text.skipToContent text.skipToNavigation

Projektowanie wnętrz: jak stworzyć przestrzeń, która odpowiada Twoim potrzebom?

Każdy, kto kupuje mieszkanie, remontuje je lub buduje dom, stanie przed koniecznością jego urządzenia. Projektowaniem wnętrz można zająć się samodzielnie lub zlecić je specjalistom. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze zasady projektowania mieszkania lub domu.

Projektowanie wnętrz to skomplikowany proces, w którym musisz wziąć pod uwagę wiele różnych spraw. Wbrew pozorom wybór stylu aranżacji, kolorów czy mebli jest zadaniem dosyć prostym. Zanim się tym zajmiesz, czeka Cię jednak projekt funkcjonalny, czyli zaprojektowanie wnętrz domu czy mieszkania tak, aby żyło się w nim wygodnie.

Projektowaniem wnętrz zajmują się architekci lub projektanci wnętrz. Czasami możesz zlecić taką usługę także w ramach Home Stagingu przy przygotowywaniu wnętrza do sprzedaży. Usługi projektowania wnętrz oferują również deweloperzy przy zakupie mieszkania, a w przypadku pojedynczych pomieszczeń (np. łazienki, kuchni) - dostawcy wyposażenia i sklepy budowlano-wykończeniowe.

MAGNAT Ceramic szary piryt C29 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic szary piryt C29 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

C71 liliowy aragonit

Jakie są obecne trendy w projektowaniu wnętrz?

Jak urządzić wnętrze? Wiele osób szuka inspiracji na stronach wnętrzarskich magazynów, w social mediach, w podpowiedziach na takich portalach jak Instagram czy Pinterest. Warto jednak pamiętać, że trendy wnętrzarskie to jedno, ale każde wnętrze powinno być dopasowane do potrzeb jego użytkowników, do metrażu, nasłonecznienia, ekspozycji na strony świata i wielu innych czynników.

Jakie są dziś najnowsze trendy w aranżacji wnętrz? Warto wymienić takie tendencje jak:

  • Naturecore, czyli moda (trwająca już kilka sezonów) na naturę. Obejmuje one naturalne materiały jak drewno, kamień, ceramika, plecionki czy tkaniny organiczne. Pojawiają się także kolory zaczerpnięte wprost z natury — zielony, błękity, granaty, kolory piasku, drzew i ziemi. Wnętrze ma być pełne żywej zieleni, wyciszające, pomagające odpocząć i przybliżyć się przyrody nawet w środku wielkiego miasta. Proponowane kolory to: C80 Ciemozielony Malachit, C57 Niebieski Chalcedon, C67 Bezkresny Tanzanit czy C58 Mglisty Krzemień z oferty MAGNAT Ceramic.

  • Ciepłe kolory jak beże, brązy, czerwienie, odcienie przypraw, pomarańcze, rudości czy łagodne żółcienie. Ciepłe odcienie zestawia się z bielą, szarościami, czernią i neutralnymi kolorami ziemi. Rozważ kolory z palety MAGNAT #kolorLove KL19 Beżowy, KL38 Kawa z Mlekiem, KL34 Czerwony, KL40 Słony Karmel oraz KL12 Żółty.

  • Wnętrza otwarte, bez zbędnych podziałów. Na topie są dziś kuchnie połączone z jadalnią i salonem czy sypialnie oddzielone od części dziennej szklaną ścianką ze szprosami zamiast zwykłej ściany działowej. Coraz częściej łączy się także sypialnie z łazienkami, a salon z tarasem, tworząc jedną, przeszkloną, otwartą przestrzeń.

  • Ciepłe i przytulne wnętrza w stylu boho, vintage, mid-century modern. Zimny minimalizm czy glamour zdecydowanie odchodzą dziś do lamusa. Wnętrza mają być przyjazną, sensualną i wygodną enklawą, w której można przyjemnie spędzać czas. Z tego powodu wyposaża się je w komfortowe meble, miękkie w dotyku tkaniny, powierzchnie, które koją zmysły (np. aksamitne w dotyku podłogi olejowane, matowe meble czy ściany, meble ze strukturą 3D, lamele). Ważną rolę odgrywa oświetlenie i dodatki, które wprowadzają przytulny nastrój.

Jakie są najważniejsze etapy procesu projektowania wnętrz?

Jak zaprojektować wnętrze idealne? Jeśli zlecasz to profesjonalnemu projektantowi lub architektowi, możesz liczyć, że przejdziecie wspólnie przez następujące etapy procesu projektowania wnętrz. Jeśli wykonujesz projekt samodzielnie, także weź pod uwagę, że nie powinno ich zabraknąć!

  1. Analiza oczekiwań i potrzeb
    Na tym etapie trzeba jak najdokładniej określić, czego potrzebujesz. Chodzi o liczbę mieszkańców ich wiek i wynikające z niego potrzeby styl życia domowników. Jeśli będziesz współpracować z architektem, analizą potrzeb zajmie się on. Kolejny etap to określenie ulubionych kolorów czy stylu wnętrza, który Ci się najbardziej podoba. Przydadzą się np. zdjęcia mieszkań, które szczególnie przypadły Ci do gustu.
  2. Projekt funkcjonalny
    Projekt rozwiązań funkcjonalnych to najważniejszy etap prac przy projektowaniu wnętrz. Jeśli będzie odpowiedni, z mieszkania czy domu korzystać będzie się wygodnie. Jeśli nie za kilka lat remont gwarantowany.

    Co powinien zawierać projekt funkcjonalny?
    Ten od projektanta wnętrz zwykle ma takie elementy jak wymiary mebli, opisy wyposażenia, odległości rozmieszczenie poszczególnych elementów. To ważne, ponieważ dzięki dobremu projektowi funkcjonalnemu każdy centymetr przestrzeni zostanie wykorzystany w 100%.
  3. Wizualizacje fotorealistyczne
    Czym jest wizualizacja wnętrz? To fotorealistyczne (a więc przypominające zdjęcie) zaprezentowanie projektu pomieszczenia. To etap, który inwestorzy bardzo lubią. Pozwala im „wczuć się” w swoje przyszłe wnętrze i zobaczyć, na czym w praktyce polegają rozwiązania zaprezentowane przez projektanta.
  4. Dokumentacja wykonawcza, czyli rysunki układy i listy zakupowe
    Właśnie dlatego warto zatrudnić projektanta wnętrz! Na podstawie wypracowanego przez Was projektu projektant dostarczy Ci dokumentację wykonawczą, dzięki której ekipa wykonawców będzie wiedziała, co i jak zrobić. Ty będziesz wiedzieć dokładnie co i gdzie kupić.<

Przykładowa dokumentacja wykonawcza może zawierać: projekt elektryki z rozmieszczeniem gniazdek, projekt instalacji wod-kan, projekt mebli na zamówienie dla stolarza czy listę zakupową elementów wyposażenia z ilością produktów (np. płytek) i proponowanym miejscem zakupu. Jeśli zamawiasz usługę projektowania pod klucz, architekt wnętrz wraz z wykonawcami zajmą się też zakupem tych rzeczy, ich wstawieniem czy montażem.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas projektowania funkcjonalnego wnętrza?

Na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrz? Jednym z podstawowych błędów jest robienie zakupów „na oko” bez uwzględnienia choćby metrażu pomieszczeń. Szczególnie dużo pomyłek można popełnić przy zakupie mebli czy przy aranżacji małej kuchni w bloku.

Zwróć też uwagę na kwestię budżetu. Powinien on być określony na samym początku razem z kwotą, której absolutnie nie możesz przekroczyć. Dlatego dużym błędem jest wprowadzanie wielu poprawek na późniejszym etapie projektu – to one generują często najwięcej kosztów.



Dlaczego warto skorzystać z usług projektowania wnętrz?

Samodzielne projektowanie wnętrza wymaga sporej wiedzy i mnóstwa czasu, aby zapoznać się z ofertą rynkową i stworzyć sensowny projekt. Projektant uwalnia Cię od tego ciężaru. Stworzy projekt, zrobi spis wyposażenia, dokumentację dla wykonawcy, a także kosztorys, w tym nawet np. takie punkty jak rodzaje farb czy koszt malowania ścian.

Zatrudnić projektanta wnętrz warto szczególnie wtedy, gdy mieszkanie jest małe, nieustawne lub trzeba je przygotować do nowych potrzeb.

Projektowanie wnętrz to sposób, by stworzyć przestrzeń w 100% dopasowaną do Twoich potrzeb. Dzięki temu zmieni się w miejsce przyjazne do życia i zaplanowane dokładnie pod Ciebie!

Zobacz inne inspiracje

  • Salon w stylu francuskim. Polecany kolor na ściany to C78 Tajemniczy Kalcyt MAGNAT Ceramic.

    Inspiracja

    Styl francuski we wnętrzu to elegancja, wdzięk i niepowtarzalny klimat. Takie aranżacje lubią miłośnicy jasnych kolorów, romantycy oraz ci, którzy marzą o wakacjach w Prowansji czy nad dachami Paryża. Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim? Mamy wskazówki!

    dalej
  • Bordowa ściana w salonie dobrze komponuje się z innymi ciepłymi barwami jak np. musztardowa. Ściana pomalowana farbą KL34 Czerwony MAGNAT #kolorLove.

    Inspiracja

    Bordowy kolor we wnętrzu − ciekawe aranżacje pokoi w kolorze bordowym

    Kolor bordowy to ciemny i nasycony odcień czerwieni. Czasem określa się go jako barwę czerwonego wina. Podoba Ci się ten szlachetny odcień? Dowiedz się, jak zastosować kolor bordo w salonie, kuchni, sypialni i łazience.

    dalej