text.skipToContent text.skipToNavigation

Praktyczne porady i triki. Jak urządzić mały pokój i zachować przestronność?

Nawet najmniejsze pomieszczenie można zaaranżować tak, aby było wygodne i ładne. Jak urządzić mały pokój w bloku? Jak dobrać meble, materiały, kolory i dodatki? Sprawdź nasze wskazówki.

Małe mieszkanie w bloku to duże wyzwanie. Zmierzyć musi się z nim wielu z nas – wysokie ceny za m² sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na zakup mieszkań poniżej 50, a nawet 40 czy 30 metrów kwadratowych. Czy na małym metrażu da się mieszkać wygodnie? Oczywiście. Potrzebujesz jednak dobrego planu oraz sprytnych trików na zagospodarowanie przestrzeni, powiększenie optyczne i zmieszczenie wszystkich niezbędnych funkcji.

W artykule znajdziesz informacje, jak urządzić bardzo mały pokój, zdjęcia oraz porady. Podpowiemy, jakich kolorów użyć na ściany, jak umeblować mały pokój w bloku, jak urządzić kawalerkę i salon z aneksem. Doradzimy też, jak je powiększyć wizualnie i jakie materiały wybrać na podłogi czy meble. Jako inspiracje posłużą nam kolory farb MAGNAT.

MAGNAT Ceramic biały granit C77 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały granit C77 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

C78 tajemniczy kalcyt

Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w małym pokoju?

Jak można urządzić mały pokój? Najpierw dowiedz się, jakie zasady rządzą aranżacją niewielkiej przestrzeni w bloku. Oto one:

  • Dobrze przemyśl układ funkcjonalny — najlepiej sprawdzą się meble na wymiar, które pomogą ci wykorzystać każdy centymetr cennej przestrzeni.

  • Postaw na meble o kilku funkcjach np. nowoczesna meblościanka z rozkładanym łóżkiem, sofa z funkcją spania, stolik z miejscem do przechowywania.

  • Stosuj jasną paletę kolorów na ścianach, podłogach oraz na meblach, mocniejsze odcienie rezerwując dla dodatków. Oprócz jasnej bieli, która powiększa optycznie i dodaje przestronności, mogą to być odcienie złamanej bieli, beże, kremy, jasne szarości i jasne pastele.

  • Gdy pomieszczenie jest wąskie, niskie lub nieproporcjonalne, stosuj optyczne triki np. w niskim i małym salonie pomaluj sufit na biało i dodaj pionowe pasy na ściany, w pokoju tupu „wagon” dłuższą ścianę pomaluj na ciemniejszy odcień, a krótszą na jasny itd.

  • Nie zagracaj pokoju zbyt dużą ilością mebli.

  • Zrezygnuj z otwartych półek na rzecz zamykanych mebli w zabudowie.

  • Nie stosuj wielu dodatków — nadmiar bibelotów i drobnych dekoracji zmniejsza optycznie pomieszczenie.

  • Zadbaj o powierzchnie, które optycznie rozświetlają i powiększają przestrzeń, takie jak lustra oraz meble z frontami w połysku.

  • Zamiast wzorzystych tkanin i puszystych dywanów postaw na proste dodatki i tkaniny.

  • Zastosuj jednorodną podłogę, bez różnicowania jej z pomocą materiałów.

Jak rozmieścić meble w małym pokoju, aby było komfortowe i funkcjonalne?

Zastanawiasz się, jak umeblować mały pokój? W pierwszej kolejności zastanów się, jakich funkcji tu potrzebujesz. Czy sofa ma służyć tylko do dziennego odpoczynku, czy też do okazjonalnego lub codziennego spania? Jeśli interesuje Cię pierwsza opcja, najlepszym wyjściem będzie niewielka sofa, która nie zabierze dużo przestrzeni. Jeśli jednak kanapa ma służyć do snu, najlepiej wybrać wygodny narożnik lub sprytną wersalkę, która zaoferuje sporo miejsca do wygodnego spania.

W małym pokoju dobrze sprawdzą się meble tzw. hybrydowe, czyli pełniące więcej niż jedną funkcję. Coraz większą popularnością cieszą się np. nowe wersje znanych „tapczanpółek”. To meble, które na co dzień wyglądają jak meblościanka z miejscem do przechowywania. W dowolnej chwili można je jednak rozłożyć, a w środku kryje się wygodny materac np. 160x200.

Jak urządzić bardzo mały pokój? Zadbaj o to, by pomiędzy meblami dało się swobodnie poruszać. Te w danej chwili niepotrzebne powinno się dać schować. Hitem są wszystkie meble rozkładane np. stolik, który zmienia się w duży stół, blat przyścienny, który można złożyć, gdy akurat nie korzystasz z biurka, krzesła, które da się sztaplować, czyli wkładać jedno w drugie.

Fronty mebli mogą być lustrzane lub w połysku, co dodatkowo powiększy optycznie małą przestrzeń. Dobry trop to także nóżki, które dodają meblom smukłości i lekkości. W małym pokoju najlepiej wyglądają meble białe, bardzo jasne lub w kolorze drewna np. dębowego, bukowego, jesionowego.

KL35 naturalny len

B21 biały kamień

Jakie kolory ścian i dodatków wybrać do małego pokoju, aby optycznie go powiększyć?

Jak można urządzić mały pokój? Oprócz wyboru mebli druga najważniejsza decyzja to dobór kolorystyki ścian. Im jaśniejsze, tym lepiej. Jasny pokój wydaje się większy i przestronniejszy. Zwróć też uwagę, by dobierać raczej chłodne niż ciepłe odcienie – dają one uczucie oddalenia i dodatkowo powiększają pomieszczenie wizualnie.

Proponowane do małego pokoju kolory farb MAGNAT to np.:

Jak zaplanować oświetlenie w małym pokoju, aby było odpowiednie i funkcjonalne?

Kolejny krok do tego, jak fajnie urządzić mały pokój, to dobór właściwego oświetlenia. Powinno ono rozświetlać niewielką przestrzeń. Bardzo często małe pomieszczenia są jednocześnie słabo doświetlone światłem dziennym, dlatego obecność lamp jest tu konieczna.

Wybieraj lampy o prostej formie, z jasnymi oprawami, tak, aby światło było równomierne i neutralne. Zrezygnuj z dużych żyrandoli. Lepszym wyjściem w małym pokoju będą dyskretne szynoprzewody, lampy wpuszczane w sufit, minimalistyczne oprawy w stylu skandynawskim czy loftowym.

Pamiętaj, aby doświetlić także zabudowę meblową w aneksie kuchennym, która często bywa zbyt ciemna w małych mieszkaniach czy kawalerkach.

Stosuj także lustra, które dodatkowo doświetlają wnętrze. Może to być lustrzany front szafy, ściana z lustrem od podłogi do sufitu. Zyskasz powiększone optycznie pomieszczenie! Lustro zamontuj albo na całej ścianie w pomieszczeniu, albo na wprost przejścia lub wejścia do pokoju.

Kolor brzoskwiniowy w łazience

Brzoskwiniowy kolor pasuje szczególnie do łazienek w stylu klasycznym czy retro. Ściana pomalowana farbą w takim odcieniu będzie doskonałym tłem dla wanny wolnostojącej, klasycznych baterii i dekoracji. Kolejny dobry trop to łazienka w duchu boho i wellness – z plecionkami, żywymi roślinami doniczkowymi czy drewnianymi detalami.

Pamiętaj tylko, aby w łazience użyć farby, która jest dedykowana pomieszczeniom o podwyższonej wilgotności. W gamie farb MAGNAT będzie to produkt MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka. Proponowany kolor to np. B2 zimny jaspis czy B1 chłodny kryształ.

B2 zimny jaspis

Jak dobierać odpowiednie dodatki i meble do ścian w kolorze brzoskwiniowym?

Co pasuje do ścian w kolorze brzoskwiniowym? Sprawdź nasze rekomendacje:

  • Meble tapicerowane i dodatki w kolorze beżowym piaskowym czy w odcieniu gołębiej szarości

  • Ciepłe brązy: kasztanowy, camel, rudawe, odcienie naturalnej skóry, orzechowy, mahoń

  • Kolory przypraw: chilli, szafran, cynamon, kardamon, imbir, papryka, tymianek, mięta, bazylia, oregano, itd.

  • Kolory off-white czyli złamana biel: waniliowy, śmietankowy, magnoliowy, écru

  • Zielenie: butelkowa, szałwiowa, pistacjowa

  • Ciepłe żółte barwy, które stworzą razem z kolorem brzoskwiniowym i głęboką zielenią wnętrze w stylu urban jungle

  • Różne odcienie różu, idealne do kobiecej aranżacji: malinowy, pudrowy, brudny róż.

Kolor brzoskwiniowy wygląda świeżo, wiosennie i radośnie. Dodaje aranżacji ciepła i wprowadza optymistyczną atmosferę. Sprawdź brzoskwiniową paletę kolorów MAGNAT i ciesz się pięknym wnętrzem w kolorze apetycznej brzoskwini.

Magnat KLove KL17 jasnoszary 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat KLove KL17 jasnoszary 2,5L

88,99 zł

Styl shabby chic wygląda na lekki i swobodny, jest też kobiecy i nastawiony na detale. Chcesz urządzić wnętrze w tym klimacie? Mamy nadzieję, że nasze wskazówki i paleta kolorów MAGNAT okażą się pomocne.

Sprawdź też inne style aranżacji, w tym styl industrialny we wnętrzach.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Inspiracja

    Jak dobrać kolor ścian w małym salonie? - porady eksperta

    W niewielkim salonie wystarczy zastosować kilka pomysłowych trików, żeby optycznie wyglądał przestronniej. Przede wszystkim należy zrezygnować z ciemnych i masywnych mebli, które zajmują zbyt wiele miejsca – w małych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się lekkie, nawet minimalistyczne konstrukcje, które oszczędzają tak potrzebny metraż. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich barw. Jaki kolor ścian do małego salonu będzie najlepszy? Wybieramy najlepsze odcienie i produkty, które warto zastosować w pokoju dziennym.

    dalej
  • Inspiracja

    4 pomysły na ściany w małym przedpokoju

    Przedpokój jest bardzo ważną częścią domu, swoistą wizytówką mieszkania, dlatego warto zadbać o to, by jego wnętrze było wyjątkowe i stylowe. Korytarz jest o wiele mniejszy, niż przeciętny pokój, dlatego udekorowanie go stanowi prawdziwe wyzwanie. Sugerujemy, by nie bagatelizować jego roli i przyłożyć się do wystroju w takim samym stopniu, jak do reszty przestrzeni. Korytarze dają wiele możliwości aranżacyjnych, jednak bazą każdego projektu są ściany. Zobacz nasze propozycje pokrycia ścian, idealne do małego przedpokoju. Do inspiracji dodaj szczyptę swojego charakteru i baw się tworząc przestrzeń, której nikt nie przeoczy.

    dalej