Ten ciekawy odcień pomiędzy zielonym a niebieskim jest dziś niekwestionowanym królem wnętrzarskich trendów. Co warto wiedzieć o kolorze morskim? Jak stworzyć z jego pomocą piękną aranżację? Sprawdź nasze wskazówki!
Morski kolor jest jednym z tych odcieni, który trudno zdefiniować. Dlaczego? A jaki kolor ma morze? Bywa niebieskie lub zielonkawe, jaśniejsze i ciemniejsze. Podobnie rzecz się ma z kolorem morskim. To barwa pomiędzy zielenią a niebieskością. Jeśli dodasz więcej tej pierwszej, otrzymasz kolor morski zielony, jeśli dodasz więcej niebieskich tonów, powstanie kolor morski niebieski. Każdy odcień morskiej barwy jest jednak inspirujący i ma wiele zastosowań w aranżacji wnętrz.
W artykule piszemy o tym, jak działa na nas kolor morski i co symbolizuje. Doradzamy, jak urządzić z pomocą morskich barw salon, kuchnię, łazienkę, sypialnię, z czym połączyć morski odcień na ścianach i jak dobrać dodatki. Wyjaśniamy także subtelne różnice między morskim kolorem a turkusem, szafirem czy lazurem.
Co symbolizuje kolor morski?
Kolor morski kojarzy się z morzem i wodą. Z tego powodu przywodzi na myśl wakacje, szum fal, piękne nadmorskie krajobrazy. Symbolizuje spokój, relaks, ale także podróże do egzotycznych destynacji.
Z tego powodu używa się go często w wakacyjnych apartamentach i nadmorskich rezydencjach. Morski kolor będzie też dobrym pomysłem w miejscach relaksu – sypialni, salonie kąpielowym, choć równie znakomicie wygląda w salonie, jadalni czy kuchni.
Kolor morski we wnętrzach - jak stworzyć efektowną przestrzeń?
Kolor morski tak trudno zdefiniować, ponieważ może mieć bardzo różne odcienie, od bardzo nasyconego i głębokiego, po rozjaśniony, nieco pastelowy. Od wpadającego w błękit po zielonkawy.
W aranżacji wnętrz morski kolor zrobił dużą karierę razem z modą na styl boho, Hamptons, modern classic i urban jungle. Doskonale prezentuje się z bielą, kolorami piasku, nieba, plaży, ale także odcieniami soczystych owoców i tropikalnych kwiatów – fuksją, mocnym różem, turkusem, błękitem.
C61 szmaragdowy akwamaryn
Kolor morski w salonie
Kolor morski – zielony lub niebieski – to świetny wybór do salonu. Jedna lub dwie ściany pomalowane tym chłodnym, pięknym odcieniem sprawią, że aranżacja nabierze elegancji i naturalnego charakteru. Morski kolor pasuje zwłaszcza do salonów w stylu modern classic, sztukaterii i złotych akcentów oraz do salonów w klimacie boho, gdzie warto łączyć go z beżami, bielą i plecionkami.
W salonie na zdjęciu dominujący styl to klasyka z inspiracjami Hamptons i marynistycznymi. Ściana pomalowana farbą MAGNAT Ceramic w odcieniu C61 szmaragdowy akwamaryn jest pięknym tłem dla jasnej kanapy i dodatków w różnych odcieniach błękitu i zieleni. Marynistyczne grafiki na ścianie, dużo żywych kwiatów doniczkowych oraz meble i dekoracje z motywem plecionki wprowadzają do wnętrza swobodną, wakacyjną atmosferę.
Kolor morski w kuchni
Czy morski kolor w kuchni to dobry pomysł? Oczywiście! Musisz tylko pamiętać, że zwykle to dosyć ciemny odcień. Koniecznie trzeba go rozjaśnić, łącząc z bielą, jasnymi szarościami czy beżami oraz jasnymi odcieniem drewna np. na zabudowie kuchennej.
Nasza propozycja to radosna, spokojna i naturalna kuchnia w stylu boho. Aby podkreślić wakacyjny klimat, warto pomalować ściany (lub jedną ze ścian) w kuchni na kolor morski. Może to być np. jego zielony odcień. Znajdziesz taką barwę w kolekcji farb MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka, przeznaczonych do pomieszczeń narażonych na wilgoć i parę wodną.
Zobacz, jak ładnie prezentuje się kuchnia boho ze ścianą w kolorze B26 zielony nefryt od MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka. Ciemny odcień rozjaśniono przy pomocy białych płytek oraz jasnej kolorystyki mebli kuchennych. Do ciepłego odcienia drewna pasuje drewniana podłoga, drewniany stół oraz krzesła i starannie wybrane dodatki. Obecność żywych roślin dodaje wnętrzu przytulności i wprowadza naturalny klimat boho.
B26 zielony nefryt
Kolor morski w łazience
Farba MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka pomoże też stworzyć Ci prawdziwą oazę relaksu w łazience. Ponownie warto zwrócić uwagę na odcień B26 zielony nefryt lub B25 granatowy agat. Zamiast wykładać ściany płytkami (co staje się już niemodne) jedną ze ścian warto pomalować farbą.
Dobierz do tego płytki drewnopodobne oraz wyposażenie w kolorze morskim zamiast klasycznej bieli. Co powiesz na wannę wolnostojącą w morskim odcieniu? Nie zapomnij o morskich dodatkach oraz o żywych roślinach doniczkowych!
Kolor morski w sypialni
Morski kolor jest doskonałym pomysłem do sypialni. Wprowadza do niej atmosferę relaksu, spokoju i wypoczynku. Pięknie łączy się z bielą, beżami, szarościami i ciemną zielenią.
W sypialni na zdjęciu na ścianie za łóżkiem pojawia się kolor C38 szmaragdowa toń z kolekcji MAGNAT Ceramic. Ten odcień koloru morskiego perfekcyjnie pasuje do szarego łóżka oraz do bieli, która rozjaśnia go i odświeża.
C38 szmaragdowa toń
Z czym zestawiać kolor morski w aranżacji wnętrz?
Oto nasze propozycje:
biel która rozjaśnia go i odświeża (np. MAGNAT Ceramic C45 biały),
kolor piasku na plaży (np. MAGNAT Ceramic C49 kamień faraonów),
ciemna głęboka zieleń (np. MAGNAT Ceramic C80 ciemnozielony malachit),
pastelowe błękity i turkusy jako kolory pokrewne dla barwy morskiej (np. MAGNAT Ceramic C39 naturalny turkus, C57 niebiański chalcedon czy C32 błękitny topaz),
łagodne pastelowe zielenie (np. MAGNAT Ceramic C74 rajski fluoryt),
kolory metali — złoto, mosiądz, miedź,
jasne szarości (np. MAGNAT Ceramic C70 surowy hematyt),
pudrowe róże (np. MAGNAT Ceramic C33 królewski diament).
C73 intensywny szmaragd
KL26 morski turkus
Dodatki i meble w kolorze morskim - trendy i inspiracje
Kolor morski we wnętrzach spotyka się najczęściej na ścianach oraz w dodatkach. Meble w odcieniu morskim są rzadsze, choć sofy, fotele czy krzesła tapicerowane tkaną w morskim kolorze zyskują na popularności.
Jeśli obawiasz się pomalować ścianę na kolor morski, spróbuj wprowadzić ten piękny odcień w dodatkach. Mogą to być:
zasłony w kolorze morskim gładkie lub wzorzyste np. w motywy roślinne,
dywan w morskim kolorze tkany na płasko lub puszysty,
ceramika figurki szklane wazony w kolorze morza,
dekoracje ścienne takie jak grafiki plakaty obrazy z motywami marynistycznymi i w kolorach morskich.
Kolor morski a turkusowy - jak odróżnić te odcienie?
Czym różni się kolor morski od turkusowego? Według niektórych opinii różnice między nimi są niewielkie i czysto teoretyczne. Zwykle jednak przyjmuje się, że kolor morski jest głębszy, bardziej nasycony, a kolor turkusowy – jaśniejszy i bardziej krzykliwy. Warto też zwrócić uwagę, że turkusowy to odcień niebieskiego, natomiast morski może być odcieniem zieleni albo niebieskiego.
Inne, podobne do koloru morskiego odcienie, to m.in., szafirowy – wpadający bardziej w ciemny niebieski oraz lazurowy – wpadający w błękit.
Kolor morski cieszy się dziś bardzo dużą popularnością w aranżacji wnętrz. Wprowadza atmosferę relaksu, ale i elegancji. W palecie kolorów MAGNAT znajdziesz wiele propozycji odcieni, które pomogą Ci stworzyć salon, sypialnię, kuchnię czy łazienkę w morskich tonach. Sprawdź je już dziś!
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Jaki kolor pasuje do szarego na ścianie – porady i inspiracje
Szarości to uniwersalna, ponadczasowa i zawsze modna propozycja do wnętrz. Jaki kolor pasuje do szarego koloru ścian? Z czym łączyć łagodne i jasne szarości, a z czym ciemne odcienie szarego, jak grafit czy antracyt? Oto krótki poradnik!
-
Inspiracja
Różne odcienie zieleni na ścianach − kolor zielony we wnętrzach
Zielony to kolor z bardzo dużą liczbą różnych tonów. Które z nich warto mieć we wnętrzu? Jak je ze sobą łączyć? Poznaj najciekawsze odcienie zieleni i ich nazwy!