text.skipToContent text.skipToNavigation

Kolorystyka ścian w mieszkaniu i łączenie kolorów − porady eksperta

Odpowiednio dobrana kolorystyka ścian w salonie, sypialni czy biurze pozwala wprowadzić atmosferę koncentracji lub wręcz przeciwnie – zachęcić do odpoczynku, a nawet snu. Potrafi sprzyjać pracy twórczej i kreatywnym pomysłom, dodać energii, a nawet podnieść apetyt. Właśnie dlatego wybór kolorystyki mebli i ścian w mieszkaniu jest jedną z najważniejszych decyzji przy jego urządzaniu. W artykule pokażemy, w jaki sposób powstają i łączą się ze sobą kolory oraz jak proste narzędzie, jakim jest koło barw, pomaga dobrać idealną kolorystykę ścian w pokoju oraz odcienie mebli, dodatków i dekoracji. Podpowiemy, które barwy są najlepsze do salonu, sypialni, kuchni czy domowego biura. Zaprezentujemy także kilka inspirujących aranżacji wnętrz, w których na ścianach pojawia się farba MAGNAT #kolorLove.

Koło barw – przydatne narzędzie przy wyborze kolorystyki ścian w mieszkaniu

Przy podejmowaniu decyzji o kolorystyce ścian i łączeniu kolorów bardzo przydatne jest proste narzędzie graficzne – koło barw. Pamiętać je możesz z lekcji plastyki lub fizyki w szkole. To tęczowy obrazek, który tłumaczy, w jaki sposób powstają i mieszają się ze sobą poszczególne kolory.
Kolory na kole barw są ułożone w określony sposób. Odpowiednie ich zbiory tworzą różne harmonie kolorystyczne, czyli propozycje połączeń przydatne przy wyborze odpowiedniego zestawienia kolorów np. na ściany. 
Magnat KLove KL04 szara biel 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat KLove KL04 szara biel 2,5L

88,99 zł

Kolory monochromatyczne

Barwy monochromatyczne to różne tonacje z jednej rodziny koloru. Na kolor barw widzimy je jako różne odcienie tego samego koloru, usytuowane wzdłuż „promienia” koła. Im bliżej środka koła, tym kolory jaśniejsze. Będą to więc np. zestawienia typu butelkowa zieleń – zieleń trawy – jasna pastelowa zieleń. Kolory monochromatyczne to znakomita propozycja do wnętrz. Masz gwarancję, że barwy będą do siebie wzajemnie pasować, a wnętrza urządzone przy ich pomocy są przejrzyste, stonowane i pełne harmonii.

Kolory pokrewne (analogiczne, harmonizujące) 

to kolory na kole barw, które ze sobą sąsiadują. Będzie to więc np. żółty i zielony, niebieski i fioletowy. Takich zestawień możesz tworzyć w zasadzie dowolną ilość, bo na kole obok siebie występuje ogromna liczba różnych kolorów. Kolory pokrewne doskonale nadają się do wnętrz, w których potrzebujesz pewnej harmonii, ale nie chcesz, aby wiało w nich nudą. Możesz wybierać takie zestawienia bez ryzyka, że całość będzie chaotyczna i niedopasowana.

Kolory dopełniające (przeciwstawne, kontrastowe)

To barwy, które są umieszczone po dwóch przeciwnych stronach koła barw. Nasze oko odbiera je jako kontrastowe względem siebie. Ich połączenia przyciągają wzrok, ale w nadmiarze mogą wywołać wrażenie chaosu. Jakie to zestawienia? Np. zielony i czerwony, pomarańczowy i niebieski, fioletowy i żółty. Kiedy warto wybrać takie połączenie kolorów? Wtedy, gdy zależy Ci na mocnym efekcie – nawet wtedy pamiętaj jednak, że jeden z tych kolorów musi być dominujący.

Kolory neutralne

Są jeszcze barwy spoza koła kolorów, określane jako neutralne. To biel, czerń i ich połączenie, czyli różne szarości. Ich wielką zaletą jest to, że pasują do każdego innego koloru, podkreślając lub tonując jego intensywność.

KL19 beżowy

Jak łączyć ze sobą kolory? Najważniejsze zasady

•    Duże powierzchnie (jak np. ściany) najlepiej wyglądają w kolorach neutralnych (biel i jej odcienie, szarości) i kolorach ziemi (beże, kremy itd.).
•    Bezpieczna opcja to wybór jednego lub dwóch kolorów (np. dwa monochromatyczne, dwa pokrewne, ostatecznie dwa kontrastowe) i zestawienie ich z barwą neutralną.
•    Jeśli decydujesz się na kolory kontrastowe, pamiętaj, że jeden powinien dominować, a drugi pojawiać się raczej w dodatkach.     
•    Ryzykowne jest używanie więcej niż dwóch mocnych kolorów w jednym wnętrzu –     może wyglądać kiczowato i pstrokato, chyba że naprawdę umiesz to robić!
•    W salonie, sypialni, czyli tam, gdzie potrzebny jest spokój i harmonia, lepiej sprawdza się kolory harmonizujące.     


Salon, w którym połączono ze sobą kolory harmonizujące, czyli zielenie i błękity. Całość stonowano barwami neutralnymi – na ścianie odcień KL19 beżowy MAGNAT #kolorLove. 

•    Do stylu klasycznego pasują kolory zbliżone do siebie, tworzące harmonijne zestawienia. Do stylu nowoczesnego – także barwy przeciwstawne.     
•    Mocne kolory we wnętrzu warto tonować – służą do tego barwy takie jak biel, brąz, beż, szarość, kolory drewna i ziemi.     
•    W dobrze zaprojektowanej kuchni kolorystyka ścian i wyposażenia powinna być     możliwie naturalna – ciekawym pomysłem będą barwy ziemi, połączone z bielą i pastelami. Kolory pobudzające apetyt to czerwień i pomarańczowy.     
•    Jak wybrać kolorystykę ścian w biurze i domowym gabinecie? Kolory pobudzające do pracy i poprawiające koncentrację to np. żółty. Dobrym pomysłem będą też zielenie, które pomagają się odprężyć i pastele, które poprawiają humor. 
    

Salon z błękitną ścianą pomalowaną kolorem KL27 jasny niebieski MAGNAT #kolorLove. Dobrano do niej spokojne, neutralne beże i biele.

KL27 jasny niebieski

KL04 szara biel

Pokój dzienny – kolorystyka ścian i najczęściej popełniane błędy przy wyborze barw

Jaka kolorystyka ścian w salonie sprawdzi się najlepiej? Dobór barw zależy oczywiście od stylu aranżacji i osobistych preferencji mieszkańców, ale najbezpieczniejszy wybór na duże powierzchnie takie jak ściany to jasne kolory – biele, odcienie off white, jasne beże, kremy, pastelowe szarości. Dzięki temu salon będzie prezentował się przestronnie i przytulnie jednocześnie. 
Jeśli jednak wolisz w pokoju dziennym kolorystykę ścian w nieco mocniejszym „wydaniu” wybierz intensywny kolor na jedną ze ścian. Dobra propozycja to np. szmaragdowa zieleń, błękit lub granat, pastelowy czy koralowy róż, słony karmel, turkus. Pozostałe ściany najlepiej pozostawić neutralne i jasne, np. białe. 

Pokój dzienny w kolorze przełamanej bieli. Na ścianie odcień KL04 szara biel MAGNAT #kolorLove. 
 

Kolorystyka ścian w sypialni – najlepsze i najgorsze zestawienia kolorów do odpoczynku

Jak wybrać kolorystykę ścian w sypialni? Postaw na kolory, które pomagają odpocząć i harmonijne, spokojne zestawienia. Dobry pomysł to np. biele, beże, kremy, jasny błękitny, turkusowy, pastelowy zielony lub brąz – te kolory są inspirowane naturą i z łatwością pomogą Ci stworzyć pożądaną w sypialni atmosferę relaksu. 
Kolory, które nie są polecane do sypialni to żółty (zwłaszcza w zestawieniu z czarnym czy brązowym), pomarańczowy, czerwony. Nie sprawdzą się też tu połączenia kontrastowe, które pobudzają i dodają energii zamiast wyciszać i uspokajać. 

Wiesz już, jaką kolorystykę ścian i jakie łączenia kolorów wybrać do salonu, sypialni czy innych wnętrz. Zanim zabierzesz się za remont czy malowanie ścian, przyjrzyj się dokładnie kołu barw i wybierz na tej podstawie zestawienia kolorów, które będą najlepsze do Twojego wnętrza. Szeroki wybór kolorów farb MAGNAT #kolorLove będzie Ci służył pomocą!
Magnat KLove KL15 platynowy szary 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat KLove KL15 platynowy szary 2,5L

88,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • 1082142932 - 810x527px min.jpg

    Inspiracja

    Kolory ścian w pokoju przedszkolaka sprzyjające nauce i zabawie

    Kolor ma wielką moc. Inspiruje, pobudza, koi, a nawet leczy. Szczególnie wrażliwe na wpływ otaczających barw są dzieci. Dlatego urządzając pokój dla swojej pociechy powinieneś ostrożnie dobierać paletę kolorystyczną. Zobacz pomysły na pokój dla przedszkolaka, którego kolor będzie wspierał jego rozwój.

    dalej
  • Babcia z wnuczką.png

    Inspiracja

    Jak dobrać kolor ścian w kuchni do jasnych mebli?

    Kupiłeś niedawno nowe szafki kuchenne i chcesz również odświeżyć ściany, by pasowały do nowej zabudowy? A może planujesz remont i marzą Ci się jasne meble? Zobacz, jak dobrać kolor ścian w kuchni do jasnych mebli, by stworzyć harmonijną kombinację, która sprawi, że chętniej niż do tej pory będziesz spędzać czas w swojej kuchni.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść