Kolor kobaltowy to piękny, intensywny odcień niebieskiego. We wnętrzach jest teraz bardzo modny! Z czym łączyć kolor kobaltowy? Czy farba w kolorze kobaltowym to dobry pomysł? Sprawdź wskazówki od marki MAGNAT.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kolor kobaltowy możesz kojarzyć z niebieskim szkłem albo ze słynną ceramiką z Bolesławca. Charakterystyczny żywy granat jest w niej głównym elementem dekoracyjnym. Kolor kobaltowy sprawdza się jednak nie tylko w dodatkach. Najnowsze trendy wnętrzarskie wskazują, że śmiało można go używać także na większych powierzchniach – na tkaninach, tapicerce i frontach mebli, nawet na ścianach.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak na ludzki umysł i samopoczucie działa kolor kobaltowy oraz co symbolizuje. Podpowiemy, z czym łączyć kolor kobaltowy w salonie, kuchni, łazience i sypialni oraz jak wprowadzić ten piękny odcień do wnętrz. Wskażemy wreszcie, które kolory z kolekcji MAGNAT najlepiej połączyć z kolorem kobaltowym.
C12 kawowy onyks
Jaki wpływ na nasze samopoczucie ma kolor kobaltowy?
Nazwa koloru kobaltowego pochodzi od pierwiastka chemicznego – kobaltu. W naturze złoża kobaltu znajdują się np. w Polsce w Górach Izerskich. Od dawno pozyskiwano go w kopalniach, ponieważ znajdował zastosowanie jako cenny barwnik. Wykorzystywano go do barwienia tkanin, szkła oraz do malowania obrazów (tzw. błękit kobaltowy, czyli błękit Thénarda). Obecnie kobalt jest używany także do produkcji elektroniki czy w przemyśle lotniczym.
Kolor kobaltowy to ciemny odcień z gamy niebieskiej, z niewielką domieszką czerwieni. Jest intensywny i zdecydowanie zapada w pamięć. To kolor chłodny, który może przywodzić na myśl wieczorne niebo, burzowe chmury, kolor oceanu. Myli się go czasem z kolorem szafirowym we wnętrzach. Jest jednak od niego intensywniejszy i nie zawiera domieszki fioletu.
Kolor kobaltowy jest mocny i zdecydowany. Kojarzy się jednak ze spokojem i harmonią, jak wszystkie barwy z niebieskiej palety. Poprawia koncentrację. Kobaltowy symbolizuje tajemnicę, sprawia wrażenie niedostępnego i odległego. Jednocześnie symbolizuje elegancję, szlachetność i królewski charakter.
Czy kobaltowy kolor ścian, mebli, dodatków to dobry pomysł we wnętrzach? Kiedyś kobaltowy gościł raczej w dodatkach. Dziś wkracza na większe powierzchnie jako przebojowy odcień z trendów w światowym designie. Warto jednak pamiętać, że to mocny odcień, który zdominuje każdą aranżację. Jest też ciemny, dlatego stosując go na dużych powierzchniach, koniecznie zadbaj o dobre oświetlenie ścian.
Do jakich stylów aranżacji wnętrz pasuje kobaltowy?
W jakich aranżacjach kobaltowy kolor ścian, mebli czy dodatków wygląda najlepiej? Oto nasze propozycje:
Styl Hamptons i marynistyczny – kolor kobaltowy jako kojarzący się z morzem, sprawdzi się doskonale we wnętrzach inspirowanym nadmorskimi rezydencjami i domami na plaży.
Styl art deco we wnętrzach – ciemny niebieski świetnie łączy się z geometrycznymi wzorami, złotem i czernią oraz ciemnymi meblami, tak charakterystycznymi dla stylu art deco.
Styl modern classic – eleganckie sztukaterie, welurowe tkaniny i klasyczne dodatki bardzo dobrze pasują do stylu modern classic, łączącego klasykę z nowoczesnością.
Styl lat. 80 i Memphis – szalony, kolorowy styl Memphis uczynił kolor kobaltowy jednym ze swoich najważniejszych wyróżników. Łączymy go w tym wydaniu z innymi intensywnymi kolorami jak czerwony, słoneczny żółty, malinowy.
Styl vintage – ciemny kobaltowy doskonale wygląda w aranżacjach retro i vintage, to kolor szlachetny i elegancki, spotykany często z pałacach i dworach.
KL30 granatowy
C67 bezkresny tanzanit
Jak wprowadzić kobalt do wystroju wnętrz jako kolor ścian, mebli, dodatków?
Szukasz inspiracji na kolor kobaltowy we wnętrzu? Przygotowaliśmy kilka pomysłów z paletą kolorów farb MAGNAT. Jaki kolor pasuje do szarych ścian? Oczywiście kobaltowy! Jakie dodatki ożywią beżowe albo białe wnętrze? Kobaltowe! To naprawdę uniwersalny odcień!
Kolor kobaltowy w salonie
W pokoju dziennym kolor kobaltowy możesz zastosować w dodatkach (poduszki, zasłony, dywan) oraz jako kolor obicia mebli – np. fotela czy sofy. Kobaltowy pasuje też na odcień tapicerki krzeseł w jadalni. Na ścianie może się nie sprawdzić – nasza rada to pomalować ścianę na inny kolor z gamy niebieskiej, a kobaltowy pozostawić na meblach i dekoracjach.
Lepszy na ściany będzie np. turkusowy kolor ścian, pastelowy błękitny czy spokojniejszy granatowy.
Kolor kobaltowy w kuchni
Żywy i intensywny kobaltowy to propozycja dla tych, którzy lubią kolorowe i pełne energii wnętrza. W tej kuchni połączono go z równie mocnym kolorem żółtym. Nie każdy odnajdzie się w takim wnętrzu, ale jeśli lubisz oryginalne aranżacje, może to być pomysł dla Ciebie. Ściany możesz pomalować np. kolorem C16 Złocisty Topaz MAGNAT Ceramic.
C16 złocisty topaz
B25 granatowy agat
Kolor kobaltowy w łazience
Kolor kobaltowy nadaje łazienkowej aranżacji elegancji. Dobrze sprawdzi się w stylu nowoczesnym. W aranżacji na zdjęciu wolnostojąca wanna ma kolor kobaltowy – bez problemu znajdziesz takie wanny w ofercie producentów. Ściany możesz pomalować na ciemniejszy kolor granatowy. Nasza propozycja to farba B25 Granatowy Agat MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka.
Kolor kobaltowy w sypialni
Wśród najmodniejszych kolorów sypialni zdecydowanie jest barwa kobaltowa. Pasuje do bieli, szarości, beżu, a także do innych odcieni niebieskich i zieleni. Doskonale łączy się ze złotem, miedzią i kolorami innych szlachetnych metali. Równie dobrze aranżację stworzy z roślinami doniczkowymi, plecionkami, drewnem i kamieniem.
KL30 granatowy
Jakie są najlepsze dodatki i akcenty w kolorze kobaltowym?
Jeśli podoba Ci się kolor kobaltowy, najbezpieczniej wprowadzić go właśnie w dodatkach i dekoracjach. Może to być ceramika – choćby ta słynna z Bolesławca. Może być szkło w kolorze kobaltowym, np. wazon na kwiaty czy suszone trawy. Świetnie prezentują się również dywany z kobaltowymi wzorami i grafiki ścienne z elementami w tym kolorze.
Kobaltowy kolor to doskonała propozycja do wnętrza. W poszukiwaniu inspiracji zajrzyj do palety kolorów farb MAGNAT. Znajdziesz wśród nich piękne pomysły z gamy niebieskiej oraz wiele innych modnych barw!
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Bordowy kolor we wnętrzu − ciekawe aranżacje pokoi w kolorze bordowym
Kolor bordowy to ciemny i nasycony odcień czerwieni. Czasem określa się go jako barwę czerwonego wina. Podoba Ci się ten szlachetny odcień? Dowiedz się, jak zastosować kolor bordo w salonie, kuchni, sypialni i łazience.
-
Inspiracja
Kolor ścian indygo − jak zaprojektować wnętrze w kolorze indygo
Kolor ścian indygo podbija dziś modne wnętrza. Jaki kolor ma indygo i jak wprowadzić tę barwę do aranżacji? W artykule znajdziesz informacje o kolorze indygo na ścianie, meblach oraz w dodatkach.