Czy da się zaprojektować małą łazienkę w bloku wygodnie, praktycznie i modnie? Oczywiście! Przedstawiamy kluczowe zasady aranżacji małej toalety oraz sprytne triki, jak tak niewielkie pomieszczenie powiększyć i rozjaśnić optycznie. Doradzimy też, jak wybrać wyposażenie i kolor ścian do toalety w bloku.
Aranżacja małej toalety - praktyczne porady
Oddzielna toaleta była bardzo popularnym rozwiązaniem w blokach w czasach PRL. Teraz wraca się do tego pomysłu najczęściej w mieszkaniach o większym metrażu lub piętrowych apartamentach z łazienką master na górnym piętrze i toaletą dla gości piętro niżej.
O czym pamiętać przy aranżacji małej ubikacji w bloku? Oto zestaw praktycznych wskazówek!
• Najważniejsza zasada to prostota. Im mniejsze pomieszczenie, tym mniej skomplikowane powinno być zarówno wyposażenie, jak i kolorystyka. Pamiętaj, że zbyt dużo różnych elementów, kolorów i wzorów małe wnętrze zwyczajnie przytłoczy. Nie znaczy to jednak, że łazienka ma być nudna!
• Wyposażenie małej toalety powinno być dopasowane do jej rozmiarów. Dotyczy to sedesu, ale też umywalki. W ofercie producentów łazienkowych sprzętów bez problemu znajdziesz modele stworzone specjalnie z myślą o małych łazienkach w bloku – niewielkie umywalki czy kompaktowe WC. Sedes i umywalka muszą zapewnić swobodne poruszanie w łazience.
• Najważniejszym i zajmującym najwięcej miejsca sprzętem niewielkiej ubikacji jest sedes. Cała aranżacja małej toalety powinna być dopasowana do tego niewątpliwie potrzebnego, ale mało atrakcyjnego wizualnie elementu. Jak dobrać WC do małej łazienki? Postaw na prostotę i ponadczasowość. Im mniej ozdobników, tym lepiej. Kolorystyka to biel, choć coraz częściej spotyka się ceramikę łazienkową (w tym sedesy) w kolorze, np. czarną, szarą czy brązową. Najmniej miejsca zajmuje sedes wiszący z ukrytym w ścianie przyciskiem spłukującym.
• Jak dobrać umywalkę do małej toalety w bloku? Wygląd aranżacji mocno zależy także od tego elementu wyposażenia. Do wyboru masz niewielką umywalkę przytwierdzaną do ściany lub model z szafką wiszącą lub stojącą. W mikroskopijnej łazience jedynym rozwiązaniem może okazać się mała umywalka ścienna, choć bardziej praktyczna jest opcja z szafką.
• Nawet w małej toalecie zadbaj o miejsce do przechowywania. Może to być właśnie szafka pod umywalkę, szafka nad umywalką, np. skryta za lustrzanymi frontami lub wkomponowany w róg pomieszczenia słupek. Szafki najlepiej ukryć, aby były praktycznie niewidoczne. Możesz za to wykorzystać przestrzeń aż do samego sufitu.
• W małej łazience liczy się każdy detal, w tym akcesoria. Zadbaj, aby były ładne i stylowe. Co powiesz na akcesoria w kolorze matowej czerni albo mosiądzu? Ich wybór zależy od Twojego pomysłu na wnętrze. Ważne jedynie, aby była to jedna kolekcja i jeden kolor.
• Mała łazienka dla gości potrzebuje efektu wow! Co może go zagwarantować? Chociażby tapeta na jednej ze ścian, efektowne płytki ścienne lub podłogowe (np. takie z patchworkowym czy marmurowym wzorem), designerska umywalka czy lampa – sufitowa lub ścienna przy umywalce.
B5 czysta biel
Jaki kolor ścian w małej toalecie?
Wybierając farbę do pomalowania ścian i sufitu w łazience, koniecznie zwróć uwagę, aby był to produkt dedykowany tej przestrzeni. Polecamy farbę MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom. To ceramiczna farba, która sprawdzi się jako produkt do dekoracyjno-ochronnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń narażonych na zawilgocenie i kondensację pary wodnej, takich jak łazienki, pralnie czy kuchnie. Farba tworzy hydrofobową powłokę, a przy tym jest odporna na wielokrotne zmywanie, ścieranie i środki dezynfekujące.
Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom B5 czysta biel
Jakie kolory na ściany w toalecie w bloku?
Najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie to biel. Uzyskasz ten odcień, malując ściany i sufit farbą MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom w kolorze B5 czysta biel. Inny podobny odcień z gamy off white to np. B6 śnieżny agat. Biały kolor pasuje do sprzętów łazienkowych w tym kolorze, ale także do płytek w dowolnym odcieniu – drewnopodobnych, marmurowych, a nawet kolorowych, np. granatowych lub butelkowozielonych.
Jeśli opatrzył Ci się kolor biały, możesz postawić na bardzo jasny, stonowany odcień szarości. Znajdziesz go w palecie MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom jako B8 przejrzysty kalcyt lub nieco ciemniejszy B3 zroszony awenturyn. Szarości są neutralne, doskonale pasują więc do innych kolorów, w tym takich łazienkowych hitów jak szmaragdowy czy granatowy.
Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom B6 śnieżny agat
B6 czysta biel
B13 deszczowy morganit
Kolor pastelowy w łazience
W modzie są teraz także pastele. Pastelowa łazienka to hit wnętrzarskich aranżacji ostatnich sezonów! Co powiesz na różową ścianę i modny wzór marmuru na ścianie? Zamiast klasycznej ceramiki postaw na tę w kolorze, np. różową i łazienka z efektem wow jak gotowa!
Jak dobrać kolor farby na ścianę do łazienki jak na zdjęciu poniżej? Z palety MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom wybierz odcień B13 deszczowy morganit. To pudrowy, brudny róż, fantastycznie wyglądający w połączeniu z bielą i czernią.
Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom B13 deszczowy morganit
Dodatki - dekoracja ściany w małej toalecie
Zamiast płytek jedną ze ścian możesz wykończyć cegłą, tapetą lub fototapetą. Te dedykowane łazienkom są wodoodporne, a piękny wzór czy zdjęcie ożywią Twoją łazienkę. Inna ciekawa opcja to grafika, plakat czy obraz – trzeba tylko pamiętać, że w toalecie jest większa wilgoć, warto więc grafikę trzymać za szkłem.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
6 pomysłów na aranżację zielonej łazienki - inspiracje
Szukasz idealnego koloru do swojej łazienki? Zakochaj się w zieleni! W zależności od jej tonacji, może do twojej łazienki wprowadzić spokój lub orzeźwienie. Połączenie odpowiedniego jej odcienia z innymi barwami wykończenia i wyposażenia wnętrza pozwala stworzyć wyjątkową atmosferę. Zieleń sprawia, że mała przestrzeń jest bardziej przestronna, a duża zdecydowanie bardziej przytulna.
-
Inspiracja
Biało-czarna łazienka - elegancja i funkcjonalność w jednym!
Jeśli pragniesz nowego wyglądu swojej łazienki, weź pod uwagę czarno-białą paletę kolorystyczną. W takim pomieszczeniu klasyka połączy się z nowoczesnością, a elegancja z zabawą. Wprowadź do łazienki świeżość z nutą czarno-białego luksusu i funkcjonalności.