  • Wypucowanie wszystkich zakamarków: czyste mieszkanie od razu prezentuje się lepiej! Sprzątanie w home stagingu to nie tylko umycie okien czy odkurzanie, ale także pozbycie się niepotrzebnych czy zagracających przestrzeń mebli. Optycznie powiększy to mieszkanie, a przyszłym domownikom pomoże wyobrazić sobie wnętrze ze swoimi rzeczami.

  • Odświeżenie zapachu w mieszkaniu: w domu przygotowanym do sprzedaży powinien panować neutralny, przyjemny, ale nie dominujący zapach. Pokoje powinny być starannie przewietrzone. Zapach pomogą wprowadzić odświeżacze czy świece zapachowe. Świetnym pomysłem są również świeże kwiaty w eleganckich wazonach.

  • Zmiana koloru ścian: mieszkanie powinno być zaaranżowane w kolorach spokojnych, ponadczasowych i uniwersalnych. Należy unikać mocnych i odważnych odcieni. Nigdy nie wiesz, czy spodobają się potencjalnym nabywcom nieruchomości.

Dowiedz się też, jak łączyć kolory. We wnętrzu przygotowanym do sprzedaży powinna panować harmonia kolorów i wzorów.

Jakie są koszty związane z profesjonalnym home stagingiem?

Ile kosztuje home staging? Sama cena usługi zależy od zakresu działań. Możesz zamówić konsultację home stagera. Przykładowa cena godziny takiej konsultacji to 200 zł. Jeśli zależy Ci na kompleksowej usłudze, czyli przygotowaniu lokalu do sprzedaży, musisz się liczyć z kosztem od 1 do 3% wartości nieruchomości. Dolicz też do tego koszty ewentualnego odświeżenia np. koszt malowania ścian.

Home staging to inwestycja, która się zwraca! Możesz liczyć na zyskanie większej kwoty za sprzedaż mieszkania czy przyspieszenie tego procesu.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • W projektowaniu mieszkania dużą rolę odgrywa właściwy dobór kolorów ścian. Na zdjęciu ściana pomalowana farbą MAGNAT Ceramic w kolorze C29 Szary Piryt.

    Porada

    Projektowanie wnętrz: jak stworzyć przestrzeń, która odpowiada Twoim potrzebom?

    Każdy, kto kupuje mieszkanie, remontuje je lub buduje dom, stanie przed koniecznością jego urządzenia. Projektowaniem wnętrz można zająć się samodzielnie lub zlecić je specjalistom. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze zasady projektowania mieszkania lub domu.

    dalej
  • Salon w stylu francuskim. Polecany kolor na ściany to C78 Tajemniczy Kalcyt MAGNAT Ceramic.

    Inspiracja

    Styl francuski we wnętrzu to elegancja, wdzięk i niepowtarzalny klimat. Takie aranżacje lubią miłośnicy jasnych kolorów, romantycy oraz ci, którzy marzą o wakacjach w Prowansji czy nad dachami Paryża. Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim? Mamy wskazówki!

    dalej