text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak sprawnie odciąć kolor sufitu od ścian? - porady malarskie

Decyzja o odświeżeniu mieszkania i wybór odpowiednio odcienia farby to dopiero początek. Najważniejszym wyzwaniem jest umiejętne odcięcie barwnych płaszczyzn, szczególnie w przypadku oddzielania koloru ścian od sufitu. Jak umiejętnie odciąć kolor ściany od sufitu? Wystarczy zaopatrzyć się w kilka narzędzi i poznać nasze sprawdzone techniki.

Miejsce oddzielenia

Zanim zdecydujemy się na miejsce odcięcia koloru ścian od sufitu, musimy wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni. W przypadku nowych, idealnie równych jak najbardziej sprawdzi się tak zwane odcięcie w rogu, czyli granica przebiegająca na styku płaszczyzny ściany z sufitem. Korzystając z takiej metody oddzielania ścian od sufitu bardzo łatwo jest podkreślić wszelkie nierówności – jeśli więc ściana nie jest równa, lepiej odcinać ją poniżej linii stylu, zostawiając pasek bieli szerokości kilku bądź kilkunastu centymetrów. Warto jednak pamiętać o podstawowej zasadzie: w przypadku ciemniejszych ścian szeroki pasek bieli sprawi, że ściana, a zatem i całe pomieszczenie, będą się wydawały niższe. Z kolei węższy pasek zadziała odwrotnie – dzięki niemu pokój będzie sprawiał wrażenie wyższego. W przypadku półokrągłych narożników, ciemniejszy kolor ze ściany możesz przeciągnąć na sufit, tworząc kilkucentymetrowy pasek na jego płaszczyźnie.

Pierwszy krok: wyznaczanie linii

W pierwszej kolejności, za pomocą poziomnicy laserowej odmierzamy określoną odległość od krawędzi sufitu lub ściany i wyznaczamy poziomą lub pionową linię.

Drugi krok: naklejanie taśmy malarskiej

Następnie oczyszczamy powierzchnię ściany lub sufitu z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz czy pył. W przypadku świeżo pomalowanych powierzchni należy odczekać przynajmniej dobę, by farba wyschła – dopiero wtedy można przykleić do ściany lub sufitu taśmę, mocno przyciskając ten brzeg, który ma wyznaczać granicę kolorów. Dzięki temu farba nie będzie zaciekać pod taśmę, a jej odklejenie będzie łatwiejsze. Odcięcie w rogu wymaga precyzyjnie, dokładnie przyklejonej do narożnika taśmy. Należy przestrzegać przede wszystkim zachodzenia taśmą na sąsiednią płaszczyznę – jakiekolwiek białe linie będą rzucać się w oczy i wyglądać nieestetycznie. W przypadku nierównych rogów dobrym rozwiązaniem jest użycie płaskiego pędzla ze skośnym włosiem i rozwałkowanie nałożonej farby małym wałkiem.

Trzeci krok: rozprowadzanie farby

Farbę wygodnie jest rozprowadzać małym wałkiem, na przykład specjalnym modelem z ogranicznikiem, lub pędzlem do odcięć. Farba powinna zachodzić na taśmę malarską. W celu rozwałkowania nierówności warto przeciągnąć półsuchym wałkiem po dolnej krawędzi poniżej odcięcia. Ważna wskazówka: farba nie może być zbyt gęsta, w przeciwnym radzie będzie tworzyć pod taśmą zacieki, a nadmierna wilgoć może zupełnie odklejać ją od powierzchni ściany czy sufitu.

Czwarty krok:

Taśmę odklejamy od podłoża delikatnie i w odpowiednim czasie. W przypadku produktów sprawdzonych marek, informację o tym, jak długo taśma powinna pozostać przyklejona, można sprawdzić na opakowaniu. Zazwyczaj taśmy impregnowane odkleja się już na etapie podsychania farby. Papierowe lepiej pozostawić do momentu wyschnięcia farby. Po usunięciu taśmy wszystkie narożniki wykańcza się pędzlem i małym wałkiem. Ostatnim etapem jest pomalowanie szerokim wałkiem pozostałych płaszczyzn sąsiadujących z odcięciem.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Porada

    Jak optycznie powiększyć małą kuchnię? - porady eksperta

    Nawet jeśli twoja kuchnia ma niewielki metraż, z pomocą kilku trików naszych ekspertów możesz sprawić, że optycznie będzie wydawała się większa, bardziej przestronna i pełna światła. Jeśli od dawna zastanawiasz się, jak powiększyć małą kuchnię, dziś znajdziesz najlepszą odpowiedź. Co ważne, te sposoby nie zmuszą cię do wykonania generalnego remontu w mieszkaniu i wcale nie są drogie.

    dalej
  • Porada

    Nakładanie tynku dekoracyjnego na sufit. Poradnik krok po kroku

    Perfekcyjnie wykonany sufit stanowi dopełnienie każdego pomieszczenia. Pomalowany klasyczną bielą stanowi doskonałe tło dla ścian pokrytych różnokolorowymi farbami, tapetami czy oryginalnymi dekoracjami. Może on jednak sam stać się głównym elementem aranżacji wnętrza. Wystarczy, że zdecydujemy się na inne rozwiązanie niż tradycyjna biała farba, np. tynk dekoracyjny. Tynk dekoracyjny jest oryginalnym sposobem na nadanie wnętrzu designerskiego charakteru. Dzięki swoim właściwościom użytkowym i estetycznym może z powodzeniem zdobić nie tylko ściany, ale także sufit. Jego dodatkowym atutem jest łatwość aplikacji, dzięki czemu każdy może go wykonać sam.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść