Gładź szpachlowa to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą mieć ściany idealnie gładkie i perfekcyjnie przygotowane do malowania. Nakładanie gładzi szpachlowych nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani sprzętu, aby jednak efekt pracy był dobry należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad.
Przygotowanie podłoża
Szpachlowanie ścian rozpoczynamy od przygotowania podłoża. Gładź może być wykonana na tynkach cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych i ścianach betonowych. Nie należy jej jednak stosować bezpośrednio na beton komórkowy, gdyż powierzchnia szpachlowana może popękać.
W takich przypadkach należy pokryć powierzchnię ściany najpierw tynkiem cementowo-wapiennym, a dopiero później gładzią szpachlową. Zapraw szpachlowych nie stosuje się też na podłożach drewnianych, metalowych oraz z tworzyw sztucznych.
Dobrze przygotowane do nałożenia gładzi ściany i sufity, powinny być czyste, oczyszczone ze starych, nietrwałych powłok malarskich, odkurzone i odtłuszczone. Niektóre podłoża przygotowując do gładzi należy zagruntować.
Przygotowanie narzędzi i materiałów
Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować sobie zestaw niezbędnych narzędzi oraz odpowiednią ilość masy szpachlowej.
Zarówno przeliczanie ilości potrzebnego materiału jak i sposób wykonywania poszczególnych prac, należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na wytyczne dotyczące temperatury w jakiej powinny odbywać się czynności. Najczęściej zalecana jest temperatura otoczenia i podłoża powyżej 5 stopni Celsjusza.
Przygotowanie zaprawy
Przygotowując zaprawę należy wsypać sypką szpachlę do zalecanej ilości wody, a do pracy używać czystych narzędzi i akcesoriów, gdyż nawet mała ilość starej, twardniejącej gładzi, skraca czas wiązania przygotowywanego zaczynu. Może mieć to niekorzystny wpływ na efekt końcowy.
Suchy proszek wsypujemy do zimnej wody i mieszamy, mieszadłem elektrycznym. Jeśli jest go niewielka ilość, wystarczy kielnia murarska. Gotowa mieszanka powinna mieć konsystencję podobną do plasteliny.
Aplikacja
Masę nakładamy na podłoże kielnią a następnie rozprowadzamy po podłożu pacą.
Pacę przykłada się do płyty pod kątem około 45°, następnie lekko przyciskając zdecydowanym ruchem rozciąga się po powierzchni. Wiąże się ona maksymalnie 40 minut, tyle więc mamy czasu na formowanie właściwych kształtów.
Jeśli masa za szybko gęstnieje, należy do mieszanki dodać wody. Każdą warstwę można posmarować też mokrym pędzlem, wówczas powierzchnia będzie schnąć wolniej i nie popęka.
Wyrównywanie i wygładzanie
Najtrudniejszym momentem pracy jest równanie powierzchni, gdyż wymaga dokładności i precyzji. Gdy masa zaczyna wiązać, można przystąpić do wyrównywania tynkowanej powierzchni.
Najlepiej użyć do tego łaty trapezowej lub siatki do równania ścian. Drobne ubytki i nierówności likwidujemy za pomocą rakli lub szpachli powierzchniowej. Na koniec ścianę zwilżamy mokrym pędzlem.
Jest ostatnim etapem prac. Po wyschnięciu gładzi szpachlowej należy ją przeszlifować siatką ścierną (np. 100) następnie znów zagruntować. Po wyschnięciu powierzchnia jest gotowa do malowania.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Porada
Mycie i czyszczenie ścian przed malowaniem ̶ praktyczne porady
Planujesz remont? Pamiętaj, że zanim przystąpisz do malowania ścian, należy je umyć i dokładnie wyczyścić. Etap ten jest praktycznie tak samo ważny jak wybór koloru farby. Warto poświęcić trochę więcej czasu i zadbać o przygotowanie ścian przed pokryciem ich wybranym produktem. Dzięki temu uzyskasz znacznie lepsze wykończenie.
-
Porada
Smugi, zacieki na ścianach po malowaniu – jak zapobiegać?
Planujesz remont w domu i chciałbyś mieć piękne i gładko pomalowane ściany? Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, musisz liczyć się z tym, że na pomalowanych powierzchniach mogą pojawić się smugi, zacieki lub bąble. Zobacz, jak możesz temu zapobiec i cieszyć się jednolicie wymalowanymi ścianami.