text.skipToContent text.skipToNavigation

Styl retro − jak urządzić wnętrza w tym stylu

Mieszkanie w stylu retro nawiązuje do wzorów z przeszłości. Najczęściej są to lata 50., 60., czy 70., pełne kolorów i świetnej jakości mebli. Jak wprowadzić styl retro we wnętrzach? Sprawdź to w naszym artykule. 

Czym jest styl retro?

Wnętrza inspirowane tym modnym teraz trendem nawiązują zwykle do stylistyki domów z okresu powojennego, choć równie dobrze inspirować Cię mogą lata przedwojenne czy nawet XIX wiek. Ważne, aby wnętrza w stylu retro odzwierciedlały jak najlepiej wygląd i niepowtarzalny charakter mieszkań i domów z przeszłości. Możesz też twórczo łączyć elementy „stare” z tymi współczesnymi – dzięki temu aranżacja będzie ciekawa, a wnętrza pozostaną komfortowe. 
MAGNAT Ceramic piaskowy opal C81 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic piaskowy opal C81 2,5L

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Historia i rozwój stylu retro

Vintage, retro, a może mid-century modern? Czym się różnią te style w aranżacji wnętrz? Zanim podpowiemy Ci, jak wprowadzić styl retro we wnętrzach, pora uporządkować nazewnictwo.

Zacznijmy od stylu vintage. Określenie to pochodzi z języka francuskiego i oznacza po prostu dobry, stary rocznik wina. Skojarzenia są jak najbardziej prawidłowe: wnętrza są jak dobre wino – im starsze, tym lepsze. Vintage to sposób na aranżację wnętrza, który wprowadza do nich stare rzeczy, często odnowione czy wyszperane na strychach czy pchlich targach oraz łączy je – to ważne – z tym, co nowe i całkiem współczesne. Mogą to być meble z lat 50., stara lampa, komoda po babci, fotel po dziadku czy znaleziony na aukcji kilim. Epoka, z której czerpiesz inspiracje, może być zupełnie dowolna. 

Czym różnią się wnętrza w stylu retro od vintage?

Różnica jest bardzo subtelna. Mieszkanie retro jest zwykle bardziej kompletne – nie ma tu tak wielu współczesnych elementów. Stylizacja na dawne lata dotyczy jak największej ilości elementów: koloru ścian, sposobu ułożenia podłóg, mebli, dodatków, wzorów, ale także np. włączników, baterii w łazience czy kuchni, zlewozmywaka itd. Aby czar retro był jeszcze bardziej widoczny, używać można elementów wyposażenia nowych, ale „zrobionych” na retro, czyli postarzanych.
A mid-century modern? To styl w aranżacji wnętrz, który przeżywa dziś ogromną popularność. Łączy retro i vintage, ale odnosi się do konkretnej epoki: do lat 50. i 60. XX wieku. 

B23 popielaty krzemień

Charakterystyka stylu retro - co wyróżnia wnętrza w tym stylu?

  • mocne kolory (zielenie, pomarańcze, musztardowy żółty), które łączy się z neutralną bazą (biele, beże, jasne szarości);
  • charakterystyczne dla lat 60. czy 70. geometryczne i roślinne wzory;
  • tapety i płytki ze wzorzystymi motywami, na podłogach drewniany parkiet ułożony w angielską lub francuską jodełkę, na ścianach elementy boazerii angielskiej czy sztukaterii;
  • meble z lat powojennych, najlepiej przykłady świetnego polskiego designu     z PRL;
  • tradycyjne, naturalne materiały: kamień, drewno, cegła, len, bawełna, słomiane plecionki;
  • grafiki, dekoracje i dodatki w dużej ilości – to one budują klimat retro.

C72 nostalgiczny opal

Jaka kolorystyka i wzory charakteryzuje styl retro we wnętrzach?

Kolory polecane do wnętrz retro powinny nawiązywać do barw modnych w przeszłości. W latach 60. czy 70. na ścianach i w dodatkach królowały takie odcienie jak zieleń awokado, zieleń oliwkowa, zieleń groszkowa, musztardowy żółty, pomarańczowy, czerwony oraz brązowy. Często spotykało się też zestawienie czarny + biały, biały + czerwony, czerwony + miętowy.

Czy takie kolory sprawdzą się dziś na ścianach? Tak, pod warunkiem, że zestawisz je z jasnymi, neutralnymi odcieniami np. z bielą. Nasza propozycja to jedna ze ścian w pomieszczeniu pomalowana na kolor (np. C74 rajski fluoryt MAGNAT Ceramic), a reszta pozostawiona w bieli (C1 biały diament MAGNAT Ceramic). 

Inna dobra opcja to ściany w ciepłych beżach (C79 beżowy dolomit czy C81 piaskowy opal) – na ich tle doskonale wyglądają komody czy regały z PRL. 

Do wnętrz retro świetnie pasują też wszystkie pastele: pudrowy róż, cukierkowy róż, miętowy, turkusowy, brzoskwiniowy. Możesz gasić je łagodnymi szarościami lub przy pomocy jasnego drewna i bieli. 

Z czym kojarzy się jeszcze styl retro? Wnętrza powinny być pełne wzorów! Może to być czarno-biała szachownica (np. na podłodze lub płytkach ściennych), geometryczne koła, jodełki czy różne motywy roślinne.

C77 biały granit

Jakie meble są charakterystyczne dla stylu retro w projektowaniu wnętrz?

Mebli w stylu retro czy vintage najlepiej szukać na internetowych aukcjach, pchlich targach czy w sklepach, które specjalizują się w designie z czasów PRL. Dobry trop to także piwnice czy strychy starszych członków rodziny. U babci czy wujka można znaleźć prawdziwe perełki!

Bardzo popularne są dziś meble projektowane przez Józefa Chierowskiego. Najsłynniejszy z nich to fotel 366, kiedyś wyposażenie większości domów, dziś – przedmiot pożądania koneserów i mebel, który może kosztować więcej niż nowy fotel. 

Warto zwrócić także uwagę na takie modele jak krzesło-muszelka Teresy Kruszewskiej, krzesła skoczki, fotel RM58 Romana Modzelewskiego, krzesła Rajmunda Teofila Hałasa czy meblościanka Bogusławy i Czesława Kowalskich. Warto łączyć je z nowymi meblami – cała aranżacja wygląda wtedy świeżo i niepowtarzalnie. 

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro? Inspiracje do Twojego wnętrza

Szukasz pomysłu na styl retro we wnętrzu? Przygotowaliśmy 4 pomysły na aranżację razem z farbami MAGNAT!

Jak urządzić salon w stylu retro?

Aby salon miał styl retro, musisz zadbać przede wszystkim o meble vintage. W aranżacji na zdjęciu uwagę przykuwa prosta, nieco skandynawska sofa na smukłych nóżkach oraz kolorowe fotele vintage – szmaragdowy i musztardowy. Dobrano do nich charakterystyczny fornirowany regał oraz komodę. Nie zabrakło także współczesnego, ale stylizowanego na retro scandi biureczka.

Aby meble retro wyglądały znakomicie, potrzebują jasnego i neutralnego tła, które podkreśli ich urodę. Wybrany kolor farby to C45 Biały MAGNAT Ceramic – czysta biała biel. 

C45 biały

B4 jasnobeżowy opal

Jak urządzić łazienkę w stylu retro?

Najważniejszy element wyposażenia łazienki retro to wolnostojąca wanna w tym stylu oraz pasująca do niej stojąca bateria. Warto zrezygnować z płytek na ścianach, aby łazienka nabrała charakteru salonu kąpielowego. Polecana farba na ściany to MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka, np. w kolorze B4 jasnobeżowy opal. Nie zapomnij o detalach – np. pięknych pastelowych zasłonach czy kwiatach doniczkowych. 

Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

W kuchni retro najlepiej zrezygnować z górnych szafek, a w to miejsce wstawić otwarte półki, na których można eksponować ceramikę, naczynia czy akcesoria. Sprawdzona kolorystyka kuchni retro to pastele takie jak miętowy czy turkusowy. Warto łączyć je z łagodnymi szarościami, bielą i czernią. 

W kuchni na zdjęciu o charakter retro dbają płytki ułożone w jodełkę. Sprawdzona farba na kuchenne ściany to MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka w jednym z jasnych kolorów, np. B6 perłowy agat

B6 perłowy agat

Jak urządzić sypialnię w stylu retro?

Sypialnia retro powinna być jasna – najlepsze kolory ścian to biel, jasny beż czy szarość. Warto jednak zadbać o kolorowe akcenty. Musztardowe zasłony, miodowy czy błękitny fotel retro oraz klimatyczne oświetlenie wprowadzą tu niezwykłą atmosferę.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść