Piaskowy, camel, taupe, tan – kolor beżowy ma wiele różnych odcieni. Kolory ziemi, czyli paleta beżów i brązów, do niedawna uważana była za bezpieczną, ale nudną i mało ciekawą. Teraz jednak triumfalnie wróciła do łask. Pokochali ją architekci wnętrz, designerzy i trendsetterzy. Naturalne, neutralne i stonowane wnętrza są dziś zdecydowanie na topie!
Z naszego artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się kolor beżowy we wnętrzach, jakie ma odcienie i które z nich szczególnie dobrze sprawdzają się w salonie. Podpowiemy, co warto wiedzieć o beżowych ścianach w salonie, jakie dodatki do nich dobrać i jakie meble oraz materiały wykończeniowe pasują do beżu. Pokażemy również piękne inspiracje z beżowymi ścianami pomalowanymi farbami MAGNAT.
Beż – jaki to kolor i jak działa na ludzkie zmysły?
Dzisiaj pod nazwą beżowy znamy w rzeczywistości bardzo wiele różnych odcieni: piaskowy, biszkoptowy, szampański, café latte czyli kawa z mlekiem czy też bardzo jasne tony, które można określić jako wpadające w odcień waniliowy czy śmietankowy.
Ciemne oblicze koloru beżowego to camel, bliski jasnym brązom. Inny ciekawy odcień to tan, łączący brąz i biel, jaśniejszy od koloru camel. Jego nazwa pochodzi od koloru kory dębowej, której używano do garbowania skóry. Z kolei beż i szarość łączy kolor taupe – czasem taką barwę określa się jako greige.
Jak działa na nas kolor beżowy? Barwy ziemi sprawiają, że czujemy się spokojnie i bezpiecznie. Sprzyjają harmonii i, jak wszystkie pastele, poprawiają samopoczucie. Kolory ziemi pochodzą z natury, ludzki umysł wycisza się więc przy nich i przenosi mentalnie w świat przyrody. W ich otoczeniu łatwo wypocząć i zrelaksować się, bo kojarzą nam się z drzewami, podobnie jak zieleń.
KL10 jasna wanilia
Beże we wnętrzach – jak je wprowadzać, gdzie pasują, gdzie niekoniecznie?
Nic bardziej mylnego! Beż ma wiele różnych odcieni, a jest tak plastyczny, że stworzy dowolną aranżację, także wyjątkowo współczesną i minimalistyczną. To kolor jasny, a więc powiększa optycznie przestrzeń i rozjaśnia ją. Jest też ciepły, choć z powodzeniem znajdziesz w jego palecie również chłodniejsze tony, wpadające w szarość. Jako kolor z gamy ciepłych sprawia, że wnętrze staje się przytulne, a jednocześnie jest dosyć neutralny i bardzo stonowany. Jest świetną alternatywą jako kolor na dużych powierzchniach (takich jak ściany) dla bieli i szarości.
Beż ma też tę wielką zaletę, że doskonale łączy się z innymi kolorami. Idealne zestawienie to zwłaszcza beż + biały, beż + szarości, beż + zielenie, beż + rudości i czerwienie. Beż nasyca głębsze odcienie, a jeśli połączysz go z innymi stonowanymi kolorami, stworzy z nimi uspokajającą, naturalną i pełną harmonii mieszankę.
Salon w stylu boho. Ściana za sofą pomalowana farbą MAGNAT #kolorLove w jasnym odcieniu KL10 jasna wanilia.
Beżowa ściana w salonie – co warto wiedzieć o takim pomyśle?
Marzy Ci się salon z beżowymi ścianami? To znakomity pomysł! Beż jako kolor raczej neutralny i jasny znakomicie nadaje się do pokoju dziennego.
Jak wprowadzić beż do salonu? W pierwszej kolejności musisz bardzo dobrze przemyśleć odcień, który wybierzesz.
Dopasuj go do wielkości pomieszczenia – im mniejszy salon, tym jaśniejszego i chłodniejszego odcienia beżowej farby musisz użyć. Zwróć także uwagę, czy Twój pokój dzienny jest dobrze doświetlony, czy wręcz przeciwnie. W ciemniejszych wnętrzach unikaj żółtawych, bardziej intensywnych odcieni beżowego. Postaw raczej na bardzo jasne i chłodne beże jak kawa z mlekiem. Dzięki temu unikniesz nieładnego efektu przybrudzonej ściany.
Salon z beżowymi ścianami i dodatkami w kolorach rudości. Wykorzystana farba to MAGNAT #kolorLove KL38 kawa z mlekiem.
KL38 kawa z mlekiem
KL35 naturalny len
Beżowe ściany w salonie – jakie dodatki?
Z czym zestawiać kolor beżowy? Jakie dekoracje i dodatki dobrać do salonu z beżowymi ścianami?
• Biel – to dobry towarzysz dla beżowych ścian. Białe dodatki i meble sprawiają, że beżowy salon wygląda lekko, świeżo i bardzo naturalnie. Dodatkowo powiększają wizualnie przestrzeń. Biel i beż sprawdzi się w salonie w stylu skandynawskim i boho.
• Szarości – beż doskonale wygląda z innymi neutralnymi kolorami. Pasują do niego zwłaszcza jasne i szare odcienie jak popielaty czy gołębi. Zestawiając beż i kolor szary musisz jednak uważać, aby wnętrze nie stało się zbyt smutne i nudne.
• Czarny – w beżowym salonie czarne akcenty dodają charakteru i „pazura” aranżacji. Mogą to być czarne profile mebli, oprawy lamp, dodatki czy dekoracje na ścianie.
• Zielony – beż pasuje do większości odcieni koloru zielonego jak szałwiowy, szmaragdowy, butelkowy, pistacjowy, miętowy. Dzięki takiemu zestawieniu stworzysz bardzo naturalne wnętrze w klimacie eko.
• Granatowy i inne odcienie niebieskiego jak kobalt, indygo, błękitny, lapis lazuli – beż to perfekcyjny kompan dla kolorów z palety niebieskiej. Jeśli szukasz mocniejszego efektu, wybierz ostrzejszy odcień jak właśnie kobalt. Jeśli zależy Ci na stonowanym wnętrzu, postaw na pastelowy odcień niebieskiego jak błękit nieba.
• Rudości, oranże i kolory babiego lata – ciepłe pomarańczowe odcienie są teraz bardzo na czasie i doskonale pasują do beżowych ścian. Terakota, ochra i sjena palona to przepiękne kolory, które zdecydowanie warto wprowadzić w dodatkach do salonu z beżową ścianą.
Naturalny salon z beżową ścianą pomalowaną farbą MAGNAT #kolorLove w odcieniu KL35 naturalny len.
Beżowe ściany w salonie – inspiracja od marki MAGNAT
Szukasz pomysłu na beż w pokoju dziennym? Mamy dla Ciebie ciekawą propozycję!
Oto aranżacja salonu w klimacie japandi. Aranżacja bazuje na dużej ilości drewna i naturalnych materiałów. Dobrano do niego chłodny odcień beżu na ścianach – to KL39 chłodny beż.
Beżowy salon to kwintesencja spokoju, harmonii i bezpieczeństwa. Szeroki wybór farb MAGNAT pozwoli Ci stworzyć idealny salon ze ścianami w kolorach ziemi.
Zapoznaj się z poradami naszych eksperów
-
Inspiracja
Kolory ziemi we wnętrzu – wskazówki, jak mądrze użyć ich w mieszkaniu
Czym jest styl boho? Korzenie tego nurtu sięgają czasów dawnej Francji, a samo pojęcie pochodzi od francuskiego słowa „la boheme”. W języku francuskim oznacza ono cyganerię – grupę artystów postępujących według własnych, oryginalnych zasad, żyjących wbrew panującym modom i trendom, ubierających się w luźne i nietypowe ubrania oraz otaczających się wymyślnymi meblami oraz przedmiotami i gromadzącymi starocie. Obecnie styl boho we wnętrzach nawiązuje do tego pełnego wolności stylu życia. Zakłada zatem swobodne łączenie ze sobą np. mebli z różnych epok – nowoczesnych i starodawnych. Pozwala również na obecność wielu akcesoriów i dekoracji - obrazów, ściennych kilimów, poduszek w rozmaitych kształtach i wzorach, a także wazonów, ramek czy pamiątek z wakacji. Czerpanie z darów natury, w tym z jej niepodważalnie pięknych kolorów, to bardzo dobra droga w kierunku stworzenia przytulnej aranżacji wnętrz. Barwy ziemi to dziesiątki różnych odcieni i tonów, bazujących na zieleni, żółci, czerwieni i brązie. Paleta ta sprawdzą się idealnie zarówno w małym, jak i przestronnym domu. O czym należy pamiętać podczas jego urządzania?
-
Inspiracja
7 propozycji odcieni brązu na ścianach
Pragniesz stworzyć przytulną aranżację wnętrza, które już od progu będzie emanować pozytywną energią? Wybierz ściany w odcieniach beżu lub brązu które wprowadzają do pomieszczeń przyjemną atmosferę. Ciepły ponadczasowy brąz na ścianach budzi bowiem skojarzenia z naturą, ułatwiając uzyskanie stanu odprężenia i relaksu. Zobacz pomysły na modne odcienie brązu na ścianie.