Styl prowansalski jest odbiciem charakteru regionu w południowo-wschodniej Francji, pokrytego polami lawendy i usianego wiejskimi, skąpanymi w słońcu posiadłościami. Ten kawałek świata jest tak niesamowity, że był inspiracją dla wielu wybitnych artystów: pisarzy i malarzy. Nazwa stylu nawiązuje do ducha prowincjonalnej Prowansji, do tamtejszej wygody i osobliwej prostoty. Te cechy stały się również głównymi zaletami tego stylu. Styl prowansalski pięknie prezentuje się w harmonizujących ze sobą okazałych willach i rezydencjach południowej Francji. Jednak wystarczy znać wytyczne, które pozwolą stworzyć bardzo przytulne wnętrza w tym stylu, by przenieść ten ciepły, sentymentalny kawałek Europy nawet na niewielką powierzchnię w mieszkaniu w mieście. Jak każdy nurt we wnętrzarstwie i ten ma swoje własne cechy obligatoryjne, gdzie każdy szczegół odgrywa wyjątkową rolę. Należy wziąć pod uwagę wiele detali, ostrożnie je dobierając. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolorystykę. Ściany i sufity są często w jasnych, pastelowych kolorach, głównie białe. Stosuje się „szorstkie” tynki lub naturalne drewno. Użyte materiały to również bardzo ważny szczegół. Meble muszą być wykonane z drewna i malowane w jasnych lub jaskrawych kolorach łąk, błękitów, lawendy i turkusu. To co mocno wpisuje się w ramy Prowansji to stare rzeczy i meble. Jeśli nie masz okazji takich kupić, efekt postarzenia możesz osiągnąć własnoręcznie. Najważniejsze jest to, aby przedmioty wydawały się mieć zaklętą w sobie historię, by wyglądały na nadgryzione zębem czasu. Należy unikać eleganckich i nowoczesnych dodatków, ponieważ główną ideą jest, aby osiągnąć efekt rustykalnego, prostego życia.
Barwy zalane słońcem
Magnat Style Stiuk Wapienny
Dekoracyjna struktura także w łazience
W duecie z bielą
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Sztuka dobierania kolorów. Praktyczne wskazówki
Niezwykle pozytywny wpływ na to, jak wygląda i jak odczuwa się przestrzeń, może mieć zmiana koloru pomieszczenia. Zdarza sie jednak, że wybór odpowiedniej barwy okazuje się być niezwykle trudnym zadaniem. Nietrafiony kolor jest błędem, któremu łatwo zaradzić – wystarczy ścianę pomalować od nowa, jednak najczęściej, mimo wszystko, korzystamy z najbezpieczniejszych opcji, by po pierwszym razie mieć remont z głowy. Kolory pokryć ściennych, jak wszystko, mają tendencję do naśladowania trendów. Ulegamy im, zapominając czasem zupełnie o tym, co nam się podoba i dzięki jakim barwom poczujemy się naprawdę jak w domu. Klucz do sukcesu? Wybierz kolory, jakie lubisz i umiejętnie nimi operuj. Poniżej kilka wskazówek.
-
Inspiracja
Salon i sypialnia w jednym. Pomysły na ciekawe aranżacje
Właściciele przestronnych domów i mieszkań zwykle nie mają problemów z brakiem miejsca. Nie każda osoba lub rodzina ma jednak możliwość posiadania zarówno sypialni jak i pokoju dziennego. Wtedy pojawia się problem stworzenia wnętrza uniwersalnego, przyjaznego zarówno codziennym aktywnościom, przyjmowaniu gości, jak i wypoczynkowi. Problem, którego rozwiązanie zależy tylko od naszej wyobraźni, ponieważ istnieje wiele sposobów na to, by umiejętnie połączyć ze sobą strefę sypialni i salonu.