Szara kuchnia z elementami drewna zrobiła ostatnio wielką karierę. Pokochaliśmy szarości za ich ponadczasowość i neutralny charakter oraz za to, że pasują do wielu różnych stylów aranżacyjnych. Szara kuchnia z drewnianym blatem będzie świetnie wyglądać na każdym metrażu, także w niewielkim aneksie kuchennym w bloku. Równie dobrze możesz jednak zagospodarować w ten sposób duże i przestronne pomieszczenie.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytanie, jak urządzić kuchnię w szarościach, by prezentowała się modnie i elegancko. Podpowiemy, które style najbardziej pasują do szarej kuchni z brązowym blatem lub z częściowo drewnianymi frontami. Pokażemy pomysły na kuchnię szaro-białą z drewnem lub szarości w połączeniu z innymi barwami. Doradzimy również, jak dobrać kolor ścian do takiej aranżacji.
Szara kuchnia z drewnem – co warto wiedzieć o takim pomyśle?
Szarości to kolory neutralne, spoza koła barw. Oznacza to, że doskonale współgrają z dowolnym kolorem, z którym je zestawisz. Szary + zielony? Szary + granatowy czy niebieski? Szary + pomarańczowy, a może szary w otoczeniu bieli lub czerni? W każdym z tych zestawów szara kuchnia będzie wyglądać równie dobrze.
Szary kolor może mieć chłodniejszy lub cieplejszy odcień. Jeśli Twoja kuchnia jest mała, lepszym rozwiązaniem będą chłodne barwy, które dają uczucie oddalenia, a więc optycznie powiększają niewielką przestrzeń. Chłodne szarości bardziej pasują też do stylów nowoczesnych, minimalistycznych. Ciepła szarość pięknie wygląda z kolei w stylistyce vintage, mid-century modern, skandynawskiej, klasycznej, rustykalnej. Dobrze sprawdzi się też w przestronnej kuchni w domu jednorodzinnym.
B8 przejrzysty kalcyt
Szara kuchnia z drewnem – na co zwrócić uwagę?
Co warto wiedzieć, jeśli marzysz o szarej kuchni z drewnem? Zwróć uwagę, aby dobierając kolory i materiały, nie zmniejszyć optycznie pomieszczenia. Dlatego lepszą opcją są jasne szarości – gołębia, popielata, platynowa. Ciemne, grafitowe odcienie mogą wydawać się zbyt ponure na frontach mebli.
Druga ważna zasada – do szarej kuchni wybierz jasny kolor ścian. Takie rozwiązanie to pewność, że twoja kuchnia będzie wyglądać przestronniej.
Drewno może się pojawić w postaci drewnianego blatu – to najpopularniejszy pomysł. Coraz częściej można jednak obserwować dwukolorowe kuchnie, w których jeden rząd szafek jest szary, a drugi – w kolorze drewna. Miłośnicy naturalnych, rustykalnych aranżacji decydują się też czasem na pomysł, jakim jest szara kuchnia i ściany z drewnianą okładziną, panelami czy boazerią. Najmodniejszym rozwiązaniem (nie tylko w kuchni) są dziś również drewniane pionowe lamele, którym często towarzyszą szare fronty szafek, a czasem nawet szare ściany.
Kuchnia biało-szara z drewnem w postaci niewielkiego akcentu na oknie. Do takiej aranżacji na ścianach pasuje kolor B5 czysta biel lub B8 przejrzysty kalcyt z kolekcji MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom.
Jakie style aranżacji pasują do szarej kuchni z elementami drewna?
• Styl skandynawski – ciepły, ale prosty i dosyć minimalistyczny. Szara kuchnia w skandynawskim klimacie będzie mało ozdobna i jasna. Pasują do niej białe ściany i drewniany blat. Nie wolno też zapomnieć o dużej liczbie otwartych półek zamiast zamykanych szafek.
• Styl boho – szara kuchnia boho jest naturalna, nieco ozdobna, swobodna i pełna bibelotów. Drewno powinno pojawić się tu w dużej ilości – pod postacią drewnianego blatu, drewnianych półek, ale także drewnianej lampy czy stołu.
• Styl klasyczny – szara kuchnia w klasycznym stylu będzie ozdobna, piękna i bardzo dekoracyjna. Postaw na frezowania, ażurowe półki, dekoracyjne uchwyty, np. porcelanowe, przeszklone szafki. Drewno wprowadź pod postacią blatu lub częściowo drewnianych frontów.
• Styl loftowy – szara kuchnia w loftowym stylu powinna mieć sporo betonowych detali. Może to być ściana z betonem dekoracyjnym, a nawet fronty imitujące ten materiał. Drewno w loftowej kuchni musi wyglądać surowo. Powinno mieć widoczne słoje, spękania i ślady użytkowania.
• Styl vintage – szara kuchnia pasuje także do stylu retro, vintage, mid-century modern. Spotkamy tu drewniane fronty, czasem zestawione z szarością. Nie może zabraknąć stylowego oświetlenia i dodatków kojarzących się z minionymi latami.
Jasnoszara kuchnia z drewnem i betonem w roli głównej. Pasujący kolor ścian: B3 zroszony awenturyn z kolekcji MAGNAT Kitchen&Bathroom.
B3 zroszony awenturyn
Szara kuchnia z drewnem – wybieramy właściwy kolor ścian
Jaki kolor farby na ściany wybrać do szarej kuchni z drewnianym blatem czy innymi elementami z drewna? Zanim wybierzesz odcień, upewnij się, że farba, którą chcesz malować ściany, jest przystosowana do wilgotnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia.
Polecamy farbę MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom. To ceramiczna farba tworząca powłoki o hydrofobowych właściwościach. Oznacza to, że można przy jej pomocy malować ściany wewnątrz pomieszczeń narażonych na zawilgocenie i kondensację pary wodnej, jak łazienki, pralnie czy kuchnie. Oprócz tego MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom jest odporna na plamy, ścieranie i środki dezynfekujące.
Który kolor ścian wybrać do szarej kuchni z drewnem? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi:
• Biały – biel jest idealnym towarzyszem szarości. Rozjaśnia je i powiększa optycznie pomieszczenia. Nadaje się zwłaszcza do małej kuchni w bloku, do aneksu kuchennego i do ciemnych, ciasnych wnętrz. W kolekcji MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom będzie to kolor B5 czysta biel.
• Odcienie bieli, czyli kolory off white – niezastąpione, jeśli czysta biel wydaje Ci się zbyt sterylna. Wybierz takie odcienie jak waniliowy, śmietankowy, écru, a zobaczysz, że kuchnia będzie wyglądać jasno, ciepło i przytulnie. W palecie MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom będzie to kolor B6 śnieżny agat albo B4 górski opal
• Bardzo jasna szarość – dobra alternatywa, jeśli nie lubisz bieli i jej odcieni. Szary odcień doda kuchni elegancji i charakteru. Polecany kolor z kolekcji MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom to B8 przejrzysty kalcyt.
• Ciepłe, ponadczasowe beże – idealne, gdy chcesz ocieplić szarości i dodać im bardziej naturalnego charakteru. Beż to kolor ziemi i przyrody, który pasuje do każdej aranżacji kuchni. Z palety MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom wybierz np. B1 chłodny kryształ lub B8 przejrzysty kalcyt.
• Chłodne, pastelowe błękity – szarość w towarzystwie jasnoniebieskich odcieni staje się lżejsza i weselsza. Chłodne błękity powiększają dodatkowo optycznie wnętrze, poprawiają (jak wszystkie pastele) nastrój i sprawiają, że kuchnia wydaje się przytulna i pełna wdzięku. Polecane odcienie z palety MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom to B14 bystry tanzanit i B17 morski akwamaryn.
Szara kuchnia z drewnem – farby MAGNAT
Szara kuchnia z drewnem, niezależnie od tego, czy będzie to piękny dębowy blat, drewnopodobne płytki na ścianie, drewniana podłoga czy inne elementy, prezentuje się elegancko i nienagannie.
Szarości mają klasę i niepowtarzalny styl! Jeśli też podobają Ci się szare kuchnie ocieplone drewnem, mamy nadzieję, że nasze inspiracje przypadły Ci do gustu. Już dziś wybierz jeden z kolorów farby MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom i urządź swoją wymarzoną kuchnię!
Jasnoszara kuchnia z drewnianym blatem. Na ścianie farba MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom w kolorze B3 zroszony awenturyn.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Mała kuchnia w bloku ̶ 5 pomysłów na praktyczną aranżację
Mieszkania w bloku mają dość ograniczoną przestrzeń do zagospodarowania. Kuchnia to zazwyczaj jedno z pomieszczeń o najmniejszej powierzchni. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie i wyposażenie tej przestrzeni. Zobacz nasze pomysły, jak urządzić małą kuchnię w bloku, by była zarówno piękna, jak i funkcjonalna.
-
Inspiracja
Stylowa kuchnia w stylu angielskim - najciekawsze inspiracje
Kuchnia w stylu angielskim zachwyca surową elegancją, klasycznym luksusem, wyposażeniem wykonanym z surowców wysokiej jakości i dużą ilością dekoracji. Decydując się na tę stylistykę wnętrz wybierasz dobry smak i gwarancję wyrafinowanej przestrzeni. Zobacz, jak urządzić kuchnię w stylu angielskim.