Czy wiesz, że odpowiednio dobrane barwy we wnętrzu mogą poprawiać nastrój, przywoływać uczucie nostalgii, pobudzać do działania albo koić nerwy? Potrafią nawet zmniejszyć lub poprawić apetyt oraz obniżyć ciśnienie. Jakie znaczenie ma kolor w psychologii? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Psychologia barw to nauka, która bada wpływ kolorów na ludzką percepcję, emocje, zachowanie i samopoczucie. To dzięki niej wiemy, jak różne barwy oddziałują na naszą psychikę i jak możemy je wykorzystać, aby wpływać na otoczenie i ludzi wokół nas.
Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie barwy zgodnie z psychologią koloru warto stosować we wnętrzach. Omówimy najlepsze kolory do sypialni, salonu, kuchni, łazienki, pokoju dziecka i domowego biura.

Jak psychologia barw może wpływać na nasze codzienne życie?
W projektowaniu wnętrz bierze się pod uwagę wiele różnych czynników. Należą do nich potrzeby użytkowników, możliwości finansowe i upodobania inwestorów, ale także np. metraż czy oświetlenie ścian.
Architekci i projektanci wnętrz biorą pod uwagę także ludzką percepcję kolorów. Wiedząc, jak kolory wpływają na nasze emocje, mogą świadomie dobierać kolory ścian, mebli, którymi otaczamy się w domu, i przedmiotów, których używamy na co dzień, aby poprawić nasze samopoczucie i osiągnąć zamierzone cele.
W ten sposób dzięki psychologii kolorów da się w łatwy sposób sprawić, by wnętrze sprzyjało wypoczynkowi i relaksowi (np. w sypialni czy salonie kąpielowym) lub wręcz przeciwnie — pobudzało do działania (np. w domowym biurze).
W jaki sposób różne kolory mogą wywoływać różne emocje u ludzi?
Różne kolory mają dla nas różne znaczenia i skojarzenia. Ukształtowały się one na przestrzeni dziejów i pod wpływem kultury, w której żyjemy. Na przykład czerwień jest często kojarzona z miłością, namiętnością i niebezpieczeństwem, podczas gdy zieleń utożsamia się z naturą, spokojem i harmonią. Te skojarzenia wprost wpływają na nasze emocje i samopoczucie.
Co więcej, niektóre barwy wpływają też na to, jak postrzegamy otaczający nas świat. Przykład? Ciepłe odcienie jak pomarańczowy czy żółty sprawiają, że wnętrza wydają się mniejsze i bardziej przytulne, podczas gdy kolory jak niebieski, fioletowy, zielony powiększają je optycznie.
Warto też wiedzieć, że niektóre kolory działają mocno także w sposób fizyczny. Kolor niebieski może obniżać poziom kortyzolu, hormonu stresu, podczas gdy kolor czerwony może podnosić poziom adrenaliny, hormonu pobudzającego. Z kolei kolor zielony ma działanie obniżające ciśnienie krwi i tętno. W niebieskim pokoju będziemy mieli odczucie chłodu, w czerwonym — ciepła.
Jakie znaczenie mają poszczególne kolory w psychologii barw?
Oto najpopularniejsze we wnętrzach barwy i ich znaczenie w psychologii kolorów:
Biały — postrzegany jako kolor czysty i sterylny. Symbolizuje świeżość, porządek i higienę. Kojarzy się z niewinnością, czystością i współczuciem, światłem, słońcem, jasnością. Uspokaja i wycisza, ale też wywołuje smutek. Powiększa optycznie, ale i ochładza.
Niebieski — kolor niebieski w psychologii postrzegany jako barwa spokojna i wyciszająca. Kojarzy się z niebem i morzem. Utożsamiany z zaufaniem, bezpieczeństwem i stabilnością. Kolor kreatywności, mądrości, inteligencji. Chłodny, świeży, może kojarzyć się ze smutkiem.
Zielony — kolor spokojny i harmonijny. Kojarzy się z naturą, wzrostem i odnową. Badania wykazały, że zieleń może obniżać ciśnienie krwi, tętno i poziom stresu. Kolor wiosny i nadziei, zdrowia, witalności i świeżości. Symbolizuje wzrost, rozwój i nowe początki, ale i bogactwo.
Czarny — kolor czarny w psychologii kojarzy się z autorytetem, pewnością siebie i determinacją. Kolor luksusu i bogactwa, głębi, mistycyzmu, tajemnicy. Inne znaczenie to profesjonalizm, pracowitość, kompetencja, rzetelność. Zmniejsza optycznie przestrzeń. W Polsce podobnie jak w wielu innych krajach kolor czarny jest również tradycyjnie kojarzony z żałobą i smutkiem.
Beżowy i brązowy — kolory kojarzące się z ziemią, naturą, ale też bezpieczeństwem, tradycją, rodziną.
Szary — kolor utożsamiany z harmonią, stabilnością i wyciszeniem.
Różowy — skojarzenie z tym kolorem to kobiecość, subtelność i wdzięk, ale także wiosna i świeżość. Jak wszystkie pastele poprawia nastrój.
Żółty — utożsamiamy go z latem, radością, szczęściem, ciepłem, relaksem i podróżami. Symbolizuje kreatywność, charyzmę, pewność siebie, wysokie poczucie własnej wartości i niezależność. Jednak w nadmiarze może wywołać irytację.
Czerwony — kolor czerwony w psychologii pobudza i dodaje energii. Symbolizuje siłę, odwagę, determinację i pewność siebie. Poprawia apetyt, w nadmiarze wywołuje rozdrażnienie i agresję.
Jak wykorzystać psychologię barw w aranżacji wnętrz?
Umiejętne dobieranie i łączenie kolorów to podstawowy warsztat pracy każdego projektanta wnętrz. Zobacz, jakie kolory z palety MAGNAT wybrać do różnych pomieszczeń.

C80 ciemnozielony malachit
W sypialni
Odpowiednie kolory do sypialni to relaksujące i uspokajające barwy natury — zwłaszcza zielenie. Warto zestawić je z bielą, która działa na nas kojąco i daje uczucie czystości. Polecany kolor ścian z palety MAGNAT to np. C80 Ciemnozielony Malachit MAGNAT Ceramic.
W salonie
Salon warto urządzić w kolorach jasnych i neutralnych. To tu spędzamy w ciągu dnia najwięcej czasu. Odpowiednie będą biele, kolory off white czy łagodne beże i szarości. Propozycja koloru na ściany to C79 Beżowy Dolomit MAGNAT Ceramic.

C79 beżowy dolomit

B28 jasnoszara perła
W kuchni
Do kuchni warto wybrać jasne i raczej chłodne kolory — to pomysł wart rozważenia, zwłaszcza jeśli dbasz o linię. Chłodne barwy zmniejszają apetyt! Nasz pomysł to stalowa szarość — B28 Jasnoszara Perła i B23 Popielaty Krzemień MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka.
W łazience
Łazienka to przestrzeń kojarząca się z wodą. Naturalną kolorystyką tego wnętrza są więc różne odcienie niebieskiego, od błękitu po stonowany granat. Aby wprowadzić marynistyczny klimat, możesz pomalować jedną ze ścian na kolor granatowy (B25 Granatowy Agat MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka), a pozostałe na biało (B5 Czysta Biel).

B25 granatowy agat

KL35 naturalny len
W pokoju dziecka
W pokoju dziecka należy unikać intensywnych kolorów, które mogą pobudzać i wywoływać agresję. Zrezygnuj więc z czerwieni i pomarańczowego (ewentualnie pozostaw je w dodatkach). Zamiast nich pomaluj ściany na pastelowo. Odpowiednie będą takie odcienie jak zgaszony róż, morelowy, brzoskwiniowy, beżowy, jasny szary. Możesz też postawić na tapetę i farbę.
W biurze domowym
Do domowego biura wybierz jasne i neutralne kolory na ściany. Pomogą Ci się skoncentrować, a także rozświetlą pomieszczenie, co poprawi nastrój na co dzień. W roli dodatków może pojawić się energetyczny żółty.
Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami Twoja przygoda z kolorami w psychologii dopiero się zaczyna! Gama barw MAGNAT to doskonałe pole do popisu w aranżacji wymarzonego wnętrza!
Jeśli masz wątpliwości, jaki kolor wybrać, sięgnij po wzorniki kolorów.

KL41 mroźna biel
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim i które kolory będą pasować?
Przytulna i ciepła kuchnia z dużym drewnianym stołem, kwiatami w wazonie i zapachem cynamonowych ciasteczek? Jeśli marzy Ci się taki pomysł, to znak, że pora urządzić kuchnię w stylu wiejskim. Jak powinna wyglądać wiejska kuchnia? Inspiracje w naszym artykule!
-
Inspiracja
Jakie kolory wybrać, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń salonu na poddaszu?
Czy salon na poddaszu da się urządzić tak, by był wygodny i funkcjonalny, a do tego ładny? Zdecydowanie tak! Pomogą w tym sprytne triki rozjaśniające przestrzeń i odpowiednio dobrane kolory. Mamy pomysły na urządzenie i wystrój salonu na poddaszu.