Pomysłów na dekoracyjne wykończenie ścian jest wiele. Wybór odpowiedniej metody zależy głownie od aranżacji pomieszczenia i naszych preferencji. Jednym z prostszych sposobów na uzyskanie szybkiego i trwałego efektu jest pokrycie ścian lub sufitów stiukiem, czyli cienkowarstwową masą dekoracyjną.
Rodzaje stiuków
W szerokiej ofercie mas dekoracyjnych marki MAGNAT znajdziemy MAGNAT Style Stiuk Perłowy. Jest to masa akrylowa z perłowym wypełniaczem, która w porównaniu z klasycznym stiukiem wapiennym tworzy jeszcze bardziej odporną powłokę o charakterystycznym, perłowym połysku. Jest dodatkowo nieco łatwiejsza w aplikacji, ponieważ nie wymaga tak dużej precyzji podczas nakładania masy oraz końcowego nabłyszczania. KLASYCZNY STIUK to masa na bazie wapna palonego i mączki marmurowej. Po nałożeniu na powierzchnię tworzy idealnie gładką, prawie lustrzaną powłokę. Charakteryzuje się nieco nierównomierną w odcieniu strukturą, która miejscami jest całkowicie matowa, a na innych fragmentach błyszcząca, co przypomina szlifowany kamień naturalny. Stiuk jest przeznaczony do zastosowania wewnątrz budynków. Dzięki nałożeniu kilku warstw produktu i ostatecznemu zabezpieczeniu go specjalnym woskiem ma wysoką odporność na zabrudzenia, ścieranie, a nawet okresowe działanie wody.
Jeśli już zdecydujemy się na ten rodzaj wykończenia, to musimy jeszcze podjąć decyzję dotyczącą koloru, pamiętając, że nałożony na dużą powierzchnię będzie dominował nad całym wnętrzem. Z tego powodu wyboru należy dokonać bardzo rozważnie. Na szczęście zarówno Stiuk Wenecki, jak i akrylowy MAGNAT Style Stiuk Perłowy dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej – od jasnych pastelowych barw po ciemne i zdecydowane.
Stiuk Wenecki MAGNAT Style
KROK PO KROKU
Stiuk nakładamy małymi porcjami, dokładnie rozcierając go krótkimi ruchami za pomocą pacy weneckiej. Jest ona idealnie gładka, wykonana ze stali nierdzewnej o zaokrąglonych narożnikach, dzięki czemu nie zarysowuje powierzchni. Tym sposobem pokrywamy całą ścianę cienką warstwą produktu. Następnie należy sprawdzić, czy nie powstały nigdzie nierówności i w razie potrzeby usunąć je krawędzią pacy.
Po zaschnięciu pierwszej warstwy można przystępować do nałożenia kolejnej. Wykonać należy ją niemal analogicznie do pierwszej, z tą różnicą, że w momencie zasychania masy można już miejscami przecierać ją krawędzią pacy, co spowoduje jej delikatne wybłyszczenie.
Kolejna, trzecia warstwa nada powierzchni ostateczny efekt i trwałość. Kiedy masa zacznie zasychać, należy ją delikatnie wybłyszczać za pomocą pacy, uważając jednak, aby nie dociskać zbyt mocno jeszcze nie w pełni zaschniętego stiuku.
Ostatnim etapem wykonania dekoracji jest nałożenie na całkowicie wyschniętą powierzchnię MAGNAT Style Wosku Impregnująco-Zabezpieczającego. Robimy to także pacą wenecką lub – po wstępnym wypolerowaniu pacą – wykańczamy za pomocą flanelowej szmatki. Bardzo ważne jest, aby nakładając poszczególne warstwy stiuku, uważać szczególnie przy wykonywaniu narożników ścian oraz wszelkich powierzchni wokół gniazdek, listew czy innych elementów, które utrudniają aplikację. Krzywo i niedokładne wykonane krawędzie mogą zniszczyć bowiem efekt końcowy.
JAK NAKŁADAĆ STIUK?
Najważniejsze dla uzyskania odpowiedniego efektu końcowego jest dobrze przygotowane podłoże. Musi to być idealnie wyszlifowana warstwa gładzi nałożona na starannie osuszoną powierzchnię. Nawet najmniejsze nierówności, drobinki zaprawy czy krzywizny ścian mogą zniszczyć wygląd stiuku.
Następny etap prac to dokładne zagruntowanie podłoża, aby po nałożeniu masa dobrze przylegała do powierzchni. W tym celu najlepiej użyć Lateksowej Farby Gruntującej do Wnętrz MAGNAT. W przypadku Stiuku Weneckiego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie Gruntu Akrylowego MAGNAT Style. Po jej wyschnięciu można przystępować do nakładania pierwszej warstwy stiuku.
Przed rozpoczęciem aplikacji należy zdecydować, czy nakładamy produkt w kolorze naturalnym, czy decydujemy się na zastosowanie stiuku kolorowego. W drugim przypadku musimy przygotować odpowiednią ilość masy, która wystarczy na pokrycie całej planowanej powierzchni, a następnie w jednym zbiorczym pojemniku wymieszać ją z odpowiednią ilością Pigmentu Barwiącego MAGNAT Style.
Stiuk Wenecki MAGNAT Style
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Tip
Formaldehyd a nasze samopoczucie
Formaldehyd znajduje się w każdym domu dlatego bardzo często jesteśmy narażeni na jego działanie. – To gaz o ostrej, przenikliwej woni, który jest bardzo niebezpieczny dla ludzi. W małych stężeniach jest tolerowany przez organizm człowieka, ale w pomieszczeniach, w których przebywamy może osiągnąć stężenie, które okaże się dla nas bardzo niebezpieczne – tłumaczy prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski, Kierownik Laboratorium Analiz Śladowych w Zakładzie Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.
-
Tip
Czyste powietrze w mieszkaniu – jak zredukować ilość formaldehydu w powietrzu
Czyste powietrze jest człowiekowi niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego coraz częściej mówi się o wprowadzeniu zmian technologicznych w przemyśle surowcowym, ograniczaniu transportu samochodowego czy zamianie pieców węglowych na kotły bio. Wiele osób pomija bądź nie dostrzega problemu zanieczyszczonego powietrza w mieszkaniu, uznając, że szkodliwe związki, np. dwutlenek węgla znajdują się tylko w powietrzu na zewnątrz. Nic bardziej mylnego. Większość domów i mieszkań jest również źródłem zanieczyszczonego powietrza, ze względu na zawarty w nim formaldehyd.