text.skipToContent text.skipToNavigation

Styl art déco - czym się charakteryzuje?

Styl art déco królował w architekturze, wnętrzach i modzie 100 lat temu. Do dziś jednak inspiruje architektów, designerów oraz tych, którzy kochają blask złota i stylistykę rodem z „Wielkiego Gatsby’ego”. Sprawdź, jak urządzić wnętrza w stylu art déco.

Co to jest styl art déco?

W Polsce i na świecie zdominował design i architekturę w latach 20. i 30. Łączy zamiłowanie do luksusowych materiałów z awangardowym podejściem do projektowania, a styl rodem z eleganckich rezydencji z niemal futurystycznymi meblami i dodatkami. Zrobił ogromną karierę także w kinie i literaturze.

Z artykułu dowiesz się, jaka historia stoi za stylem art déco. Co to za kierunek w architekturze i wzornictwie i jakie są cechy stylu art déco. Podpowiemy również, jak urządzić wnętrza art déco, jak dobrać meble, dodatki, tkaniny i materiały. Pokażemy także, jakie kolory ścian i odcienie farb MAGNAT najbardziej pasują do wnętrz w stylu art déco.

MAGNAT Ceramic błękitny topaz C32 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic błękitny topaz C32 2,5L

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Historia stylu art déco

Skąd wziął się styl art déco w Polsce i na świecie? Sięgnąć trzeba do lat 20. XX wieku – czasów, kiedy w modzie królowały pióra, zdobione sukienki i nieśmiertelna elegancja. Powstawały pierwsze audycje radiowe i pierwsze (jeszcze nieme) filmy. Na ulicach pojawiało się coraz więcej samochodów zamiast koni. We wnętrzach natomiast zaczęła się moda na geometrię i porządek, który miał być przeciwieństwem panującej secesji.

W jakich latach styl art déco był popularny?

Za apogeum mody na styl art déco uważa się rok 1925. To wtedy w Paryżu odbyła się Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa (L’Exposition internationale des Arts décoratifs et industriels modernes). Pokazywała ona wielki przekrój dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych stworzonych zgodnie z założeniami stylu art déco. Od nazwy wystawy pochodzi też sama nazwa art déco.

Wśród twórców stylu art déco i wnętrz w tym duchu warto wymienić francuskiego meblarza, Jacques-Émile Ruhlmana. To właśnie on tworzył meble, które dziś uważa się niemal za symbole art déco – zdobione fornirem, geometryczne, obłe, dekorowane skórą rekina, palisandrem czy kością słoniową.

Styl art déco we wnętrzach i architekturze królował aż do późnych lat 30. Wtedy zaczął stopniowo ustępować na rzecz nowego kierunku, jakim był lubiący prostotę Bauhaus.

W jakich krajach styl art déco rozwinął się najbardziej?

Ojczyzną stylu art déco zwanego też moderną jest Francja, a przede wszystkim jej stolica czyli Paryż. W Europie była to epoka luksusu, bogactwa i miłości do dekoracji. Wielką popularnością cieszyło się rzemiosło, jubilerstwo, zaczęła się także historia wzornictwa przemysłowego.

Art déco rozwijało się intensywnie w całej Europie, dotarło także do Stanów Zjednoczonych, gdzie stało się wyjątkowo modne. Symbolem tej epoki stał się wzniesiony w Nowym Jorku w latach 30. wieżowiec w stylu art déco - Rockefeller Center.

Styl art déco w Polsce wiązać trzeba z nazwiskiem słynnej malarki Tamary Łempickiej oraz z działalnością grup artystycznych czy słynnej spółdzielni artystycznej ŁAD, odpowiedzialnej za pierwsze projekty polskiego wzornictwa przemysłowego.

C60 grafitowy antracyt

Wpływ stylu art déco na sztukę i architekturę

Wiesz już, co to jest styl art déco. Co nam z niego pozostało do dnia dzisiejszego? Wiele pięknych obiektów architektonicznych na całym świecie. Idea wzornictwa przemysłowego, czyli wytwarzania mebli i innych elementów wyposażenia domu masowo, tak by trafiły do jak największej liczby osób. Piękne obrazy Tamary Łempickiej, pierwsze filmy Hollywood i pierwsze studia filmowe. A także możliwość urządzania wnętrz w stylu art déco – ten styl cieszy się teraz ogromną popularnością!

Charakterystyka stylu art déco - jakie cechy wyróżniają ten styl?

  • Jednolita, stonowana kolorystyka jako tło - idealnie sprawdzą się kolory ziemi, beże, szarości,

  • Czerń i antracyt także jako kolor ścian – art déco bardzo lubi ciemne kolory

  • i chętnie zestawia je np. z bielą czy złotem,

  • Typowe dla wnętrz w stylu art déco są geometryczne wzory – kwadraty, prostokąty, koła, łuki, rozety,

  • Art déco ceni luksus i złoto – w dodatkach, na obiciach mebli, tkaninach, ale także np. na ścianach w postaci tapet ze złotymi detalami,

  • Meble art déco są luksusowe, najczęściej fornirowane drewnem, ze złotymi detalami. Formę mają dosyć awangardową – z łukami i obłościami.

C54 stylowy antracyt

Jakie elementy są charakterystyczne dla stylu art déco?

Jakie cechy ma styl art déco? Oto wskazówki, jak wybrać meble oraz dodatki pasujące do wnętrz art déco.

Meble w stylu art déco

Meble pasujące do stylu art déco powinny wyglądać ekskluzywnie, nieco vintage, ale awangardowo jednocześnie. Wskazówką może być dla Ciebie np. stylistyka słynnego Orient Expresu czy wnętrza luksusowego Titanica.

Meble powinny być drewniane i fornirowane, najlepiej na wysoki połysk. Sprawdzą się też detale mebli z marmuru, złota, mosiądzu, szkła. W latach 20. w rezydencjach art déco królowały meble zdobione hebanem, palisandrem, kością słoniową, laką – inspirowane wcześniejszymi stylami lub nowoczesne. Warto dziś czerpać z tych inspiracji.

Dodatki w stylu art déco

Jak udekorować wnętrze w stylu art déco? Kolory, na które warto postawić to złoto oraz czerń i biel, czyli duet uwielbiany przez Coco Chanel. Sprawdzą się też głębokie granaty, brązy, burgundy, zielenie.

Art déco ceni luksusowe tkaniny – aksamity, welury, jedwabie, najlepiej ze złotymi nitkami. Do tego pikowania i ozdobne detale. Warto zwrócić uwagę, by w dodatkach i wzorach pojawiały się symetryczne motywy. Oświetlenie powinno być złote, z kryształami i ozdobami w stylu filmu „Wielki Gatsby”. Na ścianach mogą zawisnąć pasujące do epoki grafiki czy plakaty z dziełami Tamary Łempickiej.

C80 ciemnozielony malachit

Wnętrza w stylu art déco - inspirujące pomysły na aranżację

Jak urządzić mieszkanie w stylu art déco? Poniżej znajdziesz cztery ciekawe propozycje z farbami MAGNAT.

Jak urządzić salon w stylu art déco?

Styl art déco lubi kontrasty i ciekawe zestawienia kolorów. W salonie na zdjęciu bazą jest ściana w głębokim ciemnozielonym odcieniu. Uzyskasz go, malując ścianę na kolor C80 Ciemnozielony Malachit MAGNAT Ceramic.

Na ciemnym tle doskonale wygląda elegancka komoda z typowymi dla art déco wzorami oraz musztardowy fotel rozjaśniający całą aranżację. Duża grafika na ścianie ma wzór gingko i złoty kolor, typowy dla wnętrz art déco.

Jak urządzić łazienkę w stylu art déco?

Łazienka w stylu art déco powinna przypominać luksusowy salon kąpielowy gwiazdy Hollywood z lat 20. czy 30. Niezbędna będzie stylowa wanna wolnostojąca, stylizowane na lata przedwojenne mozaiki i płytki typu gorseciki oraz sporo złota. Ściany, zamiast wykańczać płytkami, pomaluj farbą MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka, np. w kolorze B22 Czarny Diament.

B22 czarny diament

B28 jasnoszara perła

Jak urządzić kuchnię w stylu art déco?

Także kuchnia w stylu art déco powinna wyglądać luksusowo i nieco awangardowo. Proponujemy czarne lub grafitowe meble kuchenne, skontrastowane z białymi blatami i złotymi dodatkami. Na ścianach powinny pojawić się płytki z motywem białego marmuru oraz farba – np. neutralna szarość B28 Jasna Perła MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka.

Jak urządzić sypialnię w stylu art déco?

Do sypialni w stylu art déco proponujemy głęboką szmaragdową zieleń na ścianach. Wybrany odcień to C73 Intensywny Szmaragd MAGNAT Ceramic. Warto wykończyć ściany sztukateriami, a sypialnię ozdobić rozjaśniającymi pomieszczenie grafikami. Wiesz już, co to art déco i jak urządzić wnętrze w tym efektownym stylu. Sprawdź koniecznie szeroką paletę kolorów farb MAGNAT – znajdziesz tu odcienie idealne do urządzenia salonu, sypialni, kuchni czy łazienki w klimacie moderny!

MAGNAT Ceramic intensywny szmar C73 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic intensywny szmar C73 2,5L

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Inspiracja

    Kuchnia i łazienka bez płytek - jak dobrać kolory ścian?

    Aranżując wystrój łazienki czy kuchni, wiele osób automatycznie wybiera tradycyjne rozwiązanie: praktyczne płytki. Istnieje jednak znacznie więcej ciekawych pomysłów na wykończenie takich wnętrz. Można pokusić się o zastosowanie takich materiałów wykończeniowych, jak drewno, kamień naturalny, beton, a nawet tapeta czy farba. Efekt uzyskany za ich pomocą będzie niecodzienny, oryginalny i na pewno równie elegancki, jak glazura. Podpowiadamy, jak dobrać wykończenie i kolory ścian w łazience i kuchni bez płytek.

    dalej
  • Inspiracja

    Urządzamy salon w kolorze ecru - porady eksperta

    Subtelny i świetlisty écru jest jednym z najchętniej stosowanych we wnętrzach odcieni. Równie elegancki i uniwersalny, jak biel, jest od niej zdecydowanie cieplejszy i mniej kontrastowy. Dłużej też zachowuje piękny wygląd, gdyż nie szarzeje tak szybko jak bardzo jasna, śnieżna tonacja. Urządzając przestrzeń w kremowej kolorystyce, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na ściany écru w salonie i jak je połączyć z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść