text.skipToContent text.skipToNavigation

Kolor khaki we wnętrzach − jak wygląda i z czym warto go łączyć?

Khaki to zgaszony, stonowany odcień zieleni, najczęściej kojarzący się z wojskowym kamuflażem lub strojami podróżników. Kolor khaki to jednak także oryginalny i inspirujący pomysł na aranżację wnętrza! Co warto wiedzieć o jego zastosowaniu? Przeczytajcie!

Zgaszone zielenie mają sporo zalet. Są nieoczywistym, a więc mało eksploatowanym rozwiązaniem. Wyróżniają się łagodnością i ponadczasowym charakterem. Kojarzą się z naturą i spokojem. Jedną z takich barw jest bez wątpienia kolor khaki.

W artykule odpowiadamy na pytania, skąd wziął się kolor khaki oraz jakie ma znaczenie w psychologii barw. Podpowiadamy także, jak go wykorzystać we wnętrzach, jak połączyć z innymi odcieniami, jak dobrać do niego meble i dodatki. Pokazujemy także ciekawe inspiracje z kolorem khaki i farbami MAGNAT.

Magnat KLove KL24 oliwkowy 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat KLove KL24 oliwkowy 2,5L

C80 ciemnozielony malachit

Skąd pochodzi nazwa koloru khaki?

Samo słowo „khaki” pochodzi z Indii i oznacza „zakurzony”. Skojarzenia są oczywiste. Kolor khaki to zieleń, ale właśnie zakurzona, niemal brudna, z wyraźnymi brązowymi tonami.

Stąd wywodzi się tak duża popularność khaki jako koloru militarnego. Maskujący odcień khaki stanowi barwę wielu mundurów wojskowych oraz sprzętu używanego przez żołnierzy czy pojazdów wojskowych. Kolor khaki lubią także myśliwi, przyrodnicy, obserwatorzy zwierząt, fani spędzania wolnego czasu w plenerze, górskich czy leśnych wędrówek.

Kolor khaki jest bardzo zbliżony do odcienia zwanego oliwkowym, są jednak pomiędzy nimi niewielkie różnice. Barwa oliwkowa jest jaśniejsza i mniej w niej tonów brązowych, które z kolei mocno „doprawiają” zieleń khaki.

Jaka jest symbolika koloru khaki i jakie emocje wzbudza?

W jaki sposób na ludzki mózg i zmysły oddziałuje taki kolor jak khaki? Wiedzy tej dostarcza nam psychologia kolorów.

Khaki to odcień zieleni. Zieleń zaś jest jedną z najkorzystniej wpływających na człowieka barw. Kojarzy się z przyrodą, wycisza więc i uspokaja, pomaga się zrelaksować i odstresować. Zieleń poprawia nastrój, a nawet potrafi obniżyć ciśnienie. Jest polecana do wnętrz, które mają pełnić funkcję relaksu i dla tych, którzy na co dzień bywają zmęczeni, przepracowani i zestresowani.

Kolor khaki to jednak specyficzna zieleń – przymglona, przybrudzona, niemal brązowa. Z tego powodu nie jest męcząca dla oka. Dodatkowo może wzbudzić bardzo miłe odczucia. Kto źle wspomina obozy harcerskie, biwaki w górach czy nad jeziorem albo dalekie podróże?

KL24 oliwkowy

KL24 oliwkowy

Czy istnieją różne odcienie koloru khaki?

Khaki, podobnie jak każdy inny kolor, może mieć bardzo różne oblicza. W zależności od tego, jak dużo bieli czy czerni się w nim znajdzie, bywa jaśniejszy (bardziej pustynny) czy ciemniejszy (niemal leśny). W zależności od ilości brązu i żółcieni będzie też bardziej lub mniej oliwkowy.

Który odcień khaki wybrać do wnętrza? Pamiętaj, że to dosyć ciemny kolor, który potrzebuje specyficznych warunków, aby pokazać swoją urodę. Wnętrza w kolorze khaki powinny być dobrze doświetlone, najlepiej z oknami wychodzącymi na południe lub południowy zachód. Inwestycja w kolor khaki (zwłaszcza na ścianie) w pomieszczeniu z oknami od północy czy wschodu nie jest dobrym pomysłem. Pomieszczenie wyda się wtedy smutne, ponure i ciemne.

Jak wykorzystać kolor khaki we wnętrzach?

Zastanawiasz się, jak wprowadzić kolor khaki do aranżacji wnętrza? Jeśli szukasz wyjątkowego efektu, pomaluj jedną ze ścian w tym odcieniu. Pozostałe pozostaw w bieli, a do ściany khaki dobierz jasne meble i dekoracje – szare, beżowe czy w kolorze drewna.

Inna propozycja to dodatki w kolorze khaki, dla których tłem będą ściany w kolorze białym, szarym, beżowym czy off-white. Oto pomysły na wnętrza z kolorem khaki i farbami MAGNAT.

Kolor khaki w salonie

Jeśli pomalujesz ścianę w salonie (np. za sofą) na kolor khaki, otrzymasz ciekawą i nieszablonową aranżację. Styl może być dowolny – khaki pasuje do stylu boho, etno, modern farmhouse, ale także nowoczesnego czy loftowego.

Pamiętaj, że ściana w kolorze khaki będzie dosyć ciemna. Koniecznie musisz ją rozjaśnić. W aranżacji na zdjęciu ciemną ścianę khaki rozjaśniono i rozświetlono przy pomocy musztardowo-żółtych mebli – sofki i fotela. Do takiej aranżacji pasuje też naturalne drewno – np. na podłodze w jodełkę. Strzałem w dziesiątkę będą też dodatki w kolorze złotym, który doda elegancji oraz żywe rośliny doniczkowe.

KL24 oliwkowy

B26 zielony nefryt

Kolor khaki w kuchni

Khaki pasuje zarówno do klasycznej, jak i minimalistycznej kuchni. Nasza propozycja to modna aranżacja w stylu natural neutrality. W takiej kuchni ściany i zabudowa kuchenna powinny mieć ten sam lub bardzo zbliżony kolor. Można też bawić się różnymi odcieniami zieleni khaki – od jaśniejszych po całkiem ciemne.

Kuchnia khaki w stylu natural neutrality to propozycja dla miłośników oszczędnej formy. Brak tu dekoracji. Największą ozdobą jest właśnie kolor, który dobrze dopełni biel oraz drewniane fronty zabudowy kuchennej. Sprawdzi się tu też złoto, stal i miedź.

Aby stworzyć takie wnętrze, pomaluj ścianę kolorem khaki lub oliwkowym takim jak np. MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka B26 zielony nefryt. Zwróć uwagę, żeby dobrać fronty kuchenne w kolorze drewna , który idealnie pasuje do koloru ścian.

Kolor khaki w łazience

Łazienka w kolorze khaki to pomysł dla miłośników wnętrz inspirowanych podróżami, dalekimi krajami, stylem boho i etno albo kolonialnym.

Sprawdź, jak pięknie prezentuje się takie wnętrze! Jeśli chcesz, aby efekt był stuprocentowy, zadbaj, aby kolor khaki, oliwkowy czy zgaszonej zieleni miało jak najwięcej elementów, także ściana, którą możesz pomalować farbą MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka B26 zielony nefryt.

B26 zielony nefryt

KL24 oliwkowy

Kolor khaki w sypialni

Khaki to kolor doskonały do sypialni, ponieważ wycisza, uspokaja i wprowadza w relaksujący nastrój.

Nasz pomysł to ściana w głębokim kolorze MAGNAT #kolorLove w kolorze KL24 oliwkowy. Do tego drewniane meble, dodatki w kolorze wikliny czy rattanu oraz pościel w odcieniu mchu.

Jakie kolory uzupełniają kolor khaki w aranżacji wnętrz?

Z czym łączyć kolor khaki we wnętrzach? Oto nasze propozycje:

  • świeża lub złamana biel, która rozjaśni kolor khaki;

  • beże, kolory piasku i inne barwy ziemi – khaki także należy do kolorów ziemi, będzie więc z nimi doskonale współgrał;

  • jasne szarości np. popielate czy gołębie;

  • granat, kobalt i inne odcienie niebieskie – wprowadzą do wnętrza khaki powiew elegancji;

  • pudrowy róż, który doda optymizmu;

  • złoto, mosiądz i miedź.

Dodatki i meble w kolorze khaki - trendy i inspiracje

Czy dodatki w kolorze khaki to dobry pomysł? Znakomity! Zwłaszcza jeśli cenisz styl boho, wnętrza rustykalne lub inspirowane podróżami. Nasza propozycja to zasłony w kolorze khaki, piękny dywan kojarzący się z wyprawą na pustynię, wazony czy oprawy lamp w tym pięknym odcieniu oraz grafiki i dekoracje ścienne.

Możesz także pokusić się o meble w kolorze khaki, warto jednak, aby był to pojedynczy mebel, a nie cały zestaw. Nasz pomysł to. np. sofka w kolorze khaki na smukłych drewnianych nóżkach, fotel uszak lub krzesła do jadalni.

Wnętrza w kolorze khaki wprowadzą Cię w nastrój relaksu i spokoju, dadzą wytchnienie zmęczonym i sprawią, że poczujesz się jak na wakacjach w górach, w lesie czy na pustyni. Sprawdź, jakie odcienie zieleni proponuje marka MAGNAT i wybierz jeden z nich do swojego wnętrza.

MAGNAT Ceramic piaskowy opal C81 2,5L

MAGNAT Ceramic piaskowy opal C81 2,5L

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • 725933617 810x527 min. na str.jpg

    Inspiracja

    6 pomysłów na aranżację zielonej łazienki - inspiracje

    Szukasz idealnego koloru do swojej łazienki? Zakochaj się w zieleni! W zależności od jej tonacji, może do twojej łazienki wprowadzić spokój lub orzeźwienie. Połączenie odpowiedniego jej odcienia z innymi barwami wykończenia i wyposażenia wnętrza pozwala stworzyć wyjątkową atmosferę. Zieleń sprawia, że mała przestrzeń jest bardziej przestronna, a duża zdecydowanie bardziej przytulna.

    dalej
  • butelkowa-zielen-kl25-zdj2.jpg

    Inspiracja

    Jakie kolory ścian pasują do butelkowej zieleni? − porady i inspiracje

    Marzysz, by wprowadzić butelkową zieleń na ścianę albo kupić dodatki w tym kolorze? Podobają Ci się eleganckie krzesła w kolorze ciemnej zieleni lub stylowe butelkowe zasłony? Co warto wiedzieć o barwie butelkowej zieleni i jaki kolor ścian dobrać do dodatków i innych elementów wyposażenia w tym kolorze? Podpowiadamy!

    dalej