text.skipToContent text.skipToNavigation

Oświetlenie a kolory ścian

Oświetlenie we wnętrzu i kolorystyka jego ścian, to w zasadzie dwa bardzo ściśle związane ze sobą czynniki, od których zależy ostateczny wygląd aranżowanego pomieszczenia. Istotne jest w pierwszej kolejności światło dzienne, od którego uzależniamy intensywność nasycenia wybieranego na ściany koloru. Im pokój jest ciemniejszy tym jaśniejsze kolory ścian i wyposażenia powinniśmy wybrać. Jasne kolory lepiej odbiją te nieliczne promienie słońca, które wpadną do pomieszczenia i dzięki nim stanie się ono w naszych oczach jaśniejsze i bardziej przestronne.
MAGNAT Ceramic waniliowy kryszt C3 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic waniliowy kryszt C3 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

C11 Kamień Księżycowy

Lustra

Zastosowanie w aranżacji wnętrza luster oraz innych powierzchni odbijających światło (szkło, kryształy, lakierowane meble, podłoga ceramiczna polerowana itp.) może być dodatkowym czynnikiem wspierającym oświetlenie w pomieszczeniach ubogich w światło dzienne. Dzięki takim trikom możemy nawet zastosować kolor ścian o ton lub dwa ciemniejszy od wskazanego, gdyż ilość światła odbitego od ich powierzchni gwałtownie się zwiększa. W aranżacji użyliśmy farby MAGNAT Ceramic C11 Kamień Księżycowy.

Dobór kolorystyki

W doborze kolorystyki do dużych i jasnych wnętrz mamy w zasadzie pełną swobodę i wybierać możemy z całej palety barw, włącznie z czernią. Kolor dobrać możemy do wyposażenia, stylu wnętrza, a także własnych upodobań. Przestrzenie małe oraz ciemne, wymagają w trakcie koloryzacji nieco więcej uwagi, a intensywna kolorystyka ścian powinna być w nich stosowana ze szczególną uwagą. Im kolor jest bardziej nasycony, tym więcej pochłania światła, i postrzegamy go tak, jakby zabierał więcej miejsca w aranżowanej przez nas przestrzeni. Mając więc apetyt na silny kolor w małym pokoju pomyślmy raczej o pomalowaniu nim fragmentu ściany i ewentualnym powtórzeniu w dodatkach, niż o takim wybarwieniu całego pomieszczenia.
MAGNAT Ceramic naturalny turkus C39 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic naturalny turkus C39 2,5L

124,99 zł
MAGNAT Ceramic roża pustyni C21 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic roża pustyni C21 2,5L

124,99 zł

Kolor, a oświetlenie

Każda barwa wymaga właściwego oświetlenia, ale kolory nasycone wymagają go szczególnie. Kolor bez światła nie istnieje, a przy braku wystarczającej jego ilości, nawet ciepłe odcienie szarzeją, smutnieją i zaczynamy je postrzegać zupełnie inaczej. Wybierając kolory do swojego domu czy biura warto więc wybrane kompozycje kolorystyczne sprawdzać w różnym świetle. Niektóre ze sklepów z farbami posiadają specjalne żarówki symulujące światło dzienne, jarzeniowe i żarowe. Dzięki nim możemy zobaczyć jak zmienia się nasza optyka niektórych kolorów w zależności od zastosowanego oświetlenia. Przy braku takiej możliwości wystarczy próbki farb wnikliwie obejrzeć o różnych porach dnia i przy różnorodnym świetle. Taka analiza pozwoli nie tylko trafnie typować kolorystykę ścian do wnętrza, ale także właściwie zaplanować oświetlenie sztuczne.

Rodzaje oświetlenia

Jeśli nowa farba po aplikacji na ścianę wyda nam się zupełnie inna od tej, którą wybieraliśmy w sklepie, nim pobiegniemy po kolejną puszkę i chwycimy za pędzel, warto najpierw zatroszczyć się o właściwe oświetlenie pomieszczenia. Może się bowiem okazać, że w innym oświetleniu kolorystyka ścian zaprezentuje nam się zgoła inaczej. Charakter oświetlenia powinien być dostosowany do charakteru i funkcji wnętrza, ale złota zasada i praktyka mówią, iż najlepiej jest zaplanować wiele punktów świetlnych, które podzielą wnętrze na strefy, a w razie potrzeby będą się wzajemnie uzupełniać. Jedna lampa umieszczona centralnie w pomieszczeniu nawet przy dużej liczbie zastosowanych w niej żarówek, wydaje się być rozwiązaniem nie wystarczającym, a w kontekście optyki kolorów - niewskazanym. Najlepiej gdy we wnętrzu pojawi się więc kilka rodzajów światła, a więc lampy stołowe, podłogowe, ścienne i sufitowe. Dodatkowe możliwości aranżacji umożliwia wiele rodzajów żarówek dostępnych na rynku. Dzięki światłu możemy zmieniać charakter wnętrza, eksponować jego kolory bądź je wyciszać, a w razie potrzeby nawet je korygować.
MAGNAT Ceramic biały diament C1 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały diament C1 2,5L

124,99 zł
MAGNAT Ceramic naturalny turkus C39 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic naturalny turkus C39 2,5L

124,99 zł

PORADA!

To jak ostatecznie wybrana kolorystyka będzie prezentowała się we wnętrzu zależy w dużej mierze od oświetlenia. Światło dzienne determinuje wybór barw, jednak niekiedy parametry świetlne pomieszczenia możemy korygować oświetleniem sztucznym. Przy wyborze farb często zupełnie intuicyjnie dostosowujemy się do obowiązujących zasad, warto jednak je znać, by świadomie aranżować przestrzeń własnego życia i nie narażać się na popełnienie błędu.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • 725933617 810x527 min. na str.jpg

    Inspiracja

    6 pomysłów na aranżację zielonej łazienki - inspiracje

    Szukasz idealnego koloru do swojej łazienki? Zakochaj się w zieleni! W zależności od jej tonacji, może do twojej łazienki wprowadzić spokój lub orzeźwienie. Połączenie odpowiedniego jej odcienia z innymi barwami wykończenia i wyposażenia wnętrza pozwala stworzyć wyjątkową atmosferę. Zieleń sprawia, że mała przestrzeń jest bardziej przestronna, a duża zdecydowanie bardziej przytulna.

    dalej
  • Inspiracja

    Kolorowe inspiracje – 10 najlepszych zestawów pastelowych kolorów ścian

    Pastele to rozbielone kolory. Zastosowane we wnętrzach nadają im subtelność i delikatną elegancję. Łagodna, jasna kolorystyka optycznie powiększa pomieszczenie, dlatego pastele to świetny wybór, jeśli mamy do zagospodarowania małą przestrzeń. Polecamy je jednak także do większych powierzchni. Żadne inne kolory nie wprowadzą tyle słońca i radosnego klimatu do otoczenia. Barwy pastelowe mają w sobie lekkość i delikatność, dzięki temu działają kojąco na zmysły. Rozświetlając pomieszczenie, wprowadzają nas w pozytywny nastrój. Dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie chcemy się wyciszyć (gdy użyjemy chłodniejszych odcieni, jak błękit, seledyn czy fiolet) i zawsze wtedy, gdy chcemy optymistycznie spojrzeć na rzeczywistość (gdy zastosujemy ciepłe brzoskwinie, żółcie i róż). Wystarczy wybrać ulubioną gamę kolorystyczną i wprowadzić ją do wnętrza. Łączenie barw pastelowych ze sobą jest dość bezpieczne – nawet zestawienie kilku różnych odcieni da dobry efekt. Szczególnie jeśli aranżację dopełnimy bielą – białymi wstawkami na ścianach, meblami i dodatkami. Pastelowe ściany, nie narzucając się swoją obecnością, dadzą grać wyposażeniu i dekoracjom pierwsze skrzypce. A oto nasze podpowiedzi jak zestawiać ze sobą pastele.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść