text.skipToContent text.skipToNavigation

Śmiało z kolorami - związek doskonały

Lubisz kolory? To dobrze! To one tworzą klimat każdego wnętrza, pod warunkiem, że są poprawnie ze sobą zestawione. Łączenia barw można się nauczyć, trzeba tylko przestrzegać kilku ważnych zasad. Spójność kolorystyczna to podstawowa zasada dobrze urządzonego pomieszczenia. Obojętnie, czy kierujemy się obecnie obowiązującymi trendami, czy własnymi upodobaniami, decyzja o wyborze kolorów powinna opierać się na kilku regułach, które pomogą stworzyć nam wnętrze pełne porządku i równowagi.

Kolorowe ABC

Podstawowym narzędziem w tworzeniu harmonijnych kompozycji kolorystycznych jest koło barw. Jego bazą są trzy trójkąty składające się z kolorów podstawowych, czyli żółtego, czerwonego i niebieskiego. Gdy dwa kolory podstawowe wymieszają się ze sobą, uzyskujemy kolor pochodny, czyli zielony, pomarańczowy i fioletowy. Natomiast w momencie połączenia koloru podstawowego z pochodnym otrzymujemy kolor trzeci.

Połączenia monochromatyczne

Jednym ze sposobów uzyskania harmonii we wnętrzu jest połączenie różnych odcieni tego samego koloru, które znajdują się w obszarze tego samego promienia. Przykładowo jedną ścianę pokoju malujemy na kolor niebieski, a pozostałe jego jaśniejszym odcieniem.

M703-02 M703-06

Połączenia pokrewne

Podstawą aranżacji naszego wnętrza mogą być również kolory pokrewne, czyli takie, które leżą obok siebie na kole barw. Posługując się tym kluczem, dwie ściany malujemy na kolor czerwony, pozostałe dwie kolorem pomarańczowym, a sufit żółtym. Możemy też na przykład sięgnąć po kombinację: niebieski-fioletowy-czerwony.

Harmonia przede wszystkim

Zasady łączenia kolorów nie dotyczą wyłącznie ścian w naszym wnętrzu. Regułą tym podlega również dobór mebli i dodatków, które powinny być spójne kolorystycznie z otaczającymi je murami. Dobrze też spojrzeć na swoje mieszkanie kompleksowo i dobierać kolory w poszczególnych pomieszczeniach, tak aby stanowiły one harmonijną całość. Można na przykład wybrać kolory przewodnie, które w jednych pokojach zastosujemy na ścianach, a w innych wykorzystamy jedynie jako kolor dodatków.

PAMIĘTAJ

Kolory mocne, nasycone są zupełnie inaczej odbierane, niż kolory o słabym nasyceniu, jasne, tzw. pastelowe. Całe pomieszczenie pomalowane na kolor mocny, intensywny wydaje się optycznie mniejsze od tego samego pokoju, pomalowanego jaśniejszymi kolorami.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Inspiracja

    Zdobienie stiukiem. Inspiracje dla nowoczesnych wnętrz

    Dekoracje ścienne stosowane są od wieków w wielu częściach świata. Ten materiał to połączenie kruszywa, spoiwa i wody, który można stosować do teksturowania ścian we wnętrzach używać do tworzenia tekstur sufitowych. Wiele osób stosuje stiuk na wszystkich ścianach w domu, inni zamiast tego pokrywają nim jeden, centralny punkt pokoju, jak akcent, który dodaje wnętrzu koloru i prezentuje ciekawą fakturę. Użycie stiuku w designie, jako element dekoracji ściennej daje pomieszczeniom atmosferę starego świata lub wręcz przeciwnie, czyni je bardziej industrialnymi, nowoczesnymi. W jakikolwiek sposób stiuk nie byłby wykorzystany, jest bardzo atrakcyjnym dodatkiem do aranżacji.

    dalej
  • Inspiracja

    Fantazyjna ściana, czyli tynk dekoracyjny w sypialni

    Urządzanie sypialni i wybieranie koloru farb na ściany może czasem przyprawić o istny zawrót głowy. Chyba, że jesteś śmiały i nie boisz się nowoczesnych rozwiązań. Wtedy wystarczy podjąć decyzję o użyciu tynku dekoracyjnego i z powodzeniem możesz stworzyć oryginalne wnętrze. Surowy i śmiały charakter tynków dekoracyjnych ma istotny wpływ na zapewnienie wnętrzom sypialni chłodnej, ale nowoczesnej atmosfery.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść