text.skipToContent text.skipToNavigation

Co zrobić gdy farba lateksowa odchodzi płatami? - porady eksperta

Farba lateksowa cieszy się dużą popularnością na rynku produktów malarskich. Jest ceniona za trwałość i odporność na zabrudzenia. Dostępna jest w szerokiej gamie kolorów i można ją stosować w różnych pomieszczeniach. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy farba lateksowa pęka i zaczyna odchodzić od ściany.

Dlaczego tak się dzieje? Co w takim wypadku należy zrobić? Za odpadanie lateksowej farby najczęściej winne jest niewłaściwie przygotowane podłoże. Dzieje się tak zarówno w przypadku nowych, jak i starych ścian. Pominięcie którejkolwiek czynności na etapie przygotowania podłoża lub zbyt duża ilość warstw malarskich sprawi, że farba nie będzie trzymała się podłoża i zacznie od niego odpadać. Co w takiej sytuacji zrobić?

Dlaczego farba odchodzi płatami od ściany?

Mieszkanie od dewelopera to wnętrza w stanie surowym, które wymagają wykończenia. Wybór materiałów i cała aranżacja zależy już od samego inwestora.

Wiele osób nie pozostawia białych ścian, tylko maluje je farbą w wybranym przez siebie kolorze. Zdarza się jednak, że farba po wyschnięciu zaczyna pękać i odpadać od podłoża. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku niedopasowania farby do użytej przez ekipę dewelopera gładzi lub nieprzestrzeganiu zaleceń producenta gładzi dotyczących czasu schnięcia.

Odpadanie farby może wiązać się również z brakiem gruntowania, które jest niezwykle ważne w budynkach deweloperskich, ponieważ zmniejsza chłonność nowych podłoży i wiąże luźne powłoki przed aplikacją produktów malarskich. Na stan ścian wpływ mogą mieć także warunki, w jakich malowane były ściany – wysoka temperatura lub niska wilgotność powietrza mają niekorzystny wpływ na wygląd powłok malarskich. Optymalne warunki dla malowania to: temperatura od 18 do 25°C oraz wilgotność powietrza na poziomie 60%. Jeżeli doszło do pominięcia któregokolwiek z tych kroków, farba lateksowa będzie odchodzić od ściany. 

MAGNAT Ceramic tajemniczy kalcy C78 2,5L

Podukt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic tajemniczy kalcy C78 2,5L

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Grunt MAGNAT

Co zrobić gdy farba odchodzi od nowych ścian?

W takiej sytuacji należy usunąć wszystkie odpadające fragmenty. Możliwe, że usunięcia będzie wymagała cała powierzchnia. Farbę najłatwiej usunąć metalową szpachelką. Następnie należy dokładnie przeszlifować ściany, aby pozbyć się resztek farby oraz oczyścić je z nagromadzonego pyłu. Następnie gruntujemy powierzchnię, np. używając gruntu ACRYL-PUTZ® GR 43 Grunt Pro. Zwiąże on luźne powłoki, wyrówna chłonność podłoża, zwiększy przyczepność farby i zapewni jej lepsze wysychanie. 

Grunt aplikujemy za pomocą dużego pędzla lub szerokiego wałka. Bardzo chłonne podłoża wymagają nałożenia dwóch warstw. Zagruntowane ściany należy pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny. Następnie na ściany nakładamy lateksową emulsję podkładową, np. MAGNAT Grunt, która poprawia krycie farby nawierzchniowej i zwiększy jej wydajność. Stanowi ona niezbędną bazę dla farb lateksowych, które aplikujemy na nowe podłoża. Nakładamy jedną warstwę produktu za pomocą wałka lub pędzla i pozostawiamy do wyschnięcia na minimum 2 godziny (W wskazanych przez producenta warunkach – duża wilgotność i niska temperatura wydłuży ten czas dlatego trzeba mieć to zawsze na uwadze).

Tak przygotowane podłoże możemy ponownie pomalować wybraną przez siebie farbą lateksową lub ceramiczną. 

Co zrobić, gdy farba odpada od starych podłoży?

Tu winą jest również brak właściwego przygotowania podłoża. Najczęstszym błędem jest zbyt duża ilość warstw, jakie znajdują się na powierzchni ściany. Problemem może okazać się również wilgoć panująca w domu czy mieszkaniu, która prowadzi do powstawania siedlisk grzybów i pleśni. Na takich ścianach farba lateksowa mimo swoich wysokich właściwości użytkowych, nie będzie się dobrze trzymała. 

W przypadku odpadania farby musimy usunąć nie tylko warstwę wierzchnią, ale również stare powłoki malarskie. W tym celu należy zeskrobać farbę metalową szpachelką lub zeszlifować całość mechanicznie za pomocą szlifierki. Następnie oczyszczamy ściany i gruntujemy. W tym celu stosujemy grunt ACRYL-PUTZ® GR43 Grunt Pro. Po wyschnięciu wyrównujemy wszystkie ubytki i nierówności, np. elastyczną masą naprawczą ACRYL-PUTZ® LT 22 LIGHT, którą po wyschnięciu można bez problemu malować. Jeżeli mamy do czynienia z podłożami, na których w wyniku długo utrzymującej się wilgoci pojawiła się pleśń lub grzyb, należy po zdarciu starych powłok zastosować preparat grzybobójczy. Środek nanosimy zgodnie z zaleceniami producenta i pozostawiamy do wyschnięcia na czas określony w karcie technicznej produktu. Należy również zastosować wszelkie możliwe środki, które zmniejszą ilość wilgoci w mieszkaniu, np. zainstalować system wentylacyjny. Oczyszczone ściany możemy zagruntować, a po upływie doby pomalować farbą.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Porada

    Jak skutecznie usunąć farbę strukturalną ze ściany?

    Farby strukturalne są ciekawym sposobem na dekorację wnętrza. Są designerskie, trwałe i doskonale maskują wszelkie nierówności podłoża. Jednak po pewnym czasie mogą się one nam znudzić i zapragniemy metamorfozy. Co zrobić, kiedy chcemy gruntownie zmienić wystrój pomieszczenia? W jaki sposób usunąć farbę strukturalną ze ściany? W przypadku zmiany tylko koloru ściany, możemy pozostawić farbę strukturalną i ją po prostu przemalować – zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli jednak chcemy dokonać generalnych zmian i zamiast struktury mieć gładką ścianę pokrytą farbą akrylową lub tapetą, musimy farbę strukturalną usunąć. To samo dotyczy sytuacji, kiedy powłoka nie trzyma się podłoża, łuszczy się i pęka – wtedy również należy ją usunąć.

    dalej
  • Porada

    Jak zapobiegać łuszczeniu się farby lateksowej? - porady eksperta

    Malowanie ścian wydaje się być czynnością nieskomplikowaną, którą możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie. Tym bardziej, kiedy mamy na rynku tak dużą ilość wysokiej jakości farb, które ułatwiają nam aplikację, np. farby lateksowe. Jednak nawet przy tak prostej pracy mogą pojawić się problemy. Jednym z najczęstszych jest łuszczenie się farby. W jaki sposób zapobiec łuszczeniu się farby lateksowej? Łuszczenie jest procesem, który polega na odspajaniu się farby od podłoża w wyniku utraty przyczepności. Na jego powstawanie może mieć wpływ kilka czynników. Dlatego w trakcie malowania ścian powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które uchronią nas przed powstawaniem tego zjawiska.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść